Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt maja 07, 2024 7:19 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Bóg kontra szatan 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Bóg kontra szatan
Andy72 napisał(a):
Skoro jest wszechwiedzący, to musi wiedzieć.
Hmm...a w Piśmie(Rdz 18:20) jest napisane:
Po czym Pan rzekł: Skarga na Sodomę i Gomorę głośno się rozlega, bo występki ich [mieszkańców] są bardzo ciężkie. 21 Chcę więc iść i zobaczyć, czy postępują tak, jak głosi oskarżenie, które do Mnie doszło, czy nie; dowiem się.
Cytuj:
Czemu chcesz Boga obrabować z Wszechwiedzy? Co ci takiego zrobił?
A po czym wnosisz coś takiego skoro pisałem iż uważam, że boska Wszechwiedza jest wiedzą wszystkich istniejących i możliwych do zaistnienia możliwości...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Pt sie 17, 2018 8:04 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Bóg kontra szatan
Co do cytatu z Rdz 18
Bóg jest duchem, wie wszystko, nie musi nigdzie iść, aby zobaczyć i dowiedzieć się. Zauważ, że to tekst antropomorfizujący, po prostu - ubrany w obraz przystępniejszy dla człowieka.
Form literackich też nie należy zaniedbywać.


Pt sie 17, 2018 9:49 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 30, 2015 5:59 pm
Posty: 789
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Bóg kontra szatan
sahcim napisał(a):
Nie było nigdzie z mojej strony mowy o tym, że Bóg nie wie czegoś o człowieku zanim ten zaistnieje w czasie... Bóg jest źródłem wszelakiej wiedzy istniejącej we Wszechświecie zatem nie istnieje żadna wiedza, której by nie znał. Chodziło mi o to jak/gdzie(?) przed zaistnieniem jakiegokolwiek bytu Bóg widział dany wybór/decyzję nieistniejącej nigdzie istoty....
Czy może boska Wiedza w rzeczywistości, w której NIC poza Bogiem(zatem i czas także) nie istniało, polegała na znajomości bezwzględnie wszystkich mogących zaistnieć możliwości i właściwych reakcji na nie...?

Ano, jeśli chcesz utrzymywać, że Bóg jest niezmienny, to stworzenie świata też w nim nic nie zmienia, w tym nie zmienia Jego wiedzy.


Pt sie 17, 2018 10:10 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Bóg kontra szatan
Anawim napisał(a):
sahcim napisał(a):
Nie było nigdzie z mojej strony mowy o tym, że Bóg nie wie czegoś o człowieku zanim ten zaistnieje w czasie... Bóg jest źródłem wszelakiej wiedzy istniejącej we Wszechświecie zatem nie istnieje żadna wiedza, której by nie znał. Chodziło mi o to jak/gdzie(?) przed zaistnieniem jakiegokolwiek bytu Bóg widział dany wybór/decyzję nieistniejącej nigdzie istoty....
Czy może boska Wiedza w rzeczywistości, w której NIC poza Bogiem(zatem i czas także) nie istniało, polegała na znajomości bezwzględnie wszystkich mogących zaistnieć możliwości i właściwych reakcji na nie...?

Ano, jeśli chcesz utrzymywać, że Bóg jest niezmienny, to stworzenie świata też w nim nic nie zmienia, w tym nie zmienia Jego wiedzy.
Oczywiście, dlatego przed stworzeniem jakiegokolwiek bytu, posiadając wiedzę o wszystkich możliwościach wyboru, żadna z nich nie była dla Niego zaskoczoniem gdy dokonywała ją jakaś istota, którą stworzył...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Pt sie 17, 2018 10:48 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7275
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Bóg kontra szatan
Co innego wiedzieć o wszystkich możliwościach a co innego o faktycznych wydarzeniach.
Bo to tak jakby powiedzieć: albo będzie słońce albo będzie padało.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


So sie 18, 2018 11:55 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Bóg kontra szatan
Andy72 napisał(a):
Co innego wiedzieć o wszystkich możliwościach a co innego o faktycznych wydarzeniach.
Bo to tak jakby powiedzieć: albo będzie słońce albo będzie padało.
Andy...ale ty wciąż nie przyjmujesz do wiadomości, że moje sugestie czy pytania do ciebie nie dotyczą boskiej Wiedzy w rzeczywistosci po stworzeniu ale do tej rzeczywistości w której nie istniało NIC poza Nim...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


So sie 18, 2018 2:29 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7275
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Bóg kontra szatan
W BigBangu wraz ze światem został stworzony również czas, więc nie istniał odcinek czasu, w którym to byłby Bóg a nie byłoby świata.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


So sie 18, 2018 3:56 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Bóg kontra szatan
Andy72 napisał(a):
W BigBangu wraz ze światem został stworzony również czas, więc nie istniał odcinek czasu, w którym to byłby Bóg a nie byłoby świata.
No własnie, ani czas ani świat nie istniał nigdzie poza Bogiem, a co za tym idzie nie istniały także nigdzie wybory/decyzje, które byłyby wyborami/decyzjami stworzenia, bo to oznaczało by że istnieliśmy przed stworzeniem...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


So sie 18, 2018 5:37 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7275
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Bóg kontra szatan
Ale Bóg stwarzając świat wiedział co będzie, nie stwarzał go w ciemno, Nawet twórca samochodu wie jak będzie się zachowywał, nie do końca, bo to tylko człowiek, ale Bóg wiedział że stwarzając świat, potem nastąpi bunt, że będzie musiał ogromnie cierpieć, i mimo to nas stworzył.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


So sie 18, 2018 5:46 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr kwi 04, 2018 4:51 pm
Posty: 294
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Bóg kontra szatan
Odnoszę wrażenie, że istnieją dwie grupy zainteresowanych tematem: grupa pierwsza, która w "tym wszystkim" szuka idei i grupa druga gubiąca się w roztrząsaniu drobiazgów, co oczywiście do niczego praktycznego nie prowadzi. Raczej do coraz większych wątpliwości.

Ja należę do grupy pierwszej i w zupełności wystarczy mi świadomość, że człowiek po śmierci będzie sprawiedliwie oceniony. Szczegóły "techniczne" mnie nie interesują, tym bardziej że nie mam absolutnie żadnych szans na ich poznanie.

W V wieku żył sobie pewien mnich, nazwany potem Pseudo-Dionizym. Ks. Michał Heller pisze o nim tak ("Ostateczne wyjaśnienia wszechświata" str. 238):

/…/Pseudo-Dionizy jest najbardziej wyrazistym przedstawicielem tzw. teologii negatywnej na Zachodzie Europy. Na chrześcijańskim Wschodzie, od greckich Ojców Kościoła aż do współczesnej teologii prawosławnej, teologia apofatyczna (mniej więcej tyle samo co negatywna) jest niejako wrośnięta w tkankę myślenia religijnego. Jej istota polega na przekonaniu, że Bóg jest do tego stopnia transcendentny, iż niepoznawalny. Każde Jego określenie powinniśmy, przynajmniej domyślnie, poprzedzać zaprzeczeniem bo na pewno nie jest tak, jak sobie wyobrażamy./…/

Święte słowa i wyjaśnienie całego problemu.


So sie 18, 2018 6:23 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Bóg kontra szatan
Andy72 napisał(a):
Ale Bóg stwarzając świat wiedział co będzie, nie stwarzał go w ciemno
A w jakim sensie wiedział...czy na zasadzie bycia pewnym bez widzenia tego co się stanie(i dlatego nie był zaskoczony, tzn miał plan zbawienia) czy wiedział na zasadzie widzenia tego co nastąpi w czasie...odpowiesz ?

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


So sie 18, 2018 8:34 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr kwi 04, 2018 4:51 pm
Posty: 294
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Bóg kontra szatan
Kolego sahcim, a jak skomentujesz mój cytat, bo mnie to naprawdę interesuje.
Cytuj:
/.../Bóg jest do tego stopnia transcendentny, iż niepoznawalny. Każde Jego określenie powinniśmy, przynajmniej domyślnie, poprzedzać zaprzeczeniem bo na pewno nie jest tak, jak sobie wyobrażamy./…/

Wydaje mi się, że jeżeli się tworzy swoje teorie, to dobrze jest skorzystać z dorobku wszystkich dużo lepszych od nas, którzy w ciągu 2000 lat nad tym się zastanawiali.
W końcu cały nasz dzisiejszy postęp (w dowolnej dziedzinie) nie byłby możliwy bez tego, do czego doszli mądrzy ludzie np. we wczesnym średniowieczu. W końcu mądrość dorosłego człowieka też jest efektem ewolucji "głupiego paplania" małego dziecka.
Ja bym nie lekceważył Pseudo - Dionizego :-)


N sie 19, 2018 10:05 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Bóg kontra szatan
Robert55 napisał(a):
Kolego sahcim, a jak skomentujesz mój cytat, bo mnie to naprawdę interesuje.
Cytuj:
/.../Bóg jest do tego stopnia transcendentny, iż niepoznawalny. Każde Jego określenie powinniśmy, przynajmniej domyślnie, poprzedzać zaprzeczeniem bo na pewno nie jest tak, jak sobie wyobrażamy./…/
No cóż...myślę, że dobrym komentarzem są słowa Ap Jana zapisane w jego pierwszym liście 5:20 „Wiemy także, że Syn Boży przyszedł i obdarzył nas zdolnością rozumu, abyśmy poznawali Prawdziwego.”

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


N sie 19, 2018 2:47 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr kwi 04, 2018 4:51 pm
Posty: 294
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Bóg kontra szatan
Zgadza się, dostaliśmy "zdolność rozumu" i właśnie rozum każe nam myśleć racjonalnie. Są rzeczy dla naszego rozumu nieosiągalne i żadne najbardziej karkołomne dociekania tego nie zmienią. Nie dysponujemy aparatem poznawczym wykraczającym poza to co ziemskie. Zawsze się kręcimy w świecie naszych ziemskich pojęć: wcześniej, później, przed urodzeniem, po urodzeniu. Po prostu zwykła fizyka, pomiar czasu itp. W Biblii wszystkie opisy tego co wieczne są tylko metaforami, przybliżeniami, przenośniami, symbolami. Nie należy ich rozumieć dosłownie. Starając się analizować wszystko szczegółowo nie tylko niczego nie wyjaśniamy, ale oddalamy się od wyjaśnienia. Znika nam sens tego wszystkiego, rozdrabniamy się w fantazjach.
2000 lat temu ludzie rozumieli teksty biblijne prawidłowo bo był to przez nich stosowany gatunek literacki. Rozumieli je metaforycznie, nie szukali szczegółów tylko sensu, jakichś wskazówek dla siebie. Dlatego z dzisiejszego punktu widzenia Biblia zawiera wiele sprzeczności, ale Jej sens się nie zmienił. Jej przesłanie dla nas jest w dalszym ciągu aktualne i niezmienne. Szczegóły są zupełnie nieistotne.


N sie 19, 2018 4:58 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Bóg kontra szatan
Robert55 napisał(a):
Zgadza się, dostaliśmy "zdolność rozumu" i właśnie rozum każe nam myśleć racjonalnie. Są rzeczy dla naszego rozumu nieosiągalne i żadne najbardziej karkołomne dociekania tego nie zmienią.
Żeby można było mowić, że jakieś rzeczy są dla naszego rozumy nieosiągalne, to trzeba by było dowieść, że są nieracjonalne...
Jeżeli Bóg jest nieracjonalny, to poznawanie Go poprzez stworzenie jest też nieracjonalne, a co za tym idzie nie z wielkości i piękna stworzeń poznaje się przez podobieństwo ich Stwórcę...
Cytuj:
Nie dysponujemy aparatem poznawczym wykraczającym poza to co ziemskie.
Hmm...jak to nie dysponujemy skoro poznajemy/doświadczamy Boga...?
Cytuj:
2000 lat temu ludzie rozumieli teksty biblijne prawidłowo bo był to przez nich stosowany gatunek literacki. Rozumieli je metaforycznie, nie szukali szczegółów tylko sensu, jakichś wskazówek dla siebie.
Chcesz przez to powiedzieć, że 2000 lat temu ludzie czytający Księgę Rodzaju nie wierzyli, że Bóg stworzył świat w 6 dni, a w siódmym odpoczął...? Jeżeli tak, to mam nadzieję, że masz to czym poprzeć...
Cytuj:
Dlatego z dzisiejszego punktu widzenia Biblia zawiera wiele sprzeczności, ale Jej sens się nie zmienił. Jej przesłanie dla nas jest w dalszym ciągu aktualne i niezmienne. Szczegóły są zupełnie nieistotne.
Ale mam nadzieję, że zauważyłeś fakt, że ja w swoich gdybologicznych dociekaniach nie sugeruję się Biblią...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


N sie 19, 2018 5:19 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 98 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL