Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N maja 12, 2024 5:45 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Różaniec 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 07, 2008 12:57 am
Posty: 1674
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Różaniec
Jockey napisał(a):
Przynajmniej osoby mające problem mogli przeczytać i dowiedzieć się jak protestanci manipulują i jak nie chcą przyjąć tego co katolicy mówią i jak przekręcają Biblię aby pasował do ich nauczania. Same pozytywy.

A co mówią rzymskokatolicy o pośrednictwie Marii? Pytałem się bo nie pasuje mi to co pastowal Barney z tym co czytam w Redemptoris Mater i in. Może nie rozumiem jednego lub drugiego.

Pytanie o to ile jest Pozdrowień Anielskich w Waszym różańcu to tez protestancka manipulacja Biblii i
Byłem przekonany że 150 bo wyrasta z Psałterza, i tak czytam w linkach, tak zostało ustanowione w dekrecie PiusaV, ale niektórzy z Was piszą o 200 czy 250. Czy próba ustalenia, to też protestancka manipulacja Biblią? Jestem po prostu ciekawy.

Jockey napisał(a):
Przynajmniej osoby mające problem mogli przeczytać i dowiedzieć się jak protestanci manipulują i jak nie chcą przyjąć tego co katolicy mówią i

A co mówią o pośrednictwie Marii? Zwyczajnie chciałem się dowiedzieć bo w tym co czytam u Barneya (o pośrednictwie Marii) różni się od tego co czytam np. w Redemptoris Mater. Mogę źle rozumieć jedno albo drugie, wiec zwyczajnie spytałem się o 2 rzeczy.

A ilość Pozdrowień Anielskich w Waszym różańcu? Byłem przekonany o 150, ale niektorzy z Was piszą o 200 czy 250. To protestancka manipulacja biblią, ok, ale ile ich jest?


Cytuj:
jak przekręcają Biblię aby pasował do ich nauczania. Same pozytywy.

O biblii w ogóle nic nie pisałem, a "protestanckie nauczanie"? To teksty Barneya? Redemptoris Mater? Marialis cultus? Dekrety papieża Ratzingera?
Pytalem się o rzymskokatolickie rozumienie pośrednictwa Marii w tekście Barneya i o ilość Ave Maria w różańcu. Nic z tego nie jest chyba ani Biblią ani "protestanckim nauczaniem".

Ja gdzieś tu w ogóle pisałem o biblii? Teksty Barneya ani Redemptoris Mater chyba nią nie są? Dekret kanonizacyjny Joanny D'Arc? Marialis cultus?

_________________
www.reformowani.pl


Ostatnio edytowano So cze 30, 2018 1:04 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

Scalono 2 posty



So cze 30, 2018 11:23 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Różaniec
Jak bym Cię nie znał, to może bym Cię kupił. Tylko za pierwszym razem, oczywiście ;)

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So cze 30, 2018 12:57 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 28, 2005 11:53 pm
Posty: 2411
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Różaniec
P524 napisał(a):
Pośredniczyła. Czy mogę prosić byś napisał wprost o co chodzi?

Dzieki. Chodzi o to ze rownolegle rozmawiamy sobioe na wiara.pl na ten sam temat i od dwoich przyjaciol dowiedzialem sie, ze nie posredniczyla bo nikt ja o posrednictywo nie prosil. Ja, tak samo jak Ty uwazam, ze zdanie jest prawdziwe.
Cytuj:
Jakaś konkluzja?

Chodzi o cytat w ktorym wielu widzi - dokladnie jeden posrtednik. Kropka.
Dla mnie sa rozne stopnie posrednictwa i robaczki sa rowniez posrednikami aby dostrzec piekno stworzenia.
Cytuj:
3. Ale nie znam ani ogolnie ani w szczególe pojedynczych zjawisk, które wymieniłeś.
Czy możesz mi powiedzieć dlaczego pytasz się o to protestanta, a nie rzymskokatolików? Przecież masz ich tu sporo, pewnie się na tym znają.

Ja tez nie znam sie ani tak ani tak na wielu rzeczach. Jednak uwazam, ze objawienia Maryjne rozszerzaja horyzonty.
Miesiac temu bylem zaszokowany gdy kolega przyslal mi ten link:
https://www.youtube.com/watch?v=KjZtPOp ... e=youtu.be
Dla mnie bomba atomowa. Jak wiele jest relacji na swiecie z ktorych sobie wogole nie zdajemy sprawy.
Polecam.


So cze 30, 2018 1:50 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Różaniec
P524 napisał(a):
Jockey napisał(a):
Przynajmniej osoby mające problem mogli przeczytać i dowiedzieć się jak protestanci manipulują i jak nie chcą przyjąć tego co katolicy mówią i jak przekręcają Biblię aby pasował do ich nauczania. Same pozytywy.

A co mówią rzymskokatolicy o pośrednictwie Marii?

To samo, co wszyscy pozostali katolicy, którzy należą do Kościoła katolickiego:

969 "To macierzyństwo Maryi w ekonomii łaski trwa nieustannie, poczynając od aktu zgody, którą przy Zwiastowaniu wiernie wyraziła i którą zachowała bez wahania pod krzyżem, aż do wiekuistego dopełnienia się zbawienia wszystkich wybranych. Albowiem wzięta do nieba, nie zaprzestała tego zbawczego zadania, lecz poprzez wielorakie swoje wstawiennictwo ustawicznie zjednuje nam dary zbawienia wiecznego... Dlatego to do Błogosławionej Dziewicy stosuje się w Kościele tytuły: Orędowniczki, Wspomożycielki, Pomocnicy, Pośredniczki" 495 .

970 "Macierzyńska zaś rola Maryi w stosunku do ludzi żadną miarą nie przyćmiewa i nie umniejsza tego jedynego pośrednictwa Chrystusowego, lecz ukazuje jego moc. Cały bowiem wpływ zbawienny Błogosławionej Dziewicy na ludzi... wywodzi się z nadmiaru zasług Chrystusowych, na Jego pośrednictwie się opiera, od tego pośrednictwa całkowicie jest zależny i z niego czerpie całą moc swoją" 496. "Żadne bowiem stworzenie nie może być nigdy stawiane na równi ze Słowem Wcielonym i Odkupicielem; ale jak kapłaństwo Chrystusa w rozmaity sposób staje się udziałem zarówno świętych szafarzy, jak i wiernego ludu i jak jedna dobroć Boża w rozmaity sposób rozlewa się realnie w stworzeniach, tak też jedyne pośrednictwo Odkupiciela nie wyklucza, ale wzbudza u stworzeń rozmaite współdziałanie, pochodzące z uczestnictwa w jednym źródle" 497.

495 Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 62.

496 Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 60.

497 Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 62.


So cze 30, 2018 2:18 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 28, 2005 11:53 pm
Posty: 2411
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Różaniec
P524 napisał(a):
To nie jest część tradycji, którą w jakikolwiek sposób kontynuowałyby nasze Kościoły, nie jestem rzymskokatolikiem. Nigdy się tym nie zajmowałem.

Tak mi sie jakos skojarzylo....
Moj przyjaciel z wiara.pl napisal (to jeden z tych, ktorzy twierdza - w Kanie nie posredniczyla):
"został posłany Duch Święty, który objawia całą prawdę".
Mam pytanie:
Czy czasami nie nachodzi Cie refleksja, ze poprzez Swoja postawe, o ktorej napisales nie odrzucasz poslannictwa Ducha Swietego, ktory objawia cala prawde?


So cze 30, 2018 5:23 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 16, 2017 8:50 pm
Posty: 1339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Różaniec
P524 napisał(a):
Juz pisałem : viewtopic.php?p=1096142#p1096142Chyba w chrześcijańskiej doktrynie nie chodzi o teleturniej skojarzenia.


To co napisałeś w tym linku który podałeś, jest nieprawdą, nic Kościół takiego nie uważa. Kościół tak wierzy jak pouczał św Paweł młodego biskupa, Tymoteusza, Przeczytaj 1Tm.


So cze 30, 2018 6:52 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 07, 2008 12:57 am
Posty: 1674
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Różaniec
Yarpen Zirgin napisał(a):
P524 napisał(a):
Jockey napisał(a):
Przynajmniej osoby mające problem mogli przeczytać i dowiedzieć się jak protestanci manipulują i jak nie chcą przyjąć tego co katolicy mówią i jak przekręcają Biblię aby pasował do ich nauczania. Same pozytywy.

A co mówią rzymskokatolicy o pośrednictwie Marii?

To samo, co wszyscy pozostali katolicy, którzy należą do Kościoła katolickiego:

969 "To macierzyństwo Maryi w ekonomii łaski trwa nieustannie, poczynając od aktu zgody, którą przy Zwiastowaniu wiernie wyraziła i którą zachowała bez wahania pod krzyżem, aż do wiekuistego dopełnienia się zbawienia wszystkich wybranych. Albowiem wzięta do nieba, nie zaprzestała tego zbawczego zadania, lecz poprzez wielorakie swoje wstawiennictwo ustawicznie zjednuje nam dary zbawienia wiecznego... Dlatego to do Błogosławionej Dziewicy stosuje się w Kościele tytuły: Orędowniczki, Wspomożycielki, Pomocnicy, Pośredniczki" 495 .

970 "Macierzyńska zaś rola Maryi w stosunku do ludzi żadną miarą nie przyćmiewa i nie umniejsza tego jedynego pośrednictwa Chrystusowego, lecz ukazuje jego moc. Cały bowiem wpływ zbawienny Błogosławionej Dziewicy na ludzi... wywodzi się z nadmiaru zasług Chrystusowych, na Jego pośrednictwie się opiera, od tego pośrednictwa całkowicie jest zależny i z niego czerpie całą moc swoją" 496. "Żadne bowiem stworzenie nie może być nigdy stawiane na równi ze Słowem Wcielonym i Odkupicielem; ale jak kapłaństwo Chrystusa w rozmaity sposób staje się udziałem zarówno świętych szafarzy, jak i wiernego ludu i jak jedna dobroć Boża w rozmaity sposób rozlewa się realnie w stworzeniach, tak też jedyne pośrednictwo Odkupiciela nie wyklucza, ale wzbudza u stworzeń rozmaite współdziałanie, pochodzące z uczestnictwa w jednym źródle" 497.

495 Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 62.

496 Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 60.

497 Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 62.


To wiem i jest dla mnie jasne i zrozumiałe. Sam o tym też pisałem o tym wyżej. Chodziło mi o coś innego, o charakter czy związek stwierdzenia (że stosuje się w kulcie Waszym Kościele tytuły dla Marii m.in Pośredniczki) z określoną teologią pośrednictwa. Jak naucza Wasz papież "Pośród tytułów przypisywanych Maryi w kulcie Kościoła rozdział VIII Lumen gentium wymienia wyrażenie "Pośredniczka". Mimo iż niektórzy Ojcowie Soborowi nie podzielali w pełni tego wyboru (por. Acta Synodalia III, 8, 163-164), wezwanie to zostało włączone do Konstytucji dogmatycznej o Kościele jako potwierdzenie zawartej w nim prawdy. Tym niemniej starano się nie wiązać go z żadną specyficzną teologią pośrednictwa, a jedynie wymienić pośród innych uznanych tytułów Maryi. Nie wiem czy KKK z 1992 r. rozwija temat pośrednictwa Marii czy tylko przytacza stwierdzenie LG, nie znalazłem nic innego.

@Barney w swoim tekście wiąże pośrednictwo z specyficzną teologią i nasunęły mi się 2 pytania: być może nie rozumiem dobrze tego do pisze.

Po pierwsze przekonuje - o ile dobrze rozumiem - że w rzymskokatolickim tytule i kulcie Pośredniczki chodzi o takie pośrednictwo, które

(1) jest udziałem każdego chrześcijanina, a co najwyżej stopień czy miejsce tego pośrednictwa jest inny czy szczególny, "Maryja -jak pisze - nie jest tu wyjątkiem, i że jest to pośrednictwo wstawiennictwa, wskazywania, towarzyszenia, zwiastowania itd.

(2) Maria pośredniczy "w czym innym" niż Chrystus. Chrystusa wyznajemy jako Pośrednika uznając Jego Bogoczłowieczeństwo - w jedności swoich natur pojednał w sobie Boga i człowieka i zwyciężył w sobie oddzielający Boga i człowieka grzech, co objawił w ofierz Krzyża. Maria natomiast jest "jedynie" pośredniczką wynikających z tego dzieła zbawienia Chrystusa pośredniczką Łask Jezusowych (np. poprzez ewangelizowanie innych, wstawiennictwo itd.), "Takie „pośrednictwo w łączności” jest przywilejem i obowiązkiem każdego chrześcijanina" - dodaje.

Te dwie rzeczy, (nie co innego) odnośnie pośrednictwa Marii (a nie pośrednictwa Chrystusa), o których pisze @Barney mnie zastanowiły. Być może źle je rozumiem.

(1) W Redemptoris Mater, w której Wasz papież rozwija rzymskokatolicką teologię pośrednictwa Marii pisz wprost: "pośrednictwo Maryi wiąże się ściśle z Jej macierzyństwem, które je wyróżnia od pośrednictwa innych istot stworzonych" (n. 38)". Z tego punktu widzenia jest ono jedyne w swoim rodzaju i szczególnie skuteczne. "Pośrednictwo Marii wypływa w sposób zasadniczy z Jej boskiego macierzyństwa. "Macierzyństwo Maryi, przeniknięte do głębi oblubieńczą postawą „służebnicy Pańskiej”, stanowi pierwszy i podstawowy wymiar owego pośrednictwa, które w odniesieniu do Niej Kościół wyznaje i głosi i „stale zaleca sercu wiernych” w sposób szczególny i wyjątkowy, gdyż pokłada w nim wielką nadzieję... To Jej wyniesienie do najwyższego urzędu i godności Matki Syna Bożego — w znaczeniu ontycznym — odnosi się do samej rzeczywistości zjednoczenia obu natur w osobie Słowa (unia hipostatyczna)." Pośrednictwo więc Marii w praktyce i nauczaniu Waszego Kościoła nie jest więc chyba "takie jak każdego" i jest czymś wyjątkowym - jest oparte na ontycznej relacji z Jedynym Pośrednikiem, którego urodziła umożliwiając niejako wszelkie Pośrednictwo. Osobiście tylko w takim kontekście zrozumiały jest dla mnie (zrozumiały - rozumiem jego racje, nie znaczy że podzielam, to nie jest cześć tradycji, którą - jak pisałem - kontynuują nasze Kościoły) zarówno tytuł i kult Pośredniczki, jak i cała związana z nimi pobożność, życie duchowe czy doktryna, które tak wielką rolę odegrało, i nadal, mimo obiekcji ma szansę odgrywać. Ale chyba nie w opowiadaniu, że to takie samo pośrednictwo jak każdego. Nie dlatego, że to nie jest również prawdą, i nie jest także wymiarem wyznawanego przez Was Pośrednictwa, ale dlatego, że przecież nie to jest powodem, fundamentem i sensem wzywania i oddawania u Was czci Pośredniczce.

(2) Oprócz ontycznego odniesienia Marii do unii hipostatycznej, Redemptoris mater wyjaśnia, że Maria, nie tylko była "Matką-Karmicielką" Syna Bożego, ale towarzysząc w jego dziele zbawienia "aż do stóp krzyża dokonało się równocześnie Jej macierzyńskie współdziałanie z całym posłannictwem Zbawiciela, z Jego dziełem i z Jego cierpieniem" w ten sposób Maria "wchodziła w sobie tylko właściwy sposób w to jedyne pośrednictwo „między Bogiem, i ludźmi”, którym jest pośrednictwo Człowieka-Jezusa Chrystusa. Jeśli Ona sama pierwsza doznała na sobie nadprzyrodzonych skutków tego jedynego pośrednictwa — już przy zwiastowaniu została pozdrowiona jako „łaski pełna” — to z kolei ...dzięki tej pełni łaski i nadprzyrodzonego życia była szczególnie dysponowana do „współdziałania” z Chrystusem, jedynym pośrednikiem ludzkiego zbawienia.. W wypadku Maryi jest to pośrednictwo szczególne i wyjątkowe, oparte na „pełni łaski”, . Dalej RM kontynuuje, że macierzyństwo Marii w porządku łaski trwa nieustannie (por. LG 62), ponieważ zbaw­cze dzieło Chrystusa ma wymiar uniwersalny. Dzięki temu pośred­nictwo Chrystusa jest jedyne i powszechne, i jako takie jest skutecz­ne. Dlatego pośrednictwo Marii w swoim „pod­porządkowanym” charakterze uczestniczy w powszechności po­średnictwa Odkupiciela - jedynego pośrednika. Jest to współdzia­łanie aktualne poprzez nieustanne zjednywanie nam darów zbawie­nia (por. LG 62). Tutaj - w popaschalnej rzeczywistości RM umieszcza wstawienniczy charakter tego podporządkowanego pośrednictwa i współdziałania: macierzyństwo Marii trwa stale w Kościele jako wstawiennicze pośrednictwo.

Tak więc w kontekście nauczania RM takie rozdzielenie pośrednictw jak w ciemnożółtej ramce na str. 57 w tekście @Barneya nie jest możliwe, ba, czyniło by niemożliwym mówienie o kulcie i wyzwaniu Marii jako Pośredniczki, w takim znaczeniu jakie ma w tradycji wiary i pobożności w Waszym Kościele. Jest to jedyne i wyjątkowe pośrednictwo w jedynym Pośrednictwie Chrystusa, jako Zbawiciela świata, różne ze względu na swoje podporządkowanie i 'pośrednictwo z łaski" a nie natury (jak słusznie @Barney to akurat przypomina), ale chyba jednak nie "w czym innym". To "co innego" - pośrednictwo wstawiennictwa itd z niego wypływa i dlatego umożliwa u Was wzywanie i cześć Marii jako "Pośredniczki". Inaczej skąd ten tytuł, po co i dlaczego miałby taką rolę? Byłby IMHO ozdobnikiem uczuciowej pobożności, czy sprawą honorowej tytulatury, a tak przecież u Was nie jest.

_________________
www.reformowani.pl


So cze 30, 2018 9:22 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 07, 2008 12:57 am
Posty: 1674
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Różaniec
robaczek2 napisał(a):
P524 napisał(a):
To nie jest część tradycji, którą w jakikolwiek sposób kontynuowałyby nasze Kościoły, nie jestem rzymskokatolikiem. Nigdy się tym nie zajmowałem.

Tak mi sie jakos skojarzylo....
Moj przyjaciel z wiara.pl napisal (to jeden z tych, ktorzy twierdza - w Kanie nie posredniczyla):
"został posłany Duch Święty, który objawia całą prawdę".

to przede wszystki obiecał Chrystus. Nie wiem jakie znaczenie ma mieć to, że powiedział to ktoś, kto gdzieś coś twierdził o Kanie.

robaczek2 napisał(a):
Mam pytanie:
Czy czasami nie nachodzi Cie refleksja, ze poprzez Swoja postawe, o ktorej napisales nie odrzucasz poslannictwa Ducha Swietego, ktory objawia cala prawde?


Dla mnie to za bardzo Ezopowe. Na takim poziomie ogólności to mogę stwiedzić, że zawsze kiedy patrzę na swoją postawę to tym, co potrafię to odrzucenie Ducha, kiedy spoglądam na postawę Chrytusa wiem, że On obiecał Ducha, który prawdziwie jest Pocieszycielem.

_________________
www.reformowani.pl


So cze 30, 2018 9:31 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 07, 2008 12:57 am
Posty: 1674
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Różaniec
lajkonik.2 napisał(a):
P524 napisał(a):
Juz pisałem : http://www.dyskusje.katolik.pl/viewtopi ... 96142Chyba w chrześcijańskiej doktrynie nie chodzi o teleturniej skojarzenia.


To co napisałeś w tym linku który podałeś, jest nieprawdą, nic Kościół takiego nie uważa. Kościół tak wierzy jak pouczał św Paweł młodego biskupa, Tymoteusza, Przeczytaj 1Tm.

Cóż, widocznie inaczej rozumiemy to, kiedy Kościół wyznaje wiarę w jedynego Pośrednika Jezusa Chrystusa. Paweł Tymoteusza poucza dokładnie o takim pośrednictwie o jakim napisałem.

_________________
www.reformowani.pl


So cze 30, 2018 9:37 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 28, 2005 11:53 pm
Posty: 2411
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Różaniec
P524 napisał(a):
zawsze kiedy patrzę na swoją postawę to tym, co potrafię to odrzucenie Ducha.

Co racja to racja.
Chociaz pytalem o cos innego.


So cze 30, 2018 10:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Różaniec
P524 napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
P524 napisał(a):
A co mówią rzymskokatolicy o pośrednictwie Marii?

To samo, co wszyscy pozostali katolicy, którzy należą do Kościoła katolickiego:

969 "To macierzyństwo Maryi w ekonomii łaski trwa nieustannie, poczynając od aktu zgody, którą przy Zwiastowaniu wiernie wyraziła i którą zachowała bez wahania pod krzyżem, aż do wiekuistego dopełnienia się zbawienia wszystkich wybranych. Albowiem wzięta do nieba, nie zaprzestała tego zbawczego zadania, lecz poprzez wielorakie swoje wstawiennictwo ustawicznie zjednuje nam dary zbawienia wiecznego... Dlatego to do Błogosławionej Dziewicy stosuje się w Kościele tytuły: Orędowniczki, Wspomożycielki, Pomocnicy, Pośredniczki" 495 .

970 "Macierzyńska zaś rola Maryi w stosunku do ludzi żadną miarą nie przyćmiewa i nie umniejsza tego jedynego pośrednictwa Chrystusowego, lecz ukazuje jego moc. Cały bowiem wpływ zbawienny Błogosławionej Dziewicy na ludzi... wywodzi się z nadmiaru zasług Chrystusowych, na Jego pośrednictwie się opiera, od tego pośrednictwa całkowicie jest zależny i z niego czerpie całą moc swoją" 496.
"Żadne bowiem stworzenie nie może być nigdy stawiane na równi ze Słowem Wcielonym i Odkupicielem; ale jak kapłaństwo Chrystusa w rozmaity sposób staje się udziałem zarówno świętych szafarzy, jak i wiernego ludu i jak jedna dobroć Boża w rozmaity sposób rozlewa się realnie w stworzeniach, tak też jedyne pośrednictwo Odkupiciela nie wyklucza, ale wzbudza u stworzeń rozmaite współdziałanie, pochodzące z uczestnictwa w jednym źródle"
497.

495 Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 62.

496 Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 60.

497 Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 62.


To wiem i jest dla mnie jasne i zrozumiałe. Sam o tym też pisałem o tym wyżej. Chodziło mi o coś innego, o charakter czy związek stwierdzenia (że stosuje się w kulcie Waszym Kościele tytuły dla Marii m.in Pośredniczki) z określoną teologią pośrednictwa.

Sorry, ale na Twoje rżnięcie głupa (bo inaczej nie można tego nazwać w świetle pogrubionego fragmentu mojego posta), nie będę tracił czasu.


So cze 30, 2018 10:13 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 07, 2008 12:57 am
Posty: 1674
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Różaniec
Cytuj:
Sorry, ale na Twoje rżnięcie głupa (bo inaczej nie można tego nazwać w świetle pogrubionego fragmentu mojego posta), nie będę tracił czasu.


Nie trać :)

_________________
www.reformowani.pl


So cze 30, 2018 10:34 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14119
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Różaniec
P524 napisał(a):
Cytuj:
Sorry, ale na Twoje rżnięcie głupa (bo inaczej nie można tego nazwać w świetle pogrubionego fragmentu mojego posta), nie będę tracił czasu.


Nie trać :)

Cóż Yarpen dobrze cię podsumował.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


So cze 30, 2018 10:36 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 16, 2017 8:50 pm
Posty: 1339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Różaniec
P524 napisał(a):
lajkonik.2 napisał(a):
P524 napisał(a):
Juz pisałem : viewtopic.php?p=1096142#p1096142Chyba w chrześcijańskiej doktrynie nie chodzi o teleturniej skojarzenia.


To co napisałeś w tym linku który podałeś, jest nieprawdą, nic Kościół takiego nie uważa. Kościół tak wierzy jak pouczał św Paweł młodego biskupa, Tymoteusza, Przeczytaj 1Tm.

Cóż, widocznie inaczej rozumiemy to, kiedy Kościół wyznaje wiarę w jedynego Pośrednika Jezusa Chrystusa. Paweł Tymoteusza poucza dokładnie o takim pośrednictwie o jakim napisałem.


Nic takiego św, Paweł nie naucza jak Ty napisałeś. Twoje słowa: Nie wiem co kto myśli. Kościół naucza i praktyce liturgii wyraża, że Jezus Chrystus jest Pośrednikiem,ponieważ jest Bogiem i człowiekiem. Bogoczłowieczeństwo umożliwia w chrześcijańskiej tradycji nazywanie Chrystusa Pośrednikiem.

Święty Paweł naucza młodego Biskupa że : (5) Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus, (6) który wydał siebie samego na okup za wszystkich jako świadectwo we właściwym czasie. (7) Ze względu na nie, ja zostałem ustanowiony głosicielem i apostołem - mówię prawdę, nie kłamię - nauczycielem pogan we wierze i prawdzie. Paweł pisze ze pośrednictwo Jezusa Chrystusa polega na tym że, wydał Siebie samego na okup za wszystkich, i na tym polega unikalna rola Pana Jezusa, i w tym Go nikt nie zastąpi.


So cze 30, 2018 10:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 07, 2008 12:57 am
Posty: 1674
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Różaniec
P524 napisał(a):
Juz pisałem : http://www.dyskusje.katolik.pl/viewtopi ... 96142Chyba w chrześcijańskiej doktrynie nie chodzi o teleturniej skojarzenia.


lajkonik.2 napisał(a):
P524 napisał(a):
lajkonik.2 napisał(a):
To co napisałeś w tym linku który podałeś, jest nieprawdą, nic Kościół takiego nie uważa. Kościół tak wierzy jak pouczał św Paweł młodego biskupa, Tymoteusza, Przeczytaj 1Tm.

Cóż, widocznie inaczej rozumiemy to, kiedy Kościół wyznaje wiarę w jedynego Pośrednika Jezusa Chrystusa. Paweł Tymoteusza poucza dokładnie o takim pośrednictwie o jakim napisałem.


Nic takiego św, Paweł nie naucza jak Ty napisałeś. Twoje słowa: Nie wiem co kto myśli. Kościół naucza i praktyce liturgii wyraża, że Jezus Chrystus jest Pośrednikiem,ponieważ jest Bogiem i człowiekiem. Bogoczłowieczeństwo umożliwia w chrześcijańskiej tradycji nazywanie Chrystusa Pośrednikiem.

Święty Paweł naucza młodego Biskupa że : (5) Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus, (6) który wydał siebie samego na okup za wszystkich jako świadectwo we właściwym czasie. (7) Ze względu na nie, ja zostałem ustanowiony głosicielem i apostołem - mówię prawdę, nie kłamię - nauczycielem pogan we wierze i prawdzie. Paweł pisze ze pośrednictwo Jezusa Chrystusa polega na tym że, wydał Siebie samego na okup za wszystkich, i na tym polega unikalna rola Pana Jezusa, i w tym Go nikt nie zastąpi.

"który wydał siebie za okup" to zakończenie zdania z pierwszego z wersetów. Tam jest racja, do zdania co znaczy okup, i dlaczego ma on znaczenie pośrednicze. Być może Ty interpretujesz jak chcesz, ok. Ja pisałem, że Kościół (także Twój Kościół, przynajmniej w katechizmie z 1992 r., wcześniej nie nie sprawdzałem) tak wyznaje "jedynego Pośrednika między Bogiem a ludźmi, Jezusa Chrystusa" o którym pisze Tm, jak zapoldałem. To można akurat sprawdzić w prosty sposób.

_________________
www.reformowani.pl


N lip 01, 2018 7:26 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 80 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL