Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So maja 11, 2024 9:15 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Różaniec 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 07, 2008 12:57 am
Posty: 1674
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Różaniec
lajkonik.2 napisał(a):
P524 napisał(a):
Jezus Chrystus jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem w jedności swojej Osoby Boskiej; z tej racji jest On jedynym Pośrednikiem między Bogiem i ludźmi


Ok.

P524 napisał(a):
Pisalem o Bogoczłowieczeństwie Chrystusa, nie tylko o tym że jest Bogiem.
Może dla Ciebie nie jest prawdą, ok, możesz mieć inne wierzenia, chętnie poczytam. W chrześcijańskiej tradycji, podzielanej także przez Twój Kościół, jak sam zacytowałeś, własnie to, że Chrystus jest Bogiem i człowiekiem jest racją dla której Kościół wyznaje Go, zgodnie z Tm, jako jedynego Pośrednika.


Napisałeś też Bogoczłowieczeńswo jest powodem, dla którego Kościół wyznaje Chrystusa jako jedynego Pośrednika. A ja uważam że jest inaczej. Powodem dla które Kościół wyznaje Chrystusa jako jedynego pośrednika jest to że: że Jezus jest jedynym pośrednikiem ZBAWIENIA ! I to potwierdzają (Ga 3, 19.20; 1 Tm 2,5; Hbr 8, 6; 9,15; 12, 24)


Nie rozumiem, to nie jest tautologia?

Cytuj:
I tak naucza Kościół.

Przecież to jak naucza Twój Kościół, przynajmiej w Katechizmie z 1992 r., który obowiązuje obecnie,są wskazaneś wyżej. Przytocz, że to już nie obowiązuje. Było kilka nowelizacji KKK, zmiana języka itd, ale to pozostało bez zmian. Może czegoś nie wiem. Nie sądzę jednak by było coś inaczej to część wspólnej tradycji.


Cytuj:
Ja wierzę w Jezusa Chrystusa tak, jak naucza Kościół, do którego należę.
Wierzę w jednego Boga, Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych. I w jednego Pana Jezusa Chrystusa, Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami. Bóg z Boga, Światłość ze Światłości, Bóg prawdziwy z Boga prawdziwego. Zrodzony a nie stworzony, współistotny Ojcu, a przez Niego wszystko się stało. On to dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem. Ukrzyżowany również za nas, pod Poncjuszem Piłatem został umęczony i pogrzebany. I zmartwychwstał dnia trzeciego, jak oznajmia Pismo. I wstąpił do nieba; siedzi po prawicy Ojca. I powtórnie przyjdzie w chwale sądzić żywych i umarłych, a Królestwu Jego nie będzie końca. Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, który od Ojca i Syna pochodzi. Który z Ojcem i Synem wspólnie odbiera uwielbienie i chwałę który mówił przez Proroków. Wierzę w jeden, Święty, powszechny i apostolski Kościół. Wyznaję jeden chrzest na odpuszczenie grzechów. I oczekuję wskrzeszenia umarłych. I życia wiecznego w przyszłym świecie. Amen.

Ja też. I wszyscy chyba w tym dziale. I co w związku z tym?

lajkonik.2 napisał(a):
P524 napisał(a):
Paweł pisze tu o Prawie i Obietnicy
Ukazuje, że Prawo, jako że przekazane przez pośrednictwo anielskie i ludzkie, jest niższe od obietnicy, jako udzielonej bezpośrednio przez samego Boga. Co to ma do wyznawania przez chrześcijan Chrystusa jako jednego Pośrednika między Bogiem i ludźmi? W chrześcijańskiej doktrynie pośrednictwa nie chodzi o coś innego.


No to ma do wyznania jako jedynego Pośrednika Jezusa Chrystusa, że jest napisane w : (13) Z tego przekleństwa Prawa Chrystus nas wykupił - stawszy się za nas przekleństwem, bo napisane jest: Przeklęty każdy, którego powieszono na drzewie - (14) aby błogosławieństwo Abrahama stało się w Chrystusie Jezusie udziałem pogan i abyśmy przez wiarę otrzymali obiecanego Ducha.


Może jestem za mało pojętny albo mało domyślny, ale nie wiem co ma ten frament takiego do wyznania Chrystusa jako Pośrednika, że nieprawdą ma być to co napisałem, że Kościół wyznaje Chrystusa Pośrednikiem między Bogiem i ludźmi z racji Jego Bogoczłowieczeństwa. Zaprzecza jakoś temu?

P524 napisał(a):
Ale piszesz, że Twój Kościół i Paweł w czym innym widzą pośrednictwo Chrystusa, pomimo tego samego tekstu.


Cytuj:
Nic podobnego, nic takiego nie napisałem.
[/quote]
Widocznie nie rozumiem. Napisałeś, że to nieprawda, ponieważ Apostoł Twoim zdaniem temu przeczy.

Cytuj:
P524 napisał(a):
Widzę co pisze autor listu do Hebrajczyków. No i...?


W Liście do Hebrajczyków chodzi o Jezusa Chrystusa jako pośrednika przymierza. Gdy Chrystus Arcykapłan zasiadł po prawicy Majestatu, „otrzymał w udziale o tyle wznioślejszą służbę, o ile stał się pośrednikiem lepszego przymierza , które zostało oparte na lepszych obietnicach" (Hbr 8, 6). Chrystus złożył siebie jako nieskalaną ofiarę, i dlatego jest pośrednikiem Nowego Przymierza, ażeby przez śmierć, poniesioną dla odkupienia przestępstw popełnionych za pierwszego przymierza, ci, którzy są wezwani do wiecznego dziedzictwa, dostąpili spełnienia obietnicy" (Hbr 9, 15). Przystąpiliście do pośrednika Nowego Przymierza, do pokropienia krwią, która przemawia mocniej niż krew Abla" (Hbr 12, 24).

No tak, ale dalej nie rozumiem dlaczego nieprawdą ma być to,co napisałem w poście, od którego ta dyskusja się zaczęła.

_________________
www.reformowani.pl


Wt lip 03, 2018 3:13 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 07, 2008 12:57 am
Posty: 1674
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Różaniec
lajkonik.2 napisał(a):
P524 napisał(a):
Barney napisał(a):
...i wiele innych rzeczy.

Przecież te "wiele innych rzeczy" jest z postu lajkonika2 , na który odpowiadam, prezentując inne zdanie. Nie jestem rzymskokatolikiem.

Cytuj:
Ciesz się że się z czymś zgodziłem, zamiast szurać ;)

Nie wiem czy mogę się cieszyć.
Jeszcze ktos Cie tutaj spali na stosie, że się z heretykiem zgadzasz. To może być niebezpieczne, a nie wesołe ;)



Od stosów to mistrzami byli Protestanci. :no:

Chyba dla spalonego nie ma specjalnie różnicy, kto miałby palić? Niby jak protestanci to Barney miałby się cieszyć?

_________________
www.reformowani.pl


Wt lip 03, 2018 3:16 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 16, 2017 8:50 pm
Posty: 1339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Różaniec
P524 napisał(a):
Nie rozumiem, to nie jest tautologia?


Poproś kogoś młodszego o siebie, to ci wytłumaczy. :-P

P524 napisał(a):
Przecież to jak naucza Twój Kościół, przynajmiej w Katechizmie z 1992 r., który obowiązuje obecnie,są wskazaneś wyżej. Przytocz, że to już nie obowiązuje.


Jak najbardziej obowiązują kanony o które przytoczyłem. Obowiązują też inne kanony np.,KKK 969, KKK 970 . Dotyczą. Pośredniczka – Maryja.(To tak gdyś nie zauważył.) :-x

P524 napisał(a):
Było kilka nowelizacji KKK, zmiana języka itd, ale to pozostało bez zmian. Może czegoś nie wiem. Nie sądzę jednak by było coś inaczej to część wspólnej tradycji.


Nie wiem co Ty wiesz, a czego nie wiesz. Natomiast z naszej rozmowy wiem, że pośrednictwa Chrystusa nie rozumiesz, albo nie chcesz zrozumieć.

:?

P524 napisał(a):
Ja też. I wszyscy chyba w tym dziale. I co w związku z tym?


Pytałeś jak wierzę więc ci odpowiedziałem. W czym problem? :roll:

P524 napisał(a):
Może jestem za mało pojętny albo mało domyślny, ale nie wiem co ma ten frament takiego do wyznania Chrystusa jako Pośrednika, że nieprawdą ma być to co napisałem, że Kościół wyznaje Chrystusa Pośrednikiem między Bogiem i ludźmi z racji Jego Bogoczłowieczeństwa. Zaprzecza jakoś temu?


Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem. Zwłaszcza zdanie : Z tego
przekleństwa Prawa Chrystus nas wykupił.

P524 napisał(a):
Widocznie nie rozumiem. Napisałeś, że to nieprawda, ponieważ Apostoł Twoim zdaniem temu przeczy.


Moim zdaniem to Ty przeczysz temu co napisał Apostoł. Apostoł napisał że jest pośrednikiem między Bogiem a poganami, z samego ustanowienia boskiego. Mało tego, Apostoł pisze że każdy z nas też takim pośrednikiem powinien być. :wink:

P524 napisał(a):
No tak, ale dalej nie rozumiem dlaczego nieprawdą ma być to,co napisałem w poście, od którego ta dyskusja się zaczęła.


Chrystus złożył siebie jako nieskalaną ofiarę, i dlatego jest pośrednikiem Nowego Przymierza. A nie dlatego jak napisałeś, że jest bogoczłowiekiem.
Takie jest moje zdanie, i go nie zmienię.

Z serdecznym :-P Życzę dobrego Popłudnia.


Wt lip 03, 2018 5:46 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 16, 2017 8:50 pm
Posty: 1339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Różaniec
P524 napisał(a):
Chyba dla spalonego nie ma specjalnie różnicy, kto miałby palić? Niby jak protestanci to Barney miałby się cieszyć?


Ja bym się bardzo cieszył jakbym się dowiedział kto ma mnie palić. A Ty byś się nie cieszył? Przeczytaj Ewangelię (Ew. Mateusza 24:43) Tam jest wyjaśnione dlaczego bym się cieszył.


Wt lip 03, 2018 5:55 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 07, 2008 12:57 am
Posty: 1674
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Różaniec
lajkonik.2 napisał(a):
P524 napisał(a):
Nie rozumiem, to nie jest tautologia?


Poproś kogoś młodszego o siebie, to ci wytłumaczy. :-P

Może faktycznie jestem juz stary, ale konstrukcja "jest wyznawany pośrednikiem z powodu bycia pośrednikiem" jakoś trudno mnie przekonuje. Może pryk jestem ale nie rozumiem.

P524 napisał(a):
Przecież to jak naucza Twój Kościół, przynajmiej w Katechizmie z 1992 r., który obowiązuje obecnie,są wskazaneś wyżej. Przytocz, że to już nie obowiązuje.

Cytuj:
Jak najbardziej obowiązują kanony o które przytoczyłem. Obowiązują też inne kanony np.,KKK 969, KKK 970 . Dotyczą. Pośredniczka – Maryja.(To tak gdyś nie zauważył.) :-x

Pewnie wszystkie inne też. Rozmawiamy o Twoim stwierdzeniu o nieprawdzie z tego posta:
viewtopic.php?p=1107908#p1107908.
czyli że Kościół wyznaje Chrystusa jako Pośrednika z racji Jego Bogoczłowieczeństwa.

O Marii tutaj w ogóle nic nie pisałem. Wyznawanie Marii jako Pośredniczki jest specyficzne dla Was, to nie jest część tradycji, ktora nasze Kościoły kontynuują czy rozwijają. Tak więc nie znam się na tym dobrze. Miałem pytania po tekście Barneya, ale przecież nikt nie musi rozmawiać tu jak nie chce.



Cytuj:
P524 napisał(a):
Było kilka nowelizacji KKK, zmiana języka itd, ale to pozostało bez zmian. Może czegoś nie wiem. Nie sądzę jednak by było coś inaczej to część wspólnej tradycji.


Nie wiem co Ty wiesz, a czego nie wiesz. Natomiast z naszej rozmowy wiem, że pośrednictwa Chrystusa nie rozumiesz, albo nie chcesz zrozumieć.

Może za stary jestem i nie nadążam.
Cytuj:
P524 napisał(a):
Ja też. I wszyscy chyba w tym dziale. I co w związku z tym?


Pytałeś jak wierzę więc ci odpowiedziałem. W czym problem? :roll:

Ok.

P524 napisał(a):
Może jestem za mało pojętny albo mało domyślny, ale nie wiem co ma ten frament takiego do wyznania Chrystusa jako Pośrednika, że nieprawdą ma być to co napisałem, że Kościół wyznaje Chrystusa Pośrednikiem między Bogiem i ludźmi z racji Jego Bogoczłowieczeństwa. Zaprzecza jakoś temu?


Cytuj:
Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem. Zwłaszcza zdanie : Z tego
przekleństwa Prawa Chrystus nas wykupił.

Przeczytałem. I....


Cytuj:
P524 napisał(a):
Widocznie nie rozumiem. Napisałeś, że to nieprawda, ponieważ Apostoł Twoim zdaniem temu przeczy.


Moim zdaniem to Ty przeczysz temu co napisał Apostoł. Apostoł napisał że jest pośrednikiem między Bogiem a poganami, z samego ustanowienia boskiego. Mało tego, Apostoł pisze że każdy z nas też takim pośrednikiem powinien być.

No tak. I co to ma do tego, że Chrystus jest wyznawany Pośrednikiem z racji swego Bogoczłowieczeństwa. To o czym piszesz Kościól czci jako "Apostoła". Nie znam tradycji, w której Paweł czczony był jako Pośrednik. Pośrednictwo w chrześcijańskiej tradycji odnosi się do zbawienia: pojednania w Chrystusie Boga i człowieka, a nie do przekazywania czy pośredniczenia w czymkolwiek.

Cytuj:
P524 napisał(a):
No tak, ale dalej nie rozumiem dlaczego nieprawdą ma być to,co napisałem w poście, od którego ta dyskusja się zaczęła.


Chrystus złożył siebie jako nieskalaną ofiarę, i dlatego jest pośrednikiem Nowego Przymierza. A nie dlatego jak napisałeś, że jest bogoczłowiekiem.

Ale tylko jako prawdziwy Bog i prawdziwy człowiek mógł się ofiarować dla naszego zbawienia. My też jesteśmy wezwani by składać siebie na ofiare. To nie znaczy, że każdy jest Pośrednikiem, ktorego wyznaje Kościół. Tylko Chrystus, prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek może być wyznawany Pośrednikiem. Tradycja Twojego Kościoła wyznaje jeszcze Marię jako Pośredniczke (jest to jak pisałem obce tradycji w moim) ale to jeszcze inna sprawa.



Cytuj:
Takie jest moje zdanie, i go nie zmienię.


Brzmi prawie ja Luter w Wormacji:
"Tak stoję, inaczej nie mogę" ;)

Cytuj:
Z serdecznym :-P Życzę dobrego Popłudnia.


Nawzajem, dobrego wieczoru!

_________________
www.reformowani.pl


Wt lip 03, 2018 9:25 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 16, 2017 8:50 pm
Posty: 1339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Różaniec
P524 napisał(a):
Może faktycznie jestem juz stary, ale konstrukcja "jest wyznawany pośrednikiem z powodu bycia pośrednikiem" jakoś trudno mnie przekonuje. Może pryk jestem ale nie rozumiem.


To co napisałeś to sa tylko Twoje urojenia , bo ja nic takiego nie napisałem że jest wyznawany pośrednikiem z powodu bycia pośrednikiem . Jesteś mistrzem kłamstwa. Jak dotąd nie spotkałem się z taka osobna na forum, a dyskutowałem dość długo na różnych forach .

P524 napisał(a):
Pewnie wszystkie inne też. Rozmawiamy o Twoim stwierdzeniu o nieprawdzie z tego posta:
viewtopic.php?p=1107908#p1107908.
czyli że Kościół wyznaje Chrystusa jako Pośrednika z racji Jego Bogoczłowieczeństwa.

O Marii tutaj w ogóle nic nie pisałem. Wyznawanie Marii jako Pośredniczki jest specyficzne dla Was, to nie jest część tradycji, ktora nasze Kościoły kontynuują czy rozwijają. Tak więc nie znam się na tym dobrze. Miałem pytania po tekście Barneya, ale przecież nikt nie musi rozmawiać tu jak nie chce.


My rozmawiamy o pośredniku Jezusie Chrystusie , który według Ciebie jest pośrednikiem tylko dlatego że jest bogoczłowiekiem. Co z tego ze nie pisałeś o Maryi. Ale w Katechizmie są kanony które Maryję nazywają Pośredniczką i tłumacza dlaczego. Powołałeś się na kanony z Katechizmu KK, co pośrednictwa Chrystusa, więc bardzo proszę nie chowaj głowy w piasek, tylko wytłumacz dlaczego istnieją w Katechizmie KK, kanony które też nazywają Maryję pośredniczką ? Czyżby one już nie były wiarygodne dla Ciebie tylko dla tego że obalają Twoje, twierdzenie, pośrednictwa Chrystusa?

P524 napisał(a):
No tak. I co to ma do tego, że Chrystus jest wyznawany Pośrednikiem z racji swego Bogoczłowieczeństwa. To o czym piszesz Kościól czci jako "Apostoła". Nie znam tradycji, w której Paweł czczony był jako Pośrednik. Pośrednictwo w chrześcijańskiej tradycji odnosi się do zbawienia: pojednania w Chrystusie Boga i człowieka, a nie do przekazywania czy pośredniczenia w czymkolwiek.


Ty naprawdę masz problem z rozumnym czytaniem. Ja nie pisze o żadnym czczeniu Apostola tylko napisałem to, co naucza Apostoł. Powtarzam jeszcze raz. Apostoł naucza że jest pośrednikiem między Bogiem a poganami, z samego ustanowienia boskiego, i Apostoł naucza że każdy z nas też takim pośrednikiem powinien być. A co do pośrednictwa człowieka względem Boga to tez ci musze wykład zrobić. O pośrednictwie można bowiem mówić, gdy relacja między człowiekiem a Bogiem nie jawi się jako całkiem bezpośrednia. Pośrednictwo człowieka jest wtedy, kiedy człowiek zaangażowany jest w relację między Bogiem a innym człowiekiem.

P524 napisał(a):
Ale tylko jako prawdziwy Bog i prawdziwy człowiek mógł się ofiarować dla naszego zbawienia.


Cały czas o tym piszę, że Chrystus jest pośrednikiem zbawienia. Nigdzie temu nie przeczyłem.

P524 napisał(a):
Tylko Chrystus, prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek może być wyznawany Pośrednikiem.


Nie prawda, przeczy temu Pismo Święte, (św, Paweł) przeczy temu Katechizm KK.

P524 napisał(a):
Tradycja Twojego Kościoła wyznaje jeszcze Marię jako Pośredniczke (jest to jak pisałem obce tradycji w moim) ale to jeszcze inna sprawa.


Nie tylko tradycja. ,i nie tylko Maryję wyznaje jako pośredniczkę. Maryja w zbawieniu spełnia szczególną rolę, jak pisze Katechizm KK, Maryja Na weselu w Kanie Galilejskiej Maryja zauważyła, że zabrakło wina i powiedziała do Jezusa: „Nie mają już wina” (J 2,3). Swymi słowami pobudziła Syna do spełnienia pierwszego cudu przemienienia wody w wino. Wierzymy, że i teraz wzięta do nieba Matka Boża modli się za nas, że jest naszą orędowniczką i ucieczką grzeszników. Nie można jednak sądzić, że Maryja jest dla nas „lepsza” niż Chrystus lub Ojciec niebieski, gdyż Jej miłość do nas i Jej troska o nasze zbawienie stanowi tylko „odbicie” nieskończonej miłości Boga i Jego życzliwości. Pomoc Maryi jest skuteczna, ponieważ dobry Bóg wysłuchuje Jej modlitwy i prośby.

Ja od siebie napisze że Maryja Matka naszego Zbawiciela w planie zbawienia ma rolę specjalną, bo to dzięki jej dobrowolnej zgodzie Jezus mógł się narodzić na tym świecie. A gdy w swej chwale zmartwychwstał, zabrał Ją, Królową Matkę, do swego Królestwa, by nadal współdziałała ze swym Synem prowadząc swe dzieci do Niego. Jak było to choćby w Guadalupe, gdzie dzięki jej objawieniu i cudownemu obrazowi, jaki nam zostawiła, miliony mieszkańców Ameryki poznały prawdę o Bogu i nawrócili się na chrześcijaństwo.

P524 napisał(a):
Brzmi prawie ja Luter w Wormacji:
"Tak stoję, inaczej nie mogę"


Ja protestantem nie jestem. :-D

P524 napisał(a):
Nawzajem, dobrego wieczoru!


Dziękuje Dobrej Nocy.


Wt lip 03, 2018 11:05 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 77 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL