Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn maja 13, 2024 11:55 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 423 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 29  Następna strona
 Predestynacja Boża 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 17, 2012 11:13 pm
Posty: 3007
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Predestynacja Boża
Wespecjan napisał(a):
Wątek pretensji do Boga za stworzenie pola manewru w którym można wybrac źle już tu się przewijał za sprawą trolla pelikana, na co zareagowałem wklejką z tekstu ks prof Chrostowskiego:

Chodzi wciąż o to, że Bóg Wszechwiedzący wiedział przy powoływaniu do życia wolnego człowieka, że tenże wolny człowiek wybierze piekło. Po co go stwarzał? Musiał? czy chciał?
robaczek2 napisał(a):
watchman napisał(a):
Katolik musi zaakceptować niepustość piekła..

A skadze Ty bierzesz takie odkrycia?

Zatem katolik może dopuszczać myśl, że piekło jest puste, pozbawione potępieńców?


N cze 17, 2018 12:09 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 30, 2015 5:59 pm
Posty: 789
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Predestynacja Boża
Wespecjan napisał(a):
Anawim napisał(a):

Ale bełkot, usiłujesz zaprzęgnąć łaskę do idei predestynacji, co jest niedorzeczne.
Sprawa jest prosta, albo wóz albo przewóz, albo predestynacja albo wolna wola.


Jesteś w stanie się do czegoś odnieść w tej swojej argumentacji? Ja już przywołałem Summę św. Tomasza (linkowane przez Andiego) oraz Breviarium fidei (czyli zbiór dogmatycznych wypowiedzi Kościoła).
Proponuję jeszcze przeczytać np. taki wykład: http://www.ultramontes.pl/dogma_gratiae_16.htm

Zagadnienie jest po prostu trudne; nie sądzę, by dobrym pomysłem było poprzestawanie na tym, co Ci się wydaje na ten temat.


N cze 17, 2018 12:21 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 28, 2005 11:53 pm
Posty: 2411
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Predestynacja Boża
watchman napisał(a):
Zatem katolik może dopuszczać myśl, że piekło jest puste, pozbawione potępieńców?

Z tego co wiem KRK uwaza, ze np sw Piotr jest w niebie ale nie potrafi wskazac nikogo kto jest w piekle.


N cze 17, 2018 12:23 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 30, 2015 5:59 pm
Posty: 789
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Predestynacja Boża
A jak nie lubicie tekstów doktrynalnych, to może chociaż pokusicie się o egzegezę Pisma Świętego? @Wybrana, Erazm z Rotterdamu to dość nowożytne źródło, jakby nie patrzeć.

Z 9. rozdziału Listu do Rzymian

14 Cóż na to powiemy? Czyżby Bóg był niesprawiedliwy? Żadną miarą! 15 Przecież On mówi do Mojżesza: Ja wyświadczam łaskę, komu chcę, i miłosierdzie, nad kim się lituję. 16 [Wybranie] więc nie zależy od tego, kto go chce lub o nie się ubiega, ale od Boga, który okazuje miłosierdzie. 17 Albowiem mówi Pismo do faraona: Po to właśnie cię wzbudziłem, aby okazać na tobie moją potęgę i żeby rozsławiło się moje imię po całej ziemi. 18 A zatem komu chce, okazuje miłosierdzie, a kogo chce, czyni zatwardziałym.
19 Powiesz mi na to: Dlaczego więc Bóg czyni jeszcze wyrzuty? Któż bowiem woli Jego może się sprzeciwić? 20 Człowiecze! Kimże ty jesteś, byś mógł się spierać z Bogiem? Czyż może naczynie gliniane zapytać tego, kto je ulepił: "Dlaczego mnie takim uczyniłeś?" 21 Czyż garncarz nie ma mocy nad gliną i nie może z tej samej zaprawy zrobić jednego naczynia ozdobnego, drugiego zaś na użytek niezaszczytny? 22 Jeżeli więc Bóg, chcąc okazać swój gniew i dać poznać swoją potęgę, znosił z wielką cierpliwością naczynia [zasługujące] na gniew, gotowe na zagładę, 23 i żeby dać poznać bogactwo swojej chwały względem naczyń [objętych] zmiłowaniem, które już wprzód przygotował ku chwale, 24 względem nas, których powołał nie tylko spośród Żydów, ale i spośród pogan...?


N cze 17, 2018 12:36 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Predestynacja Boża
watchman napisał(a):
Chodzi wciąż o to, że Bóg Wszechwiedzący wiedział przy powoływaniu do życia wolnego człowieka, że tenże wolny człowiek wybierze piekło. Po co go stwarzał? Musiał? czy chciał?

W momencie stwarzania bytu z wolna wola Bog wie jak ta dusza skonczy, ale nie moze wiedziec jak skonczy byt ktory nie istnieje, bo to niedorzeczne.


N cze 17, 2018 1:07 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Predestynacja Boża
Anawim napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Anawim napisał(a):

Ale bełkot, usiłujesz zaprzęgnąć łaskę do idei predestynacji, co jest niedorzeczne.
Sprawa jest prosta, albo wóz albo przewóz, albo predestynacja albo wolna wola.


Jesteś w stanie się do czegoś odnieść w tej swojej argumentacji? Ja już przywołałem Summę św. Tomasza (linkowane przez Andiego) oraz Breviarium fidei (czyli zbiór dogmatycznych wypowiedzi Kościoła).
Proponuję jeszcze przeczytać np. taki wykład: http://www.ultramontes.pl/dogma_gratiae_16.htm

Zagadnienie jest po prostu trudne; nie sądzę, by dobrym pomysłem było poprzestawanie na tym, co Ci się wydaje na ten temat.

Nie jest trudne, albo cos mozesz albo nic nie mozesz, ale jak cos mozesz to nie ma predestynacji, a jak kest predystynacja to nie ma dobra i zla, wlasciwie wszystko traci sens i cel.


N cze 17, 2018 1:12 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 17, 2012 11:13 pm
Posty: 3007
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Predestynacja Boża
Wespecjan napisał(a):
W momencie stwarzania bytu z wolna wola Bog wie jak ta dusza skonczy, ale nie moze wiedziec jak skonczy byt ktory nie istnieje, bo to niedorzeczne.

Raczej to wyja


N cze 17, 2018 9:19 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 17, 2012 11:13 pm
Posty: 3007
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Predestynacja Boża
Wespecjan napisał(a):
watchman napisał(a):
Chodzi wciąż o to, że Bóg Wszechwiedzący wiedział przy powoływaniu do życia wolnego człowieka, że tenże wolny człowiek wybierze piekło. Po co go stwarzał? Musiał? czy chciał?

W momencie stwarzania bytu z wolna wola Bog wie jak ta dusza skonczy, ale nie moze wiedziec jak skonczy byt ktory nie istnieje, bo to niedorzeczne.

Raczej to wyja


N cze 17, 2018 9:26 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Predestynacja Boża
watchman napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
watchman napisał(a):
Chodzi wciąż o to, że Bóg Wszechwiedzący wiedział przy powoływaniu do życia wolnego człowieka, że tenże wolny człowiek wybierze piekło. Po co go stwarzał? Musiał? czy chciał?

W momencie stwarzania bytu z wolna wola Bog wie jak ta dusza skonczy, ale nie moze wiedziec jak skonczy byt ktory nie istnieje, bo to niedorzeczne.

Raczej to wyja

??


N cze 17, 2018 9:30 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 17, 2012 11:13 pm
Posty: 3007
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Predestynacja Boża
Wespecjan napisał(a):
watchman napisał(a):
Chodzi wciąż o to, że Bóg Wszechwiedzący wiedział przy powoływaniu do życia wolnego człowieka, że tenże wolny człowiek wybierze piekło. Po co go stwarzał? Musiał? czy chciał?

W momencie stwarzania bytu z wolna wola Bog wie jak ta dusza skonczy, ale nie moze wiedziec jak skonczy byt ktory nie istnieje, bo to niedorzeczne.

Raczej to wyjaśnienie jest nielogiczne.
Czy dopiero w momencie stworzenia Bóg widzi co stworzył? Co chwila musi być zaskoczony, że Mu wadliwy egzemplarz wyskakuje..
Jeśli nie wie, jak w przyszłości postąpią poszczególni ludzie, to jak to się ma do Jego wszechwiedzy? Jak można cokolwiek prorokować?
Czy Boga można czymkolwiek zaskoczyć?
ps. proszę moderację o usunięcie postów nadmiarowych, miałem pewne komplikacje z klawiaturą..


N cze 17, 2018 9:33 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Predestynacja Boża
watchman napisał(a):
Raczej to wyjaśnienie jest nielogiczne.
Czy dopiero w momencie stworzenia Bóg widzi co stworzył? Co chwila musi być zaskoczony, że Mu wadliwy egzemplarz wyskakuje..
Jeśli nie wie, jak w przyszłości postąpią poszczególni ludzie, to jak to się ma do Jego wszechwiedzy? Jak można cokolwiek prorokować?
Czy Boga można czymkolwiek zaskoczyć?
.

Co jest nielogicznego w stwierdzeniu, że nie można opisywać bytu nieistniejącego? Choć dla Boga samo wyobrażenie jest juz momentem kreacji, to dopóki to nie nastąpi, to nie można opowiadać o historii czegoś co nie istnieje.
Bóg nie może być zaskoczony "wadliwymi egzemplarzami", bo takowych nie stwarza, egzemplarz wadliwy to egzemplarz predestynowany, a istnienie wolnej woli do suwerennych wyborów wyklucza predestynację u człowieka, więc "egzemplarz" może co najwyżej wykoleić się sam z czasem, czym Bóg nie jest zaskoczony, bo widzi natychmiast całą historię życia duszy w momencie jej kreacji. Danie swobody wyboru człowiekowi to jednocześnie danie mu swobody wyboru źle, ale danie tej swobody to także możliwośc wyboru dobrze a to podprowadza do Boga, a doświadczanie Boga to cel życia wiecznego.


N cze 17, 2018 9:45 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 17, 2012 11:13 pm
Posty: 3007
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Predestynacja Boża
Bardzo ograniczasz w swoim wyobrażeniu atrybut Boga, którym jest Jego wszechwiedza. Wg Twoich wyobrażeń Bóg nie zna przyszłości. Jak bowiem mógłby znać przyszłość ludzi skoro nie wie jak postępować będą poszczególne osoby, które się dopiero narodzą?


N cze 17, 2018 10:16 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Predestynacja Boża
watchman napisał(a):
Bardzo ograniczasz w swoim wyobrażeniu atrybut Boga, którym jest Jego wszechwiedza. Wg Twoich wyobrażeń Bóg nie zna przyszłości. Jak bowiem mógłby znać przyszłość ludzi skoro nie wie jak postępować będą poszczególne osoby, które się dopiero narodzą?

Chyba nie czytasz co piszę:
Wespecjan napisał(a):
Bóg nie jest zaskoczony, bo widzi natychmiast całą historię życia duszy w momencie jej kreacji.


N cze 17, 2018 10:30 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 17, 2012 11:13 pm
Posty: 3007
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Predestynacja Boża
Wespecjan napisał(a):
Chyba nie czytasz co piszę:
Wespecjan napisał(a):
Bóg nie jest zaskoczony, bo widzi natychmiast całą historię życia duszy w momencie jej kreacji.

Czyli dusze, których wcielenie nastąpi w przyszłości już są stworzone i Bóg widzi ich przyszłą historię?


N cze 17, 2018 10:44 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Predestynacja Boża
watchman napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Chyba nie czytasz co piszę:
Wespecjan napisał(a):
Bóg nie jest zaskoczony, bo widzi natychmiast całą historię życia duszy w momencie jej kreacji.

Czyli dusze, których wcielenie nastąpi w przyszłości już są stworzone i Bóg widzi ich przyszłą historię?

W momencie stwarzania Bóg już widzi cała historię życia człowieka, ale przed stworzeniem nie widzi, nie dlatego że nie jest Wszechmogący, ale dlatego że takie ujmowanie sprawy urągało by logice, która mówi że nie można odnosić się do historii życia duszy która jeszcze nie istnieje.


N cze 17, 2018 11:04 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 423 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 29  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 87 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL