Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 3:44 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Przydałoby się święto alternatywne do Halloween, prawda? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Przydałoby się święto alternatywne do Halloween, prawda?
Ojciec Grzegorz Kramer na swoim koncie Twitter napisał: tweet

Cytuj:
“Halloween to coś, co bardzo dużo mówi o śmierci. Śmierć jest opisywalna, namacalna, można wręcz powiedzieć - jest zimna. Z jednej strony straszna, ale z drugiej - taka nasza - zmysłowa. Więc fascynuje. Oglądamy horrory, ludzie szukają obrazków zmarłych, zdjęć z sekcji zwłok, zaglądają do rozwalonych nagrobków, oglądają zwłoki w muzeach. Boimy się, ale ciągnie nas. Bo można doświadczyć.

Zmartwychwstanie jest inne. Kompletnie nieopisywalne, nienamacalne, przez to, że nie z naszej rzeczywistości - mało fascynujące. Dlatego zamiast zwalczać to pierwsze warto uparcie głosić to drugie. I nie tylko na zasadzie “ anty”, ale każdego dnia - jako coś co jest fundamentalne. Głosić Zmartwychwstanie Jezusa to min. patrzeć na świat i szukać Boga. Szukać tego wszystkiego, co daje ludziom nadzieję, nie smutek. “Różowe okulary”? Nie, Boży optymizm, który kiedy widzi umarłego, od razu widzi zmartwychwstanie.”


W odniesieniu do pierwszej części wypowiedzi całkowicie się z nim nie identyfikuję i nie znam ludzi, którzy tak robią. Osoby zmarłe widziałam tylko przed ich pogrzebami i raz na jednej Akademii Medycznej. Horrorów nie cierpię. Śmierć mnie nie fascynuje, uznaję ją za kolej rzeczy, która nikogo nie ominie. Kto się urodził, umrzeć musi — nic w tym nadzwyczajnego. To, co nadzwyczajne, zacznie się dopiero po śmierci. Zostaliśmy co do tego pouczeni w Piśmie Świętym i w Tradycji Kościoła. Piszę to, bo nie chcę, żeby ktoś pomyślał, że Ojciec Kramer wypowiada się imieniu wszystkich katolików. Myślę, że jest jeszcze parę innych osób, które myślą podobnie do mnie.

Druga część wypowiedzi Ojca jest moim zdaniem dobra, ale pierwsza stanowi niezbyt udany wstęp do niej.

Wypowiedź Ojca Kramera skłania mnie do tego, by głośno postulować wprowadzenie alternatywnego/ zastępczego święta dla Halloween. Obecnie moje dzieci nie mają takiej alternatywy. Gdy idą do szkoły, muszę pisać podanie o zwolnienie ich z udziału w paradzie przebierańców z wytłumaczeniem, dlaczego o to proszę. Motywowanie mojej prośby jest dla mnie nieprzyjemne z różnych względów. Wolałabym, by szkoła sama przewidziała taką możliwość i oferowała coś innego w tym czasie. Dzieci chciałyby mieć jakieś szeroko rozpropagowane/ popularne wśród wielu święto na jesieni - tylko żeby nie było związane z kulturą śmierci i z negatywnym opiniowaniem Kościoła.

Co roku spieramy się z dalszą rodziną o spr. Halloween, co też mi się nie podoba, bo wszyscy jesteśmy katolikami. Część osób w rodzinie nie widzi w nim nic złego. W tym momencie myślę, że wprowadzenie nowego święta mogłaby być walką z wiatrakami, ale może jest jakaś nadzieja. Co sądzicie o tym? Jak można byłoby skutecznie wprowadzić coś alternatywnego?


Pn paź 30, 2017 4:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przydałoby się święto alternatywne do Halloween, prawda?
Jest:
- Wszystkich Świętych
- Dzień Zaduszny
Chyba że chodzi o coś podobnego do Halloween, ale od tego mamy Halloween

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Pn paź 30, 2017 4:23 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przydałoby się święto alternatywne do Halloween, prawda?
U nas nawet religia jest skasowana z okazji Halloween :(


Pn paź 30, 2017 4:27 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przydałoby się święto alternatywne do Halloween, prawda?
Halloween to wielkie dziadostwo. Z nowych świąt to nic nie mam przeciwko Walentynkom, które wcale nie mają rodowodu w marketach Manhattanu.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Pn paź 30, 2017 4:30 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przydałoby się święto alternatywne do Halloween, prawda?
Walentynki już są w lutym, a my myślimy o czymś na jesieni. Halloween w okolicy jest bardzo popularne. Prawie każdy dom ma adekwatne dekoracje. Gdy się jedzie wtedy wieczorem ulicami, trzeba szczególnie uważać na przebierańców, żeby ich nie potrącić.


Pn paź 30, 2017 4:36 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przydałoby się święto alternatywne do Halloween, prawda?
Ale chodzi o jaką alternatywę? Dotyczącą zmarłych? Są nasze święta, choć nieatrakcyjne i zimno jest wtedy. Czy z tego co piszesz , może nie chodzi o tę tematykę tylko by były w październiku?

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Pn paź 30, 2017 4:39 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6811
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przydałoby się święto alternatywne do Halloween, prawda?
U mnie w okolicach od paru lat księża promują paradę wszystkich Świętych - jako anty Halloween.. Dzieci się przebierają w jakiś wybranych przez siebie świętych.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pn paź 30, 2017 4:40 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przydałoby się święto alternatywne do Halloween, prawda?
Nie podoba się nam to, że Halloween jest nastawione na celebrację śmierci w negatywnym wydaniu, to, że jest wprowadzone bez alternatywy w szkołach dla dzieci, jednocześnie słyszymy z ust ludzi Kościoła, że jest istotne święto satanistów. Jest moda na nie i tradycja, by w nim uczestniczyć. Praktycznie nie można o nim nie wiedzieć, bo inne dzieci pytają, w co się moje dzieci przebiorą. Tłumaczą, że się nie przebiorą. Paranoja. Wolałabym, byśmy wyjeżdżali w ten dzień gdzieś daleko od ludzi, i wyznanie nie ma tutaj nic do rzeczy, bo prawie wszyscy biorą w nim udział.

U nas tylko nieliczni idą na Mszę Świętą 1. listopada.


Pn paź 30, 2017 4:47 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przydałoby się święto alternatywne do Halloween, prawda?
Andy72 napisał(a):
Czy z tego co piszesz , może nie chodzi o tę tematykę tylko by były w październiku?


Tak. Tematyka jest odpowiednio już zawarta w Dniu Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny, ale nikt nie robi z tej okazji parad, nie przebiera się, i nie topi się w cukierkach. Zatem chyba chodzi o bal przebierańców na jesieni dla wszystkich i żeby było bez tematyki 'grobowej'. Nie wierzę, że nagle ludzie przestaną obchodzić Halloween, ale jakby zaoferować im coś alternatywnego, pewnie by na to poszli.

Właściwie, dlaczego część chrześcijan obchodzi to pogańskie święto i dobrze się z tym czuje, i na różne sposoby to usprawiedliwia?


Pn paź 30, 2017 6:16 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt lip 18, 2017 5:09 pm
Posty: 1683
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przydałoby się święto alternatywne do Halloween, prawda?
Brandeisbluesky napisał(a):
Zatem chyba chodzi o bal przebierańców na jesieni dla wszystkich i żeby było bez tematyki 'grobowej'.


A za co / kogo można by się przebierać na takim balu? Mam wrażenie że właśnie ta tematyka grobowa przyciąga dzieciaki i ludzi do Halloween, ludzie czasem lubią bać się na niby, bez poczucia realnego niebezpieczeństwa, zazwyczaj boimy się śmierci, która jawi się niczym wizja ponurej tajemnicy, a taka śmierć oswojona, w formie zabawy, karykaturalna, wtedy staje się jakby mniej przerażająca.

Poza tym jest swoista moda na magię, gotyk, wampiryczny świat.

Cytuj:
Nie wierzę, że nagle ludzie przestaną obchodzić Halloween, ale jakby zaoferować im coś alternatywnego, pewnie by na to poszli.


I być może poszliby także na Halloween. Tym samym idea balu przebierańców staje się nieco bezsensowna.

Cytuj:
Właściwie, dlaczego część chrześcijan obchodzi to pogańskie święto i dobrze się z tym czuje, i na różne sposoby to usprawiedliwia?


Być może wydaje im się że takie cukierkowe przebieranki nie mogą stanowić poważnego zagrożenia duchowego.


Pn paź 30, 2017 6:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 16, 2015 4:02 pm
Posty: 2655
Lokalizacja: Północ
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przydałoby się święto alternatywne do Halloween, prawda?
Dobrze, że u nas w Polsce Halloween nie zadomowiło się na dobre. Jest dużo przeciwników tego "święta" Odbiegnę trochę od tematu, ale niedługo Andrzejki, a wraz z nim bale na których wykonuję się wróżby z topionego wosku, układanie butów oraz wiele innych. Od lat zabawy odbywają się w szkołach. Jak Wy postrzegacie tę tradycję?


Pn paź 30, 2017 7:03 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przydałoby się święto alternatywne do Halloween, prawda?
O wiele lepiej myślę o "Andrzejkach". Jest to polskie święto. Choć można mieć zastrzeżenia do tego że uczy dziewczyny, że koniecznie trzeba "mieć chłopa", by czekały na niego jak na zbawienie, że nadaje on sens ich życiu.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Pn paź 30, 2017 7:08 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przydałoby się święto alternatywne do Halloween, prawda?
equuleuss,
Dla mnie sprawa jest prosta. Proboszcz/spowiednik/egzorcysta mówi, że jest zagrożenie, to jest zagrożenie, i nie trzeba dalej tego rozważać, tylko to przyjąć. Taka osoba duchowna z urzędu ma władzę, by sprawę ocenić, jest osobą kompetentną w tym zakresie. Już parę razy na własnej skórze przekonałam, że inteligentne i mądrościowe własne rozważanie "a co może być ducho złego w czymś tam" pali na panewce.

Gdyby inne święto przebierańców, np. za sławne postacie historyczne, filmowe, kultury, świętych były uznane przez Kościół za bezpieczne duchowo, to dla nas katolików byłyby bezpieczne.

Na Andrzejki prowadziła mnie babcia do domu kultury, gdy byłam małą dziewczynką. Dawne czasy i niewiele rozumiałam wtedy ze spraw duchowych. Najlepiej zorganizować wtedy może tańce z poczęstunkeim lub podobne wydarzenie kulturalne. Nich się wolne osoby kojarzą ze sobą 8)


Pn paź 30, 2017 7:21 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przydałoby się święto alternatywne do Halloween, prawda?
Owsiak ma swoje święto w styczniu, a gdyby tak w październiku dawało się zorganizować jaką zbiórkę w takim owsiakowsko-karnawałowym stylu? Tyle że bez Woodstock.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Pn paź 30, 2017 7:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt lip 18, 2017 5:09 pm
Posty: 1683
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przydałoby się święto alternatywne do Halloween, prawda?
Brandeisbluesky napisał(a):
equuleuss,
Dla mnie sprawa jest prosta. Proboszcz/spowiednik/egzorcysta mówi, że jest zagrożenie, to jest zagrożenie, i nie trzeba dalej tego rozważać, tylko to przyjąć.


Być może zrozumiałaś moją wypowiedź w inny sposób. Ja wiem że to jest zagrożenie duchowe. Poza tym, ta cała sceneria odrzuca.

Jaśminowa napisał(a):
Odbiegnę trochę od tematu, ale niedługo Andrzejki, a wraz z nim bale na których wykonuję się wróżby z topionego wosku, układanie butów oraz wiele innych. Od lat zabawy odbywają się w szkołach. Jak Wy postrzegacie tę tradycję?


Hm, można by powiedzieć że takie wróżby to tylko dla zabawy, ale cóż, tabliczki oujia też tak mogą być traktowane. Skoro można powiedzieć mamy całkowity i kategoryczny zakaz wróżbiarstwa, to myślę ze obejmuje także te rzeczy które robimy ''dla zabawy''. Także lepiej zrobić dobrą imprezę z dobrą muzyką i zabawą innego rodzaju.

Cytuj:
Dobrze, że u nas w Polsce Halloween nie zadomowiło się na dobre. Jest dużo przeciwników tego "święta"


Mam wrażenie że chce zadomowić się bardziej. Staje się chyba bardziej popularne, takie mam wrażenie, chociażby te propozycje w folderach sklepów i zachwycone tymi straszydłami dzieciaki. Nawet ubranka dla bobasów z motywami Halloween.

Andy72 napisał(a):
Owsiak ma swoje święto w styczniu, a gdyby tak w październiku dawało się zorganizować jaką zbiórkę w takim owsiakowsko-karnawałowym stylu? Tyle że bez Woodstock.


Ale co to by dało. Halloween i tak by był nadal. I tym samym byłyby dwie imprezy bez wykluczenia Halloween.


Pn paź 30, 2017 7:49 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 59 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL