Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 2:45 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
 Przydałoby się święto alternatywne do Halloween, prawda? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przydałoby się święto alternatywne do Halloween, prawda?
Yarpen Zirgin napisał(a):
"Chrześcijaństwo biblijne" powstało w XVI wieku, kiedy protestanci postawili na niebiblijną zasadę "sola scriptura" i odeszli z Kościoła. Nie zostało więc ono zastąpione, ale sam próbowało zastąpić Kościół Chrystusa.

Chrześcijaństwo biblijne masz opisane w Biblii i powstało 2000 lat temu.
A to, że niektórzy nie wytrzymali próby wiary i już za życia apostołów odpadali, tworząc religię chrześcijańską to już inna sprawa.
sahcim napisał(a):
Mylisz się i generalizujesz, bo nie ma niczego takiego jak dzisiejsze(czy wczorajsze) Chrześcijaństwo...

Otóż jest - tylko trzeba mieć odwagę to zobaczyć.
sahcim napisał(a):
Cytuj:Gregor:
Jeszcze raz przywołam przykład Efezu, gdzie prawdziwa Ewangelia wyrywała ludzi z bałwochwalstwa, magii i okultyzmu.
sahcim: No i dalej tak się dzieje w Kościele tylko że pozostający poza Kościołem widzą tylko to, co chcą widzieć...

W Efezie ewangelia była skierowana do ludzi spoza Kościoła, którzy się nawracali i porzucali okultyzm, magię i bałwochwalstwo.
Dziś podnosi się alarm z powodu halloween, ale zamiast zastanowić się nad tym co działo się w Efezie, proponuje się alternatywne formy rozrywki zapominając, że przez dekady tolerowało się gusła andrzejkowe.
Taka właśnie jest różnica między biblijnym chrześcijaństwem, a religią chrześcijańską.
Barney napisał(a):
To ciekawa teza w świetle tego, że to bastion "chrześcijaństwa biblijnego" czyli USA stanowi główny rezerwuar zarówno okultyzmu, jak i wszelkich innych zabaw wokół czarów, magii i dziwacznych kultów.

Przecież to samo choć w innej oprawie dotyczy również takich katolickich krajów jak np. Meksyk.
Ale to wszystko potwierdza tyko prawdziwość przypowieści o pszenicy i kąkolu.
Nie uważam, że istnieje dziś co takiego jak "bastion biblijnego chrześcijaństwa". Biblijne chrześcijaństwo jest opisane w Biblii i do tego warto porównywać to co mamy dzisiaj.


Pn lis 06, 2017 7:58 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przydałoby się święto alternatywne do Halloween, prawda?
Yarpen Zirgin napisał(a):
Ciągle nie rozumiesz, że chrześcijaństwo nie jest religią księgi. Pismo Święte na piedestale postawili protestanci, a nie Chrystus czy Apostołowie.

Jakbyś się trochę zastanowił nad tym co pokazuje Biblia to byś zauważył, że Bóg postawił Pismo w centralnym miejscu i najważniejszym miejscu dla Izraela, każąc umieścić kamienne tablice, które osobiście zapisał w arce - najświętszym przedmiocie.
Jezus zaś w dyskusjach powoływał się zawsze na Pismo, a nie na tradycję żydowską.
Wujo ma rację - Reformacja tylko przywróciła Biblii należne jej miejsce w chrześcijańskim życiu.

No ale jak widzę ty wyznajesz raczej zasadę 'sola Katechizm' + Tradycja.
Ok. Twój wybór.


Pn lis 06, 2017 8:10 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N lut 06, 2005 11:34 pm
Posty: 2308
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przydałoby się święto alternatywne do Halloween, prawda?
Yarpen Zirgin napisał(a):
wujo44 napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Ciągle nie rozumiesz, że chrześcijaństwo nie jest religią księgi. Pismo Święte na piedestale postawili protestanci, a nie Chrystus czy Apostołowie.

Protestanci nie musieli stawiać Pisma na piedestale, bo ono zawsze tam było, to wy zrzuciliście je, aby wprowadzać zgubne nauki.

Ale masz coś na poparcie tej tezy?
Przed chwilą to czytałeś:
- pokazałem ci cytaty ze Słowa, które wskazują na Pismo,
- pokazałem ci propozycje Dostatniego ( odnośnie wprowadzania zgubnych nauk) to obok pokuty i nawrócenia, bo przecież on nie powie, że nie należy pokutować i się nawracać, wprowadzanie czegoś takiego jak chrzczenie helloween, używa chrześcijańskich terminów do bezbożnych celów.

_________________
1 Kor. 8:1 " Wiedza pychą nadyma ... "


Pn lis 06, 2017 8:57 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przydałoby się święto alternatywne do Halloween, prawda?
Tylko, że to nie dowodzi, że w Kościele Chrystusa na pierwszym miejscu ("piedestale") znajduje się Pismo Święte. My w tym miejscu mamy Boga. :)


Pn lis 06, 2017 10:52 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 28, 2005 11:53 pm
Posty: 2411
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przydałoby się święto alternatywne do Halloween, prawda?
Gregor napisał(a):
Jezus zaś w dyskusjach powoływał się zawsze na Pismo

Nie przesadzaj. Nie zawsze.


Pn lis 06, 2017 11:54 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr lip 19, 2017 2:22 pm
Posty: 357
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przydałoby się święto alternatywne do Halloween, prawda?
Gregor napisał(a):
A czy "zabawa" w magię, wróżenie itp. ma inny wydźwięk?


Moim zdaniem jest tak samo zgubna i to błąd - Kościół czasem błądzi

Yarpen Zirgin napisał(a):
Cytuj:
Chrześcijaństwo biblijne zostało na przestrzeni wieków zastąpione religią chrześcijańską bez mocy, więc ludzie zwracają się do bardziej "atrakcyjnych" propozycji.
I znowu generalizowanie i dzielenie(wymyślanie) Chrześcijaństwa na biblijne(sic!) i jakieś inne... :dokitu:


Chrześcijaństwo z nazwy jest Chrystusowe (w polskim tego nie widać).+ "Ktokolwiek poda wam kubek wody w imię tego, żeście Chrystusowi, zaprawdę powiadam wam: zapłata go nie minie" (Mk 9.41) Nie ma znaczenia czy jesteś Biblijny czy jesteś Katolicki. Masz szukać, nigdy nie twierdzić, że znalazłeś i w rezultacie dążyć z całej siły do wypełnienia wezwania Jezusa do dźwigania krzyża i pójścia za nim.

wujo44 napisał(a):
Jeszcze jeden cytat :- Kiedyś w Lublinie zaproponowałem taką debatą: Harry Potter, a chrześcijańskie wartości. Wielu ludzi zajmujących się literaturą dziecięcą mi za to dziękowało. Jednym z najbardziej śmiesznych doświadczeń związanych z tym spotkaniem był głos z sali. Chłopiec powiedział, że nie rozumie tej dyskusji, bo przecież w książce występuje ojciec chrzestny Harrego Pottera.".


Niestety słuchałem tej audycji. Wzięli tego księdza bo im programowo pasuje, ale facet się myli w obu sprawach. W zacytowanej wyżej sytuacji wspomnienie jednego szczegółu chrześcijańskiego na 10 części książki usatysfakcjonowało człowieka. No to powinien zostać muzułmaninem, bo tam występuje Isa (Jezus) stary testament i anioł Gabriel. Z innego powodu Harry Potter to moim zdaniem nie jest zagrożenie, ale nie z powodu wystąpienia ojca chrzestnego.

Harry Potter jest ogarnialny. Dzieci raczej nie zapuszczają włosów w nadziei, że zostano roszpunką, albo nie obkładają się pająkami żeby zostać spidermanem. Wystarczy żeby powiedzieć im że to bujda i dobre czary nie istnieją. Halloween to co innego. Tam mozna wejść wprost w rytuał, "dla zabawy". Ciężko to ochrzcić. Równie dobrze trzeba było ochrzcić azteckie ofiary z ludzi, albo prostytucję rytualną w Koryncie - nie da się tego "ochrzcić" i brzmi to dziwnie.


Wt lis 07, 2017 6:21 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przydałoby się święto alternatywne do Halloween, prawda?
wujo44 napisał(a):
Terremoto napisał(a):
Spowiadać się? Ale z czego, na litość boską? Z udziału w świeckim baliku? Z gier zręcznościowych, rzucania piłeczką do koszyczków i przebiegania slalomu jakiegoś tam, z pląsów typu stary niedźwiedź, z dziecięcych tańców, zgadywanek itp. No w imię czego spowiadać się z udziału w takich imprezkach? No jej, nie...
Byłam dzieckiem, ale co z tego. Nie spowiadam się też z chodzenia do szkoły przed 1989 rokiem, z wycieczki do Biskupina, z posiadania bajki Brzechwy kupionej na kiermaszu pierwszomajowym, z czytania "Płomyczka" i "Świata Młodych", nawet z tego, że umiem zanucić Międzynarodówkę oraz rosyjską piosenkę z bajki o Cudaczku i krokodylu. Tych dwóch ostatnich na spotkaniach gwiazdkowych nie śpiewano, jakby co. Równocześnie chadzałam przez 12 lat na religię do salek parafialnych i nikt mi tego nie zabraniał.
Kościół - skoro chcesz w takich kategoriach - jest moim zdaniem zbyt mądry, aby szukać grzechu w takich przedsięwzięciach, jak uczestnictwo w spotkaniu choinkowym, gwiazdkowym itp. bez śpiewania kolęd.
Nie szukajmy automatycznie grzechu w uczestnictwie we wszystkim, co świeckie.

Cóż, byłaś i miałaś szczęście, niektórzy niestety nie mieli:
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... &a=66&c=96


Jockey napisał(a):
Widziałem głosy ze to normalna zabawa i o co tym chorym z nienawiści do zabawy katolik chodzi a tu taka perełka
http://gosc.pl/doc/4293724.Dzieci-podpi ... -w-Bytomiu


Wydaje się, że biskup miejsca powinien pouczyć wiernych, jak postąpić z takim pasztetem. Wygląda to tak samo, jak moja potencjalna oferta sprzedaży Kolumny Zygmunta, ale zawsze ktoś może się nabrać, że jestem jej właścicielką. Nie sądzę, by jakiekolwiek z dzieci było wampirem, czy czarownicą. Zakładam, że żadne nie jest. Jeśli tak, to cały dokument zawiera kłamstwo, a jako że jest kłamliwy, nie można go egzekwować. To powiedziawszy, pomyślmy teraz, że jakieś dziecko w przyszłości zachoruje, dostanie złą ocenę w szkole, będzie miało niepowodzenia sercowe, itd. Czy wtedy ono lub jej rodzice nie przypomną sobie tej głupiej zabawy, i nie zaczną się zadręczać, że bezmyślnie zgotowali taki los? Jest to bardzo możliwe, bo tak działa natura ludzka. Zatem trzeba unikać takiej głupoty; najlepiej się z niej wyspowiadać i więcej nie powtarzać.


Śr lis 08, 2017 3:38 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przydałoby się święto alternatywne do Halloween, prawda?
Mam takie spostrzeżenie, że w mojej okolicy instalacje na Halloween umieszczane wokół domów są z roku na rok coraz bardziej makabryczne i wyglądają coraz bardziej realistycznie. Pewnie to wpływ różnych filmowych horrorów, których nie oglądam.


So paź 12, 2019 10:25 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przydałoby się święto alternatywne do Halloween, prawda?
U mnie z kolei kilka lat temu było mega makabrycznie w jednym ze sklepów. Niby ludzka noga w drzwiach, oderwana, jakieś mięso, ech, no i tuziny pająków, lampionów, dyń, latających na sznurkach po sklepach duchów. Teraz tego nie ma.

No, ale jest ten pochód Wszystkich Świętych, czy jak? Alternatywa w Kościele istnieje, ale myślę, że z Zachodu od lat do nas dociera ta cała papka umysłowa - 'nowoczesność' - u nas postęp to naśladowanie zwyczajów z USA, które są tam od kilkudziesięciu bodaj już lat. Halloween to nie wyjątek.

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


So paź 12, 2019 10:46 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przydałoby się święto alternatywne do Halloween, prawda?
EDIT: Tak swoją drogą, to przypomniałem sobie wywiad z ks. Bonieckim, marianinem w programie TVN24 "Kropka nad i" Moniki Olejnik, w którym mówił, że Kościół nie zabrania i nie ma nic złego w Halloween.

I może potem takie nastawienie nawet rodziców wierzących, praktykujących, że jak to: "niech się dzieciaki przebiorą, fajna zabawa, taki trend. Potem i tak 1 idą na Mszę i groby, więc nie ma co przeciwstawiać sobie Halloween z Uroczystością Wszystkich Świętych czy Dniem Zadusznym."

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


So paź 12, 2019 11:16 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przydałoby się święto alternatywne do Halloween, prawda?
Ks Boniecki jak zwykle ma problemy z ortodoksja katolicka. Nie widział nic złego w porwaniu Biblii na koncercie. Zreszta tak jak całe środowisko Tygodnika Powszechnego.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


N paź 13, 2019 12:30 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 50 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL