Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 4:23 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1815 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 ... 121  Następna strona
 Nasze zbawienie 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Barney napisał(a):
Teraz jest identycznie - Jezus złożył siebie w Ofierze Krwawej 2000 lat temu - jako Jedyny Kapłan i jako Doskonały Baranek (doskonała ofiara) - i pozwolił (a nawet nakazał) włączać nam się w tę swoją jedyną Ofiarę przez praktykowanie jej części biesiadnej.

Nie wiem po co kłamiesz pisząc katolicką półprawdę i wprowadzasz w błąd swoich współwyznawców i ludzi nie znających nauczania Kościoła Katolickiego, który jasno wypowiada się na temat mszy:
Msza święta nie jest tylko prostym przedstawieniem ofiary krzyżowej, lecz jest samą ofiarą krzyżową,,która się podczas Mszy świętej ponawia, skoro tu i tam jest ten sam dar, składany Bogu Ojcu w ofierze, i ten sam ofiarujący się za pośrednictwem kapłanów, a tylko sposób ofiarowania jest inny. (Podstawy wiary katolickiej - Katechizm Kard. Gasspari)

JPII w encyklice ECCLESIA DE EUCHARISTIA pisze:
Msza św. uobecnia ofiarę Krzyża, nie powiększa jej, niczego jej nie dodaje ani jej nie mnoży. To, co się powtarza, to sprawowanie memoriale, « ukazanie pamiątki » (memorialis demonstratio), przez co jedyna i ostateczna odkupieńcza ofiara Chrystusa zawsze uobecnia się w czasie.

Skoro wg nauki katolickiej msza jest tą samą ofiarą krzyżową, to przedstaw chociaż 5 elementów wspólnych między ofiarą Golgoty, a ofiarą mszy.


So lip 02, 2022 12:49 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Gregor napisał(a):
Barney napisał(a):
Teraz jest identycznie - Jezus złożył siebie w Ofierze Krwawej 2000 lat temu - jako Jedyny Kapłan i jako Doskonały Baranek (doskonała ofiara) - i pozwolił (a nawet nakazał) włączać nam się w tę swoją jedyną Ofiarę przez praktykowanie jej części biesiadnej.

Nie wiem po co kłamiesz pisząc katolicką półprawdę i wprowadzasz w błąd swoich współwyznawców i ludzi nie znających nauczania Kościoła Katolickiego, który jasno wypowiada się na temat mszy:
Msza święta nie jest tylko prostym przedstawieniem ofiary krzyżowej, lecz jest samą ofiarą krzyżową,,która się podczas Mszy świętej ponawia, skoro tu i tam jest ten sam dar, składany Bogu Ojcu w ofierze, i ten sam ofiarujący się za pośrednictwem kapłanów, a tylko sposób ofiarowania jest inny. (Podstawy wiary katolickiej - Katechizm Kard. Gasspari)
Napisał DOKŁADNIE to co ja (a raczej ja, to, co On).
Albo nie rozumiesz tego co napisałem, albo świadomie udajesz (...) chamsko zarzucając mi kłamstwo.
Pod tym postem jakoś nie napisałeś "z chrześcijańskim pozdrowieniem" jak w wątku obok: nawet Tobie to nie przeszło przez klawiaturę razem z oszczerstwem wobec mnie?

Cytuj:
JPII w encyklice ECCLESIA DE EUCHARISTIA pisze:
Msza św. uobecnia ofiarę Krzyża, nie powiększa jej, niczego jej nie dodaje ani jej nie mnoży. To, co się powtarza, to sprawowanie memoriale, « ukazanie pamiątki » (memorialis demonstratio), przez co jedyna i ostateczna odkupieńcza ofiara Chrystusa zawsze uobecnia się w czasie.
Dokładnie tak.

Cytuj:
Skoro wg nauki katolickiej msza jest tą samą ofiarą krzyżową
Manipulacji ciąg dalszy.
W Ofierze paschalnej uczta ofiarna uobecniała akt zabicia Baranka - nie było osobnej "ofiary zarżnięcia baranka" i "ofiary pokarmowej spożycia baranka".
Wieczerza paschalna (Seder) uobecniała ofiarę, którą składał ojciec rodziny parę godzin wcześniej w świątyni.
Analogicznie: ofiara paschalna Jezusa to nie była tylko Golgota. Krzyż uobecniony został podczas Ostatniej Wieczerzy, o czym dobitnie mówi tekst Ewangelii, sytuując Odkupienie już podczas tego posiłku - opis Ostatniej wieczerzy rozpoczyna się od:
"Jezus, wiedząc, że nadeszła godzina Jego, by przeszedł z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował. W czasie wieczerzy..."/J 13,1/

Chrystus konsekwentnie nazywa Ostatnią Wieczerzę "paschą" (np.Mk 14:13).

Co więcej, słowa konsekracji, jakie wypowiada, zwykle tłumaczone "To jest Ciało moje, które za was będzie wydane"/Łk 22,19/ w oryginale zostały wypowiedziane w czasie teraźniejszym:
"To jest Ciało moje, które za was jest wydawane"/Łk 22,19/

Nie ma czegoś takiego, jak "ofiara Golgoty" (choć niekiedy stosujemy potocznie ten zawężający termin), jest Ofiara Paschalna Jezusa.

Napisałem powyższe, choć sądzę, że doskonale zrozumiałeś o czym pisałem ostatnio i przysłowiowo udajesz Greka.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So lip 02, 2022 11:41 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 26, 2016 10:45 am
Posty: 1304
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Barney napisał(a):
Nie ma czegoś takiego, jak "ofiara Golgoty" (choć niekiedy stosujemy potocznie ten zawężający termin), jest Ofiara Paschalna Jezusa.

A ofiarę paschalną Żydzi spożywali przed zabiciem czy po zabiciu barana?
Jezus nie był ofiarą paschalną jaką Żydzi ustanowili w swych ciemnych rytuałach.
Żydzi składali ofiary że zwierząt dla Boga - w ich ciemnym mniemaniu.
Jezus jest Słowem, które stało się ciałem.
Nie składał dla siebie z siebie ofiary.
Złożył tą ofiarę dla nas - ludzi.
Poświadczyła ona prawdę, jaką Bóg dał światu.
Przyjmując tą prawdę idziemy drogą Ewangelii, która daje nam zbawienie.

_________________
Miłość Jezusa-moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie-Boga uwielbieniem.


So lip 02, 2022 12:52 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 07, 2008 12:57 am
Posty: 1674
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Barney napisał(a):
P524 napisał(a):
Barney napisał(a):
To pytanie to skutek nieznajomości Ofiary Paschy (a Pismo mówi, że Ofiara Chrystusa była Ofiarą Paschalną).
Ofiara paschalna składała się z 2 etapów, i krew na odrzwiach nie była jedynym elementem.
1 etap to tzw. ofiara krwawa - zabicie baranka przez ojca rodziny (lub - we wspólnocie uczniowskiej - mistrza, a w czasach Jezusa już przez kapłana) w Świątyni Jerozolimskiej. Kapłani wylewali jego krew na ołtarz oraz palili niektóre części ciała baranka.

Drugi etap to tzw.ofiara biesiadna - pieczono baranka na skrzyżowanych drewnianych żerdziach i spożywano go w trakcie wieczerzy, zwanej sederem. W ten sposób w ofierze mieli udział także członkowie rodziny, a nie tylko kapłan czy ojciec rodziny.

Podkreślam - OBIE części - krwawa i biesiadna - to była JEDNA ofiara, a nie dwie.

Teraz jest identycznie - Jezus złożył siebie w Ofierze Krwawej 2000 lat temu - jako Jedyny Kapłan i jako Doskonały Baranek (doskonała ofiara) - i pozwolił (a nawet nakazał) włączać nam się w tę swoją jedyną Ofiarę przez praktykowanie jej części biesiadnej.



Czy to oznacza, iż jako rzymski katolik wyznając, że "każda Msza jest prawdziwym i istotnym składaniem ofiary (vera et propria sacrificatio) przebłagalnej za żywych i umarłych" widzisz istotę tego aktu ofiarnego w "praktykowniu części biesiadnej", na której prawdziwie otrzymujemy Ciało i Krew Chrystusa, Jego całe życie wydane za nas na Krzyżu?


Jeżeli to oznacza, iż poprzez udział w Uczcie, w świętej Wieczerzy, prawdziwie przyjmujemy całą mękę i śmierć Chrystusa, dzięki czemu otrzymujemy odpuszczenie grzechów i życie wieczne; że w przyjęciu sakramentalnych znaków, dzięki działaniu Ducha św., mamy realny współudział w Ciele i Krwi Chrystusa i w ten sposób całe Jego cierpienie i posłuszeństwo stają się naszym udziałem, jak gdybyśmy to my osobiście cierpieli i zadośćuczynili Bogu za grzechy - to tak, jako protestant, w zgodzie ze starym Kościołem, z reformatorami, z naszymi Konfesjami, jak najbardziej wyznaję wspólnie z Tobą ofiarny charakter Eucharystii.
Tak, oznacza.

Cieszę się, że także tu, w kwestii, która dzieliła nasze tradycje i nadal jest przedmiotem dialogu, możemy wspólnie wyznawać wiarę.

Cytuj:
Cytuj:
Jeżeli natomiast istota ofiary Eucharystycznej polegać ma na zniszczeniu materialnych postaci elementów Wieczerzy - chleb przestaje być chlebem, a wino przestaje być winem, przeistaczają się w substancję Ciała i Krwi Chrystusa i przez to przeistoczenie chleba w Ciało a wina w Krew Chrystusa, na ołtarzu jest obecnie tak Jego Ciało jak i Jego Krew; postaci zaś eucharystyczne, pod którymi jest On obecny, wyobrażają krwawe rozdzielenie Ciała i Krwi i w ten sposób to upamiętniające przedstawienie Jego śmierci, która w rzeczywistości miała miejsce na Kalwarii, powtarza się w poszczególnych ofiarach ołtarza, a spożywanie ofiarowanych każdorazowo w nich elementów Ciała i Krwi nie należy do aktu ofiarnego Mszy, lecz jest jego dopełnieniem - w tak sformułowanej tradycji trudno mi się odnaleźć.
Aby było możliwe pierwsze (z czym się zgodziłeś) musi być Rzeczywista Obecność. Inaczej nie spożywalibyśmy Baranka Paschalnego i Msza Święta byłaby cepeliowskim naśladownictwem.

[/QUOTE]
Zaczęliśmy reformowano-rzymskokatolicką rozmowę na kanwie postu o istocie ofiarnego charakteru aktu Eucharystii. Nie uciekajmy między wątkami. Nie mam nic przeciwko Cepelii, ani nie wiem co może mieć wspólnego. To kwestia wiarygodności Bożego obietnicy, która nie może zawieść. Jakie znaczenie miałoby spożywanie chleba, i picie wina, gdyby ukazywało tylko tę prawdę, iż ciało Chrystusa jest naszym pokarmem, a Jego krew naszym napojem? Gdyby nam nic innego nad chleb i wino nie podawano, to o duchowym charakterze Wieczerzy Pańskiej nie mogłoby być mowy. Czyż wówczas nie posługiwałby się Pan znakami kłamliwymi ustanawiając Wieczerzę świętą? pisał J. Kalwin w Krótkim Wykładzie o Wieczerzy świetej w 1547 r. Natomiast z tego nie wynika, jakie znaczenie nadajemy wyznając znaczenie aktu ofiarnego. Tradycja reformowana nie odnajduje w takiej formie wyrazu, przekazu wiary odnośnie zbawczego aktu ofiarnego Chrystusa i jego związku z nakazem z Ostaniej Wieczerzy, który kontynuuje. To było i jest jedną z przyczyn kontrowersji w XVI w.

Nb. jeśli robimy ekskursus dotyczący tego, co w tradycjach teologicznych przybrało nazwę kwesti "prawdziwej obecności". Na pytanie o Prawdziwą Obecność Chrystusa nasze Kościoły dają wspólną odpowiedż.
Kościoły reformowane i Wspólnoty rzymskokatolickie prowadziły na temat Wieczerzy Pańskiej oficjalny dialogi teologiczny w latach 70 ub. wieku, egzaminując swoje nauczanie. W finalnym "Sprawozdaniu Rzymskim" z 1977 r. ("Obecność Chrystusa w Kościele i świecie") są wyliczone sprawy, których - nawet dzisiaj - do dzisiaj nie potrafimy wspólnie wyrazić, jednak w rozdziale poświęconym Eucharystii, już wtedy wiara w realną i prawdziwą obecność Chrystusa w eucharystii jest wymieniona wśród spraw, które łącza obie nasze tradycje i wśród których panuje zasadnicza zgoda:

Cytuj:
tak więc z wdzięcznością uznajemy, ze obie tradycje - reformowana i rzymskokatolicka - wierzą w realną i prawdziwą obecność Chrystusa w Eucharystii"

To konkluzja kilkuletniego dialogu, i jeśli chcesz o tym porozmawiać proponuję odwołać się, nawet jeśli krytycznie, do jego ustaleń.

_________________
www.reformowani.pl


So lip 02, 2022 1:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Barney napisał(a):
Napisał DOKŁADNIE to co ja (a raczej ja, to, co On).
Albo nie rozumiesz tego co napisałem, albo świadomie udajesz (...) chamsko zarzucając mi kłamstwo.
Pod tym postem jakoś nie napisałeś "z chrześcijańskim pozdrowieniem" jak w wątku obok: nawet Tobie to nie przeszło przez klawiaturę razem z oszczerstwem wobec mnie?

To żadne oszczerstwo. Skupiasz się na jednym,a pomijasz ten aspekt, który jest jasno artykułowany przez Twój Kościół.
W dokumentach Twojego Kościoła jasno pada określenie "ofiara krzyżowa" więc zwyczajnie nie ściemniaj chyba, że sam tego nie rozumiesz.
Barney napisał(a):
W Ofierze paschalnej uczta ofiarna uobecniała akt zabicia Baranka - nie było osobnej "ofiary zarżnięcia baranka" i "ofiary pokarmowej spożycia baranka".
Wieczerza paschalna (Seder) uobecniała ofiarę, którą składał ojciec rodziny parę godzin wcześniej w świątyni.

Wieczerzę paschalną Jezus spożył z uczniami przed złożeniem siebie w ofierze jako baranka co jasno zaznaczył:
[Łk.22.15]:I rzekł do nich: Gorąco pragnąłem spożyć tę wieczerzę paschalną z wami przed moją męką;
Miejscem ofiarniczym w przypadku Jezusa nie była świątynia tylko krzyż.
Wg Twojego Kościoła na każdej mszy dokonuje się ta sama ofiara krzyżowa co na Golgocie.

W związku z tym wskaż proszę te skromne 5 elementów wspólnych dla ofiary krzyża, która dokonała się na Golgocie i ofiary mszy.

z chrześcijańskim pozdrowieniem


N lip 03, 2022 12:16 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Wszystkie konstytutywne elementy Ostatniej WIeczerzy są obecne podczas Mszy Świętej. Twoje pytanie (i Twoje niezrozumienie mojej odpowiedzi) wypływa z tego, że nie rozumiesz, że Ofiara Jezusa to - jako Pascha - zarówno Krzyż, jak i Wieczernik, a nie sam krzyż.
Nie rozumiesz (albo raczej: udajesz, że nie rozumiesz, bo wychodzisz z błędnych założeń.

Gregor napisał(a):
Barney napisał(a):
Napisał DOKŁADNIE to co ja (a raczej ja, to, co On).
Albo nie rozumiesz tego co napisałem, albo świadomie udajesz (...) chamsko zarzucając mi kłamstwo.
Pod tym postem jakoś nie napisałeś "z chrześcijańskim pozdrowieniem" jak w wątku obok: nawet Tobie to nie przeszło przez klawiaturę razem z oszczerstwem wobec mnie?

To żadne oszczerstwo. Skupiasz się na jednym,a pomijasz ten aspekt, który jest jasno artykułowany przez Twój Kościół.
W dokumentach Twojego Kościoła jasno pada określenie "ofiara krzyżowa" więc zwyczajnie nie ściemniaj chyba, że sam tego nie rozumiesz.
Nie było dwu ofiar - zabicia baranka i jego spożycia. To było składanie JEDNEJ i TEJ SAMEJ OFIARY.
Nie było dwu ofiar Jezusa - WIECZERNIK (a więc i Msza Święta) oraz Golgota to jest JEDNA I TA SAMA OFIARA.
Cytuj:
Barney napisał(a):
W Ofierze paschalnej uczta ofiarna uobecniała akt zabicia Baranka - nie było osobnej "ofiary zarżnięcia baranka" i "ofiary pokarmowej spożycia baranka".
Wieczerza paschalna (Seder) uobecniała ofiarę, którą składał ojciec rodziny parę godzin wcześniej w świątyni.

Wieczerzę paschalną Jezus spożył z uczniami przed złożeniem siebie w ofierze jako baranka co jasno zaznaczył:
[Łk.22.15]:I rzekł do nich: Gorąco pragnąłem spożyć tę wieczerzę paschalną z wami przed moją męką;
PRZED MĘKĄ. A NIE PRZED ZŁOŻENIEM OFIARY.

Cytuj:
Miejscem ofiarniczym w przypadku Jezusa nie była świątynia tylko krzyż.
Wg Twojego Kościoła na każdej mszy dokonuje się ta sama ofiara krzyżowa co na Golgocie.
Tak. Ta sama co NA GOLGOCIE I W WIECZERNIKU.
Tylko w świetle tej Prawdy (zresztą oczywistej dla każdego, kto chociaż odrobinę zapoznał się z opisem Paschy) można zrozumieć, dlaczego Jezus uzależnił zbawienie od spożywania swojego Ciała i Krwi:
"Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego ani pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie.
Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.
Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem.
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim.
Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie."
/J 6,53-57/

Cytuj:
W związku z tym wskaż proszę te skromne 5 elementów wspólnych dla ofiary krzyża, która dokonała się na Golgocie i ofiary mszy.

Przeczytaj opis Ostatniej Wieczerzy, która była TĄ SAMĄ OFIARĄ, co KRZYŻ.
Na Mszy Świętej są WSZYSTKIE te same elementy, co podczas Ostatniej Wieczerzy, która była Ofiarą Jezusa.

wybrana napisał(a):
Barney napisał(a):
Nie ma czegoś takiego, jak "ofiara Golgoty" (choć niekiedy stosujemy potocznie ten zawężający termin), jest Ofiara Paschalna Jezusa.

A ofiarę paschalną Żydzi spożywali przed zabiciem czy po zabiciu barana?
A jak wyobrażasz sobie spożycie CIała Chrystusa przez NIego po Jego zabiciu? Znasz słowo "antycypacja"?
Cytuj:
Jezus nie był ofiarą paschalną jaką Żydzi ustanowili w swych ciemnych rytuałach.
Żydzi składali ofiary że zwierząt dla Boga - w ich ciemnym mniemaniu.
Jeśli nie wierzysz Pismu Świętemu, to trudno mi z Tobą dyskutować.
I chyba nie warto.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


N lip 03, 2022 11:02 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 26, 2016 10:45 am
Posty: 1304
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Barney napisał(a):
Jeśli nie wierzysz Pismu Świętemu, to trudno mi z Tobą dyskutować.
I chyba nie warto.

Ja Pismu Świętemu wierzę.
Nie zgadzam się jednak z błędną jego interpretacją.
Izraelici w swych świątynnych rytuałach tzw.paschy najpierw zabijali zwierzę a później podczas wieczerzy biesiadnej je zjadali.
Jezus podczas Ostatniej pożegnalnej wieczerzy oddał swoje ciało i krew do spożycia w sposób symboliczni-porównawczy.
Na drugi dzień został ukrzyżowany.
Spożywanie ciała i krwi jest symboliczno-duchowym spożywaniem.
To ciało I krew wylana na następny dzień jest symbolem pojednania człowieka z Bogiem. Podczas Komunii Świętej spożywamy ciało i krew Jezusa jako symbol pojednania - symbol miłości i ofiarowania dla nas ludzi.
Nie następuje żadne fizyczne przeistoczenie jak naucza Kościół.
Jezus jest żywy, bo zmartwychwstał i żyje w sercu wierzącego. Nie jest ograniczony czy przypisywany do wyznaczonego przez Magistrum Kościoła miejsca.
Spotykamy się i spożywamy uroczyście chleb na pamiątkę jako symbol duchowy pojednania.

_________________
Miłość Jezusa-moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie-Boga uwielbieniem.


N lip 03, 2022 12:03 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
wybrana napisał(a):
Barney napisał(a):
Jeśli nie wierzysz Pismu Świętemu, to trudno mi z Tobą dyskutować.
I chyba nie warto.

Ja Pismu Świętemu wierzę.
Nie zgadzam się jednak z błędną jego interpretacją.
Nie. Nie wierzysz w Słowo. Co zaraz udowodnię:

1
wybrana napisał(a):
Izraelici w swych świątynnych rytuałach tzw.paschy najpierw zabijali zwierzę a później podczas wieczerzy biesiadnej je zjadali
Dokładnie tak, jak nakazuje Pismo, cytuję:

Pan powiedział do Mojżesza i Aarona w ziemi egipskiej: Miesiąc ten będzie dla was początkiem miesięcy, będzie pierwszym miesiącem roku! Powiedzcie całemu zgromadzeniu Izraela tak: Dziesiątego dnia tego miesiąca niech się każdy postara o baranka dla rodziny, o baranka dla domu. Jeśliby zaś rodzina była za mała do spożycia baranka, to niech się postara o niego razem ze swym sąsiadem, który mieszka najbliżej jego domu, aby była odpowiednia liczba osób. Liczyć je zaś będziecie dla spożycia baranka według tego, co każdy może spożyć. Baranek będzie bez skazy, samiec, jednoroczny; wziąć możecie jagnię albo koźlę. Będziecie go strzec aż do czternastego dnia tego miesiąca, a wtedy zabije go całe zgromadzenie Izraela o zmierzchu. I wezmą krew baranka, i pokropią nią odrzwia i progi domu, w którym będą go spożywać. I tej samej nocy spożyją mięso pieczone w ogniu, i chleby przaśne będą spożywali z gorzkimi ziołami. Nie będziecie spożywać z niego nic surowego ani ugotowanego w wodzie, lecz upieczone na ogniu, z głową, nogami i wnętrznościami. Nie może nic pozostać z niego na dzień następny. Cokolwiek zostanie z niego na następny dzień, w ogniu spalicie."/Wj 12,1-10 BT5/

... a Ty przypisałaś to "ciemnym rytuałom żydowskim", cytuję:
wybrana napisał(a):
Jezus nie był ofiarą paschalną jaką Żydzi ustanowili w swych ciemnych rytuałach.


2
Podobnie nie wierzysz Pismu w sprawie Ofiary Jezusa; piszesz, jakoby był to tylko symbol
wybrana napisał(a):
Jezus podczas Ostatniej pożegnalnej wieczerzy oddał swoje ciało i krew do spożycia w sposób symboliczni-porównawczy.

Pismo ma na ten temat całkowicie inny przekaz:
"A wziąwszy chleb, dzięki czynił, i łamał, i dał im mó­wiąc: To jest ciało moje, które się za was dawa."/Łk 22:19/

"To jest bowiem moja krew przymierza, która za wielu jest wylewana na odpuszczenie grzechów."/Mt 26:28/

„Podobnie, skończywszy wieczerzę, wziął kielich, mówiąc: Kielich ten jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy pić będziecie, na moją pamiątkę! Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb i pijecie kielich, śmierć Pana głosicie, aż przyjdzie. Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny staje się Ciała i Krwi Pańskiej. Niech przeto człowiek baczy na siebie samego, spożywając ten chleb i pijąc z tego kielicha. Kto bowiem spożywa i pije, nie zważając na Ciało [Pańskie], wyrok sobie spożywa i pije."/1Kor 11,25-29 BT5/

Oczywiście, masz prawo nie wierzyć Pismu: ale ta niewiara powoduje, że nie mamy wspólnej podstawy do rozmowy i wspólnego kryterium prawdy.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


N lip 03, 2022 8:22 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 26, 2016 10:45 am
Posty: 1304
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Barney napisał(a):
wybrana napisał(a):
Pan powiedział do Mojżesza i Aarona w ziemi egipskiej: Miesiąc ten będzie dla was początkiem miesięcy, będzie pierwszym miesiącem roku! Powiedzcie całemu zgromadzeniu Izraela tak: Dziesiątego dnia tego miesiąca niech się każdy postara o baranka dla rodziny, o baranka dla domu. Jeśliby zaś rodzina była za mała do spożycia baranka, to niech się postara o niego razem ze swym sąsiadem, który mieszka najbliżej jego domu, aby była odpowiednia liczba osób. Liczyć je zaś będziecie dla spożycia baranka według tego, co każdy może spożyć. Baranek będzie bez skazy, samiec, jednoroczny; wziąć możecie jagnię albo koźlę. Będziecie go strzec aż do czternastego dnia tego miesiąca, a wtedy zabije go całe zgromadzenie Izraela o zmierzchu. I wezmą krew baranka, i pokropią nią odrzwia i progi domu, w którym będą go spożywać. I tej samej nocy spożyją mięso pieczone w ogniu, i chleby przaśne będą spożywali z gorzkimi ziołami. Nie będziecie spożywać z niego nic surowego ani ugotowanego w wodzie, lecz upieczone na ogniu, z głową, nogami i wnętrznościami. Nie może nic pozostać z niego na dzień następny. Cokolwiek zostanie z niego na następny dzień, w ogniu spalicie."/Wj 12,1-10 BT5/

... a Ty przypisałaś to "ciemnym rytuałom żydowskim", cytuję:


wybrana napisał(a):
Jezus nie był ofiarą paschalną jaką Żydzi ustanowili w swych ciemnych rytuałach.
Jaki Pan powiedział?
Przecież w Ewangelii Jana czytamy:
1:17
Zakon bowiem został nadany przez Mojżesza, łaska zaś i prawda stała się przez Jezusa Chrystusa.
1:18
Boga nikt nigdy nie widział, lecz jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca, objawił go.

Ja wierzę w prawdę objawioną, dlatego Nowy Testament jest dla mnie prawdą.

_________________
Miłość Jezusa-moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie-Boga uwielbieniem.


N lip 03, 2022 10:19 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 26, 2016 10:45 am
Posty: 1304
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Jeszcze ci Barney podam naukę z Ewangelì Mateusza:
9:16
A nikt nie wstawia w starą szatę łaty z sukna nowego, bo taka łata ściąga cały materiał i rozdarcie staje się gorsze.
9:17
I nie wlewają wina młodego do starych bukłaków, bo inaczej bukłaki pękają, wino wycieka, a bukłaki niszczeją. Ale młode wino wlewa się do nowych bukłaków, a wtedy zachowuje się jedno i drugie.

_________________
Miłość Jezusa-moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie-Boga uwielbieniem.


N lip 03, 2022 10:27 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Pierwsze: oczywiście, że Mojżesz nadał Zakon. Na Boże polecenie. Więc argument żaden.
Drugi post: bez związku. Pisałaś, jakoby Stary Zakon nie był od Boga, tylko był "ciemnym rytuałem żydowskim". To, że jest zaktualizowany przez Nowe Przymierze, nie zmienia faktu, że był nadany przez Boga.

Sprzeciwiasz się Pismu, @Wybrana. Nie łudź się.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn lip 04, 2022 8:11 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 26, 2016 10:45 am
Posty: 1304
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
[quote="Barney"]Pierwsze: oczywiście, że Mojżesz nadał Zakon. Na Boże polecenie. Więc argument żaden.
Drugi post: bez związku. Pisałaś, jakoby Stary Zakon nie był od Boga, tylko był "ciemnym rytuałem żydowskim". To, że jest zaktualizowany przez Nowe Przymierze, nie zmienia faktu, że był nadany przez Boga.

Sprzeciwiasz się Pismu wybrana?[/quote]

A Żydzi wypełniali Zakon?
A Zakon Mojżeszowy wypełniał Zakon Praw Bożych?
Co najwyżej tylko zewnętrznie i pozornie pstroszyli piórka lecz wewnętrznie daleko im było do wypełniania woli Bożej.
Rytualne ofiary najpierw z ludzi oraz że zwierząt były wprowadzone w plemiennych wierzeniach od zamierzchłych czasów.
Te krwawe i mordercze czyny nie miały nic spólnego z naszym Ojcem o którym nauczał Jezus. Izraelici ofiary z ludzi zastąpili ofiarami że zwierząt. Bóg nasz Ojciec nigdy nie żądał i nie żąda krwawych ofiar. Bóg jest miłością I to co od nas żądał i żąda, to życie w miłości. Žłe i kłamliwe pojmowanie Boga sprawiło, że człowiek chodził w ciemności. Światło jakie dał Jezus zaświeciło w ciemności duchowej.
Teraz chrześcijanin podąża drogą światła i nie karmi się starą ciemnością i niewiedzą.
W Jezusie Chrystusie poznaliśmy Boga.

_________________
Miłość Jezusa-moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie-Boga uwielbieniem.


Pn lip 04, 2022 8:27 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
wybrana napisał(a):
Barney napisał(a):
Pierwsze: oczywiście, że Mojżesz nadał Zakon. Na Boże polecenie. Więc argument żaden.
Drugi post: bez związku. Pisałaś, jakoby Stary Zakon nie był od Boga, tylko był "ciemnym rytuałem żydowskim". To, że jest zaktualizowany przez Nowe Przymierze, nie zmienia faktu, że był nadany przez Boga.Sprzeciwiasz się Pismu wybrana?
A Żydzi wypełniali Zakon?
A co to ma do rzeczy czy wypełniali, czy nie?
Cytuj:
A Zakon Mojżeszowy wypełniał Zakon Praw Bożych?
BYŁ zakonem Praw Bożych.
Cytuj:
Co najwyżej tylko zewnętrznie i pozornie pstroszyli piórka lecz wewnętrznie daleko im było do wypełniania woli Bożej.
PIsmo mówi że byli tacy co byli wierni i tacy co byli niewierni.
Cytuj:
Rytualne ofiary najpierw z ludzi oraz że zwierząt były wprowadzone w plemiennych wierzeniach od zamierzchłych czasów.
I co z tego?
Cytuj:
Te krwawe i mordercze czyny nie miały nic spólnego z naszym Ojcem o którym nauczał Jezus. Izraelici ofiary z ludzi zastąpili ofiarami że zwierząt. Bóg nasz Ojciec nigdy nie żądał i nie żąda krwawych ofiar.
Widzisz, właśnie udowodniłaś, że nie wierzysz Pismu.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn lip 04, 2022 12:09 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 26, 2016 10:45 am
Posty: 1304
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Barney napisał(a):
wybrana napisał(a):
Barney napisał(a):
Pierwsze: oczywiście, że Mojżesz nadał Zakon. Na Boże polecenie. Więc argument żaden.
Drugi post: bez związku. Pisałaś, jakoby Stary Zakon nie był od Boga, tylko był "ciemnym rytuałem żydowskim". To, że jest zaktualizowany przez Nowe Przymierze, nie zmienia faktu, że był nadany przez Boga.Sprzeciwiasz się Pismu wybrana?
A Żydzi wypełniali Zakon?
A co to ma do rzeczy czy wypełniali, czy nie?
Cytuj:
A Zakon Mojżeszowy wypełniał Zakon Praw Bożych?
BYŁ zakonem Praw Bożych.
Cytuj:
Co najwyżej tylko zewnętrznie i pozornie pstroszyli piórka lecz wewnętrznie daleko im było do wypełniania woli Bożej.
PIsmo mówi że byli tacy co byli wierni i tacy co byli niewierni.
Cytuj:
Rytualne ofiary najpierw z ludzi oraz że zwierząt były wprowadzone w plemiennych wierzeniach od zamierzchłych czasów.
I co z tego?
Cytuj:
Te krwawe i mordercze czyny nie miały nic spólnego z naszym Ojcem o którym nauczał Jezus. Izraelici ofiary z ludzi zastąpili ofiarami że zwierząt. Bóg nasz Ojciec nigdy nie żądał i nie żąda krwawych ofiar.
Widzisz, właśnie udowodniłaś, że nie wierzysz Pismu.

Na merytoryczne argumenty z mojej strony ty palisz ........
Faktycznie lepiej nie odpowiadaj na moje posty.

_________________
Miłość Jezusa-moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie-Boga uwielbieniem.


Pn lip 04, 2022 12:51 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz sty 28, 2021 12:49 am
Posty: 637
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Nowy Testament

Hebrajczyków 13
10 Mamy ołtarz, z którego nie mają prawa spożywać ci, którzy służą przybytkowi.
11 Ciała bowiem tych zwierząt, których krew arcykapłan wnosi do świątyni jako ofiarę przebłagalną, pali się poza obozem.
12 Dlatego i Jezus, aby krwią swoją uświęcić lud, poniósł mękę poza miastem.

Hebrajczyków 9
6 Tak zaś te rzeczy były urządzone, iż do pierwszej części przybytku zawsze wchodzą kapłani sprawujący służbę świętą,
7 do drugiej zaś części jedynie arcykapłan, i to tylko raz w roku, i nie bez krwi, którą składa w ofierze za grzechy swoje i swojego ludu.
Przez to pokazuje Duch Święty , że jeszcze nie została otwarta droga do Miejsca Świętego, dopóki istnieje pierwszy przybytek.
9 To zaś jest obrazem czasu teraźniejszego, a składa się w nim dary i ofiary, nie mogące jednak udoskonalić w sumieniu tego, który spełnia służbę Bożą.
10 Są to tylko przepisy tyczące się ciała, nałożone do czasu naprawy, a [polegają] jedynie na pokarmach, napojach i różnych obmyciach.
11 Ale Chrystus, zjawiwszy się jako arcykapłan dóbr przyszłych, przez wyższy i doskonalszy, i nie ręką - to jest nie na tym świecie - uczyniony przybytek,
12 ani nie przez krew kozłów i cielców, lecz przez własną krew wszedł raz na zawsze do Miejsca Świętego, zdobywszy wieczne odkupienie.
13 Jeśli bowiem krew kozłów i cielców oraz popiół z krowy, którymi skrapia się zanieczyszczonych, sprawiają oczyszczenie ciała,
14 to o ile bardziej krew Chrystusa, który przez Ducha wiecznego złożył Bogu samego siebie jako nieskalaną ofiarę, oczyści wasze sumienia z martwych uczynków, abyście służyć mogli Bogu żywemu.
15 I dlatego jest pośrednikiem Nowego Przymierza, ażeby przez śmierć, poniesioną dla odkupienia przestępstw, popełnionych za pierwszego przymierza, ci, którzy są wezwani do wiecznego dziedzictwa, dostąpili spełnienia obietnicy.
16 Gdzie bowiem jest testament, tam musi ponieść śmierć ten, który sporządza testament.
17 Testament bowiem po śmierci nabiera mocy, nie ma zaś znaczenia, gdy żyje ten, który sporządził testament.

18 Stąd także i pierwszy nie bez krwi był zaprowadzony.
19 Gdy bowiem Mojżesz ogłosił całemu ludowi wszystkie przepisy Prawa, wziął krew cielców i kozłów z wodą, wełną szkarłatną oraz hizopem i pokropił tak samą księgę, jak i cały lud, mówiąc:
20 To [jest] krew Przymierza, które Bóg wam polecił .
21 Podobnie także skropił krwią przybytek i wszystkie naczynia przeznaczone do służby Bożej.
22 I prawie wszystko oczyszcza się krwią według Prawa, a bez rozlania krwi nie ma odpuszczenia [grzechów].
23 Przeto obrazy rzeczy niebieskich w taki sposób musiały być oczyszczone, same zaś rzeczy niebieskie potrzebowały o wiele doskonalszych ofiar od tamtych.
24 Chrystus bowiem wszedł nie do świątyni, zbudowanej rękami ludzkimi, będącej odbiciem prawdziwej [świątyni], ale do samego nieba, aby teraz wstawiać się za nami przed obliczem Boga,
25 nie po to, aby się często miał ofiarować jak arcykapłan, który co roku wchodzi do świątyni z krwią cudzą.
26 Inaczej musiałby cierpieć wiele razy od stworzenia świata. A tymczasem raz jeden ukazał się teraz na końcu wieków na zgładzenie grzechów przez ofiarę z samego siebie.
27 A jak postanowione ludziom raz umrzeć, a potem sąd,
28 tak Chrystus raz jeden był ofiarowany dla zgładzenia grzechów wielu, drugi raz ukaże się nie w związku z grzechem, lecz dla zbawienia tych, którzy Go oczekują.


Pn lip 04, 2022 1:48 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1815 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 ... 121  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL