Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 5:46 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Tatuaże pieczeć diabła 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tatuaże pieczeć diabła
Papież Franciszek wypowidział się na temat tatuaży w odpowiedzi na pytanie zadane przez Yulian'a Vendzilovych'a, seminarzystę w Seminarium Ducha Świętego we Lwowie (za https://www.americamagazine.org/faith/2018/03/19/pope-francis-talks-tech-sex-and-tattoos-young-adults)

Yulian pytał, jak młody ksiądz ma ocenić, które aspekty współczesnej kultury są dobre, a które nie. Użył przykładu tatuaży, które według wielu młodych ludzi "wyrażają prawdziwe piękno" - powiedział.

Odpowiedź Papieża:
https://www.facebook.com/CatholicNewsAgency/videos/535138350213136/
j. pl. (tłumaczenie z j. ang.)
Cytuj:
Nie bójcie się tatuaży. Erytrejczycy przez lata robili sobie krzyż tutaj (na czole). Nawet dzisiaj je widzimy. Krzyż był wytatuowany. Tak - bywa, że ktoś popada w przesadę, dziś widzę to czasami. Ale myślę, że ci, którzy mają tatuaż, nie mogą oddawać krwi, takie rzeczy ... ponieważ istnieje niebezpieczeństwo zatrucia. Gdy ktoś popada w przesadę, pojawia się problem przesady, ale nie tatuażu. Tatuaż wskazuje na przynależność. Ty, młody człowieku, który jesteś wytatuowany lub wytatuowany w taki sposób, czego szukasz? Czy to tatuaż, do którego członkostwa się odwołujesz? I zacznijcie rozmawiać poczynając od tego, a stąd dochodzimy do kultury młodych ludzi. Ważne jest, aby się nie bać. W przypadku młodych ludzi nigdy nie należy się obawiać! Nigdy! Ponieważ zawsze, nawet w sprawach, które nie są aż tak dobre, jest coś, co pomoże nam dojść do jakiejś prawdy.


j. ang.
Cytuj:
Do not be scared of tattoos. The Eritreans, for years, they made the cross here (on the forehead). Even today we see them. The cross was tattooed. Yes, there are exaggerattions, today I see some. But I think those who have a tattoo you cannot donate blood, things like that...because there is danger of poisoning. When exaggerated, there is a problem of exaggeration, but not the tattoo. The tattoo indicates belonging. You, young man, that you are tatooed or tattooed like that, what are you looking for? Is this tattoo, what membership are you referring to? And start talking from this and from there we arrive at th culture of young people. It is important not to be affraid. With young people one should never be affraid! Never! Because always, even behind things that are not so good, there is something that will help us arrive at some truth.


Wydaje mi się, że Papież, mówiąc o niebaniu się tatuaży, ma na myśli to, by nie bać się ludzi z tatuażami i być otwartym na rozmowę z nimi. Myśli są kierowane do młodych dorosłych, a nie do niepełnoletnich, za których odpowiedzialność ponoszą rodzice. Osobiście, jako matka, uważam, że wypowiedź Papieża może być używana jako środek nacisku przez niepełnoletnich na rodziców, aby pozwalali im na tatuowanie się.


Wt mar 27, 2018 5:56 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): N paź 12, 2014 7:31 pm
Posty: 168
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tatuaże pieczeć diabła
Moja opinia na temat tatuaży jest taka, że tatuaże to piętno grzechu. Tak samo jak Kain dostał piętno za grzech zbrodni, tak samo ludzie robią sobie tatuaże jako piętno za grzech.
Podam tylko jeden przykład Agnieszki Chylińskiej, która jest mocno wytatuowana. Jak sama Chylińska opowiadała stała przy drodze jak tirówka i puszczała się z kierowcami ciężarówek, bo to ją kręciło (dodam tylko, że już jako znana piosenkarka).
Też w powszechnej opinii jest, że kobiety wytatuowane są, delikatnie mówiąc, łatwe.

_________________
W pełnej łączności z Ukochanym JEZUSEM CHRYSTUSEM (org. JEHUSZUA ha MASZIJACH)
Uznaję TRÓJCĘ ŚWIĘTĄ.


So kwi 07, 2018 2:01 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tatuaże pieczeć diabła
44. napisał(a):
Moja opinia na temat tatuaży jest taka, że tatuaże to piętno grzechu.

No i? To, że tak uważasz, nie oznacza jeszcze, że taka jest prawda. :)


So kwi 07, 2018 2:05 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tatuaże pieczeć diabła
44. a ja widziałem jedną panią na poboczy (tzw. tirówkę) która nie miała tatuaży.
Rozumując w analogiczny sposób jak Ty, jest to dowód na to, że brak tatuaży wiąże się z niemoralnością i wyuzdaniem ;)

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So kwi 07, 2018 2:30 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): N paź 12, 2014 7:31 pm
Posty: 168
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tatuaże pieczeć diabła
Barney napisał(a):
44. a ja widziałem jedną panią na poboczy (tzw. tirówkę) która nie miała tatuaży.
Rozumując w analogiczny sposób jak Ty, jest to dowód na to, że brak tatuaży wiąże się z niemoralnością i wyuzdaniem ;)

Po pierwsze, musiałeś mieć bardzo bliski kontakt z tą panią na poboczu, skoro wiesz, że nie miała żadnych tatuaży ;)
Po drugie, ja mojego stwierdzenia nie wywodzę na podstawie jednego przykładu, jak Ty. Tylko podałem jeden przykład.
Po trzecie, bardziej opieram się na Piśmie Świętym w tym stwierdzeniu.

_________________
W pełnej łączności z Ukochanym JEZUSEM CHRYSTUSEM (org. JEHUSZUA ha MASZIJACH)
Uznaję TRÓJCĘ ŚWIĘTĄ.


So kwi 07, 2018 3:10 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tatuaże pieczeć diabła
Ostatnio na https://www.catholicnewsagency.com/news/holy-tattoo-a-700-year-old-christian-tradition-thrives-in-jerusalem-68723 ukazał się artykuł:

Święty tatuaż! 700-letnia tradycja chrześcijańska kwitnie w Jerozolimie/ (Holy tattoo! A 700-year old Christian tradition thrives in Jerusalem)

o tatuażach koptyjskich. Jak to możliwe, że w przeszłości istniało wśród Koptów pozytywne (tak mi się wydaje) podejście do tatuaży mimo słów w Biblii:

Kpł19, 28
28 Nie będziecie nacinać ciała na znak żałoby po zmarłym. Nie będziecie się tatuować. Ja jestem Pan!


?


So kwi 07, 2018 3:20 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tatuaże pieczeć diabła
Ludzie myślcie to nie boli.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Uważasz że tych dwóch jegomości to grzesznicy. Jak poszukasz to wielu chrześcijan ma tatuaże. I nie ma to nic wspólnego z grzechem. Życzę ci żebyś dla ewangelizacji zrobił tyle samo co oni.
Ja tatuaży nie lubię i dlatego nie noszę dziar. Ale jak się komuś podoba to dlaczego nie.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


So kwi 07, 2018 3:27 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tatuaże pieczeć diabła
44. napisał(a):
Też w powszechnej opinii jest, że kobiety wytatuowane są, delikatnie mówiąc, łatwe

Twoje wnioskowanie o postępowaniu kobiet na podstawie czy na tatuaż czy nie jest chybione z prostego powodu że wiele kobiet - w tym ja - ma tatuaże w miejscu niewidocznym dla osœb postronnych. Z różnych powodów, w tym by oszczędzić sobie takich komentarzy jak twoje.
Zrobiłam sobie tatuaż dość dawno temu. Nie znajduje żadnych powodów do tego by go usunąć. Nigdy się nie spowiadałam z grzechu oszpecenia ciała i nie zamierzam bo on mnie nie szpeci. Rozumiem że tatuaże mogą się podobać lub nie ale jakieś upodobania estetyczne nie decydują czy coś obiektywnie jest szpetne. Nie zamierzam go też usuwać zresztą usunięcie tatuażu to nie regulacja brwi czy inny prosty zabieg jak się chyba wydaje ks. Galusowi. Nie każdy tatuaż zresztą można usunąć w satysfakcjonujący sposób i wtedy dopiero można się oszpecić. Kolejnego jednak nie przewiduję ale nie dlatego że uważam teraz tatuaże za coś złego z zasady. "Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym". Dlatego za problem uważam intencje jakie przyświecają wykonaniu tatuażu nawet jeśli w treści miałby być chrześcijański. Jestem przekonana że mnie kolejny tatuaż korzyści nie przyniesie przede wszystkim dlatego że dla mnie tatuaże mają głównie wartość estetyczną.


Brandeisbluesky napisał(a):
Jak to możliwe, że w przeszłości istniało wśród Koptów pozytywne (tak mi się wydaje) podejście do tatuaży mimo słów w Biblii:

Kpł19, 28
28 Nie będziecie nacinać ciała na znak żałoby po zmarłym. Nie będziecie się tatuować. Ja jestem Pan!

Ks. Wojciech Węgrzyniak wyjasnił że tatuaże w czasach biblijnych miały inny sens. "Zakaz tatuaży w Kpł 19,28 wynikał z tego, że tatuowano się na znak przynależności do cudzych bogów, wypisując często ich imiona. Dzisiaj, jeśli tatuaż nie ma charakteru antyreligijnego nie jest grzechem, tak jak nie jest grzechem golenie włosów po bokach brody (Kpł 19,27) czy wiele innych biblijnych zasad".


Ostatnio edytowano N kwi 08, 2018 5:30 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

Scalono 2 posty



So kwi 07, 2018 3:28 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tatuaże pieczeć diabła
bergamotka napisał(a):
Brandeisbluesky napisał(a):
Jak to możliwe, że w przeszłości istniało wśród Koptów pozytywne (tak mi się wydaje) podejście do tatuaży mimo słów w Biblii:

Kpł19, 28
28 Nie będziecie nacinać ciała na znak żałoby po zmarłym. Nie będziecie się tatuować. Ja jestem Pan!

Ks. Wojciech Węgrzyniak wyjasnił że tatuaże w czasach biblijnych miały inny sens. "Zakaz tatuaży w Kpł 19,28 wynikał z tego, że tatuowano się na znak przynależności do cudzych bogów, wypisując często ich imiona. Dzisiaj, jeśli tatuaż nie ma charakteru antyreligijnego nie jest grzechem, tak jak nie jest grzechem golenie włosów po bokach brody (Kpł 19,27) czy wiele innych biblijnych zasad".


Czyli Bóg zabraniał, by Jego lud tatuował na swym ciele Jego Imię? O to chodzi i tylko o to?

Mnie tatuaże nie podobają się i nie chciałabym, by np. ktoś z moich bliskich miał je.


So kwi 07, 2018 3:57 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tatuaże pieczeć diabła
Brandeisbluesky napisał(a):
Czyli Bóg zabraniał, by Jego lud tatuował na swym ciele Jego Imię? O to chodzi i tylko o to?

Żydzi nawet nie wymawiali Bożego Imienia. Myślę że chodziło o to o czym pisał ks. Węgrzyniak - by nie tatuowali sobie imion pogańskich bóstw.


Ostatnio edytowano So kwi 07, 2018 4:08 pm przez bergamotka, łącznie edytowano 1 raz



So kwi 07, 2018 4:04 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tatuaże pieczeć diabła
A dlaczego mieliby sobie tatuować imiona bożków, jeśli wierzyli w Jedynego Boga?


So kwi 07, 2018 4:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tatuaże pieczeć diabła
Brandeisbluesky napisał(a):
A dlaczego mieliby sobie tatuować imiona bożków, jeśli wierzyli w Jedynego Boga?

Może z tego samego powodu dla którego popełnia się grzechy? "Ich serce nie trwało przy Nim,
w przymierzu z Nim nie byli stali.". Serio, Brandeisbluesky w Starym Testamencie sporo jest opisów niewierności Izraela tak że twoje pytanie brzmi dość naiwne. Ps 106 jest dobrym streszczeniem że zacytujë tylko końcówkę "Niewytracili narodów,
jak im to Pan nakazał.
Lecz się zmieszali z poganami
i nauczyli się ich uczynków;
poczęli czcić ich bałwany,
które się stały dla nich pułapką.
I składali w ofierze swych synów
i swoje córki złym duchom.
I krew niewinną przelali:
krew synów swoich i córek,
które złożyli w ofierze posągom kananejskim
I ziemia krwią się skalała,
a oni się splamili swoimi czynami
i swoimi występkami dopuścili się wiarołomstwa. "


So kwi 07, 2018 4:23 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tatuaże pieczeć diabła
Niektóre zapisy ST nie są dla nas czytelne, póki nie spojrzymy na kontekst. Np "nie będziesz gotował koźlęcia w mleku jego matki" - przecież nie chodziło o kwestie kulinarne!
Potrawa taka była elementem kultowym (a może nawet magicznym) okolicznych ludów.

Dlatego - choć osobiście nie jestem za tatuażami - nie robiłby z tego jakiejś super ważnej sprawy.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So kwi 07, 2018 4:29 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tatuaże pieczeć diabła
bergamotka napisał(a):
Brandeisbluesky napisał(a):
A dlaczego mieliby sobie tatuować imiona bożków, jeśli wierzyli w Jedynego Boga?

Może z tego samego powodu dla którego popełnia się grzechy? "Ich serce nie trwało przy Nim,
w przymierzu z Nim nie byli stali.". Serio, Brandeisbluesky w Starym Testamencie sporo jest opisów niewierności Izraela tak że twoje pytanie brzmi dość naiwne. Ps 106 jest dobrym streszczeniem że zacytujë tylko końcówkę "Niewytracili narodów,
jak im to Pan nakazał.
Lecz się zmieszali z poganami
i nauczyli się ich uczynków;
poczęli czcić ich bałwany,
które się stały dla nich pułapką.
I składali w ofierze swych synów
i swoje córki złym duchom.
I krew niewinną przelali:
krew synów swoich i córek,
które złożyli w ofierze posągom kananejskim
I ziemia krwią się skalała,
a oni się splamili swoimi czynami
i swoimi występkami dopuścili się wiarołomstwa. "

Jak ktoś jest niewiernym, to nie przejmuje się wiernością, a jak ktoś jest wierny, to będzie się przejmował tym, by jego ciało (Świątynia Ducha Świętego) było takie, jak Bóg Sobie życzy. Tak mi się wydaje. Dopuszczam możliwość, że Bóg może mieć życzenie, by ludzie się po prostu nie tatuowali, zwłaszcza że ze względu na tatuaż jego właściciel może być źle osądzony przez innych. Może Bóg chce ludzi od tego uchronić, by przez swoje upodobania estetyczne niepotrzebnie stali się ofiarą ludzkich przekonań.


So kwi 07, 2018 4:30 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tatuaże pieczeć diabła
Tatuaże w naszym kręgu kulturowym budza kontrowersje i uprzedzenia. I myslę że to glówny powód dla którego sporo uwagi się poswięca zakazowi tatuowania, choć, zgadzam się z Barneyem, ze tatuaż nie jest doniosłą rzecza. A chociażby przywołany już a sasiadujace z nim ograniczenia golenia włosów i brody jakos nie budzą kontrowersji. Albo inne nakazy i zakazy z Księgi Kapłańskiej. Daleka jestem od zachęcania do tatuowania ale mój sprzeciw budzą te wszyskie proste oceny że jak ktos ma tatuaz to ma gdzies Pismo Swięte bo tam jest jasny zakaz. Bo obok przywołanych juz Koptów, którzy albo sa ignorantami - nie znaja Pisma - albo go lekceważą - a jednoczesnie to ludzie ktorzy nie żyja w europejskiej cieplarni i doswiadczaja rzeczywistych przesladowan ze względu na wiarę - na terenach dzisiejszej Bosni i Hercegowiny do calkiem niedawna katoliczki tatuowały ręce m.in. znakiem krzyża. Swoja droga jest tez Katolicki kosciół obrzadku koptyjskiego. Ciekawe czy koptowie katolicy równiez tatuuja się - myslę że to bardzo prawdopodobne ze tez praktykuja ten zwyczaj. A jesli tak, to czy oni tez nie przejmuja się tym że ich ciala sa Swiontynia Ducha Swiętego? Moze to zabrzmi ostro ale te proste oceny tatuaży kojarza mi się z protestantami ktorzy z ignorancji uczynili ortodoksję.


Ostatnio edytowano So kwi 07, 2018 6:55 pm przez bergamotka, łącznie edytowano 1 raz



So kwi 07, 2018 6:54 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL