Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 09, 2024 3:06 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 145 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
 Protestantyzm i jego dziwne oblicza 
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Protestantyzm i jego dziwne oblicza
wujo44 napisał(a):
sapper napisał(a):
Wujo, kazdy zwrot, zdanie, przypowiesc, ma swoj cel i znaczenie ktore to musisz pierw prawidlowo zrozumiec, a dopiero wszystkie razem stanowia esencje nauki Jezusa.
Nie ma tam czegos takiego jak tlumaczenie jednego wersu drugim, czy jednej przypowiesci druga.
One wszystkie razem sa caloscia i nie mozna jednym zdaniem wyjasniac znaczenia inego zdania.
Dopuki prawidlowo nie zrozumiesz kazdego zdania i kazdej przypowiesci z osobna i nie polaczysz tego w jedna spojna i bezsprzeczna calosc doputy nie poznasz prawdy.

To co robisz z trescia Pism to techniczna analiza pojedynczych slow nie majaca nic wspolnego z faktyczna trescia przekazu Pism i wiara.
Tak to jest żadna dyskusja, konkrety proszę, konkrety !! Jak nie ma tłumaczenia jednego wersetu drugim ?


Jakie ty tu jeszcze chcesz konkrety?
Tymi konkretami jest cala tresc-prawda zawarta w Biblii.
Pierw zrozum tresc Biblii to podyskutujemy, tylko ze gdy zrozumiesz prawde to nie bedzie dyskusji, bo bedziesz wiedzial gdzie popelniles blad.

Twoje rozumowanie nad trescia Biblii jest tak pogmatwane ze nie sposob ci tego wyjasnic-odkrecic.
Musial bym przejsc z toba cala Biblie slowo po slowie co jest nierealne na forum.


So sie 20, 2016 12:17 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Protestantyzm i jego dziwne oblicza
Yarpen Zirgin napisał(a):
W kulturze, która opiera się na przekazie za pomocą słowa spisanego. Tam, gdzie podstawą jest przekazywanie ustne nauczania, verba trwa niezmienione przez lata


Dotyczy to np. bajek dla dzieci czy dorosłych. :D

Masz przed sobą Biblię, a mówisz jakby nie istniała i wszystko opierało się na przekazach ustnych.

I na takiej podstawie Wasza Tradycja sobie, a Biblia sobie.

Yarpen Zirgin napisał(a):
Sprzeciwiamy się sola scriptura, bo to zasada wymyślona przez ludzi, której nie nauczał ani Chrystus, ani Apostołowie, a w dodatku jest ona sprzeczna z tym, co oni nam przekazali.


Sprzeciwiacie się bo 'sola scriptura' bardzo jest nie wygodna i obnaża wszystko co nie jest Prawdą.

W kontekście Biblii zasada ta mówi: tylko Pismo ---> tylko Słowo Boże ---> tylko Jezus.

Komu więc się sprzeciwiacie?


So sie 20, 2016 12:50 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Protestantyzm i jego dziwne oblicza
Sprzeciwiamy sie blednejj interpretacji slow Jezusa.


So sie 20, 2016 12:58 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Protestantyzm i jego dziwne oblicza
sapper napisał(a):
Sprzeciwiamy sie blednejj interpretacji slow Jezusa.


O, to tak jak Ja czy wujo.
Coś nas jednak łączy. :D

Różnica jest w tym, że ja przyjmuję interpretację, której mi nikt nie narzuca i robię to na własną odpowiedzialność przed Bogiem.

Wy przyjmujecie cudzą interpretację narzucaną z góry, w którą każe się Wam wierzyć.
To jednak robicie też na własną odpowiedzialność przed Bogiem.


So sie 20, 2016 1:25 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Protestantyzm i jego dziwne oblicza
Ja dla udziwnienia nawet nie czytalem jeszcze biblii w calosci, wiec nikt mi nic nie wpoil i zadnej interpretacji nie implementowal, ale widze bledy ktore tu sa pisane , a wynikaja one z niewlasciwej interpretacji i mieszania praw ST z Nowym Przymierzem co jest samo w sobie zwodzeniem innych i blednym nauczaniem.


So sie 20, 2016 1:44 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Protestantyzm i jego dziwne oblicza
Gregor napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
W kulturze, która opiera się na przekazie za pomocą słowa spisanego. Tam, gdzie podstawą jest przekazywanie ustne nauczania, verba trwa niezmienione przez lata


Dotyczy to np. bajek dla dzieci czy dorosłych.

Ośmieszasz się. Dotyczy to nauczania przekazywanego z pokolenia na pokolenie.

Cytuj:
Masz przed sobą Biblię, a mówisz jakby nie istniała i wszystko opierało się na przekazach ustnych.

Przez wieki głównym sposobem przekazywania Ewangelii było nauczanie ustne, a przez pierwsze lata istnienia Kościoła jedynym. Zresztą sami Apostołowie jasno przekazali, że wiara bierze się z tego, co się słyszy, a nie z tego, co się czyta. :D

Cytuj:
I na takiej podstawie Wasza Tradycja sobie, a Biblia sobie.

To, co sobie wymyśliłeś jako naszą Tradycję Apostolską, a nie prawdziwa Tradycja Apostolska. Biblia, co uparcie ignorują tacy ludzie jak Ty, jest częścią Tradycji Apostolskiej, a nie czymś od niej osobnym.

Cytuj:
Yarpen Zirgin napisał(a):
Sprzeciwiamy się sola scriptura, bo to zasada wymyślona przez ludzi, której nie nauczał ani Chrystus, ani Apostołowie, a w dodatku jest ona sprzeczna z tym, co oni nam przekazali.

Sprzeciwiacie się bo 'sola scriptura' bardzo jest nie wygodna i obnaża wszystko co nie jest Prawdą.

Możesz zamykać oczy na prawdę, ale jej nie zmienisz. Wskazałem ci przyczynę dla której odrzucamy sola scriptura, a zaprzeczaniem temu faktowi pokazujesz, że rzeczywistość się dla Ciebie nie liczy.

Cytuj:
W kontekście Biblii zasada ta mówi: tylko Pismo ---> tylko Słowo Boże ---> tylko Jezus.

Każdy sposób dobry aby uzasadnić przed sobą przyjęcie nauczania, które jest sprzeczne z nauczaniem Apostolskim.

Gregor napisał(a):
Różnica jest w tym, że ja przyjmuję interpretację, której mi nikt nie narzuca i robię to na własną odpowiedzialność przed Bogiem.

Wy przyjmujecie cudzą interpretację narzucaną z góry, w którą każe się Wam wierzyć.
To jednak robicie też na własną odpowiedzialność przed Bogiem.

My słuchamy Kościoła, a w nim papieża, biskupów i prezbiterów, bo tak nakazali apostołowie:

Hbr 13:17 bt2 "Bądźcie posłuszni waszym przełożonym i bądźcie im ulegli, ponieważ oni czuwają nad duszami waszymi i muszą zdać sprawę z tego. Niech to czynią z radością, a nie ze smutkiem, bo to nie byłoby dla was korzystne."


So sie 20, 2016 10:39 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Protestantyzm i jego dziwne oblicza
Yarpen Zirgin napisał(a):
Przez wieki głównym sposobem przekazywania Ewangelii było nauczanie ustne, a przez pierwsze lata istnienia Kościoła jedynym. Zresztą sami Apostołowie jasno przekazali, że wiara bierze się z tego, co się słyszy, a nie z tego, co się czyta


Pytanie tylko co się słyszy?
Biblia mówi, że wiara rodzi się przez Słowo Chrystusowe, a nie przez opowieści dziwnej treści.

Dziś masz Słowo spisane i tego się trzymaj, a nie różnych baśni i pokrętnych interpretacji.

Yarpen Zirgin napisał(a):
Cytuj:
W kontekście Biblii zasada ta mówi: tylko Pismo ---> tylko Słowo Boże ---> tylko Jezus.

Każdy sposób dobry aby uzasadnić przed sobą przyjęcie nauczania, które jest sprzeczne z nauczaniem Apostolskim.


Ja nie muszę niczego przed sobą uzasadniać i nie mam z tym problemu.
Dostajesz uzasadnienia, bo o nie ciągle się dopominasz, a gdy dostajesz to walisz tym swoim młotem i to bez zastanowienia, bo władcy Twojego umysłu Ci tak kazali.

Na tym prostym przykładzie starałem się zaproponować Ci chwilę refleksji (niezależnej), abyś się zastanowił czemu, a może Komu się tak sprzeciwiasz?

Tylko Pismo ---> tylko Słowo Boże ---> tylko Jezus = 'sola scriptura' :)


Pn sie 22, 2016 6:54 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14119
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Protestantyzm i jego dziwne oblicza
Gregor napisał(a):
Tylko Pismo ---> tylko Słowo Boże ---> tylko Jezus = 'sola scriptura'

Tam się pomyliłeś
tylko Jezus ≠ 'sola scriptura'
O i teraz jest dobrze,a w zasadzie zgodnie z prawdą. Ale nie jest to dobrze dla wiary w Boga. Ale cóż tak wybraliście.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Pn sie 22, 2016 6:59 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Protestantyzm i jego dziwne oblicza
Gregor napisał(a):
Różnica jest w tym, że ja przyjmuję interpretację, której mi nikt nie narzuca i robię to na własną odpowiedzialność przed Bogiem.
Czyli ty wiedząc, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia i mając świadomość iż jesteś niedoskonały i możesz błądzić, interpretujesz i wyjaśnisz jednak proroctwa Pisma prywatnie, wg własnego widzimisię...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Pn sie 22, 2016 7:30 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Protestantyzm i jego dziwne oblicza
Jockey napisał(a):
Tam się pomyliłeś tylko Jezus ≠ 'sola scriptura'
O i teraz jest dobrze,a w zasadzie zgodnie z prawdą.


Skoro dla ciebie Jezus Chrystus ---> Słowo Boże ---> 'sola scriptura jest niewystarczające, to pozostań przy swoim ( wg mnie błędnym - niebiblijnym) równaniu.


sahcim napisał(a):
Czyli ty wiedząc, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia i mając świadomość iż jesteś niedoskonały i możesz błądzić, interpretujesz i wyjaśnisz jednak proroctwa Pisma prywatnie, wg własnego widzimisię...


W związku z faktem mojej niedoskonałości zdaję się na Ducha Św. w kwestii wykładni nie tylko proroctw, ale też Biblii.

Mamy prawo rozsądzać proroctwa na podstawie poznania jakie daje nam Bóg i o tym pisał Ap. Paweł [I Kor.14.29]:
A co do proroków, to niech mówią dwaj albo trzej, a inni niech osądzają;

To normalna praktyka dzieci bożych, które żyją w wolności Chrystusowej i nie są duchowymi niewolnikami innych ludzi.


Wt sie 23, 2016 2:32 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Protestantyzm i jego dziwne oblicza
Gregor napisał(a):
Jockey napisał(a):
Tam się pomyliłeś tylko Jezus ≠ 'sola scriptura'
O i teraz jest dobrze,a w zasadzie zgodnie z prawdą.


Skoro dla ciebie Jezus Chrystus ---> Słowo Boże ---> 'sola scriptura jest niewystarczające, to pozostań przy swoim ( wg mnie błędnym - niebiblijnym) równaniu.

To Twoje równanie, wynikające z błędnego zrozumienia Pisma Świętego, bo zrównałeś Słowo - Syna Bożego, ze Słowem Bożym - nauką pochodzącą od Boga. To nie jest to samo.

Cytuj:
sahcim napisał(a):
Czyli ty wiedząc, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia i mając świadomość iż jesteś niedoskonały i możesz błądzić, interpretujesz i wyjaśnisz jednak proroctwa Pisma prywatnie, wg własnego widzimisię...

W związku z faktem mojej niedoskonałości zdaję się na Ducha Św. w kwestii wykładni nie tylko proroctw, ale też Biblii.

Inni ludzie podobni do Ciebie też "zdają się na Ducha Świętego" i tworzą coraz to nowe wersje tego, jak należy interpretować Biblię. Sprzeczności tych interpretacji dobitnie pokazują, że to nie Duch Święty was prowadzi, bo On dałby każdemu dokładnie to samo zrozumienie Biblii, a nie odmienne.
Więcej pokory, Gregorze. To, że sobie w swojej pysze stworzyłeś przekonanie, iż to Duch Święty Cię prowadzi, wcale nie oznacza, że tak jest. Pierwszym dowodem, że jest dokładnie odwrotnie jest fakt, że... zerwałeś z Kościołem Chrystusa.

Cytuj:
Mamy prawo rozsądzać proroctwa na podstawie poznania jakie daje nam Bóg i o tym pisał Ap. Paweł [I Kor.14.29]:
A co do proroków, to niech mówią dwaj albo trzej, a inni niech osądzają;

To normalna praktyka dzieci bożych, które żyją w wolności Chrystusowej i nie są duchowymi niewolnikami innych ludzi.

Płakać czy się śmiać? Fragment dotyczy sytuacji, kiedy w Kościele, na jakimś nabożeństwie lub spotkaniu będzie ktoś mający dar proroctwa, a nie tego, co zapisano w Piśmie Świętym.


Wt sie 23, 2016 7:38 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Protestantyzm i jego dziwne oblicza
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Czyli ty wiedząc, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia i mając świadomość iż jesteś niedoskonały i możesz błądzić, interpretujesz i wyjaśnisz jednak proroctwa Pisma prywatnie, wg własnego widzimisię...
W związku z faktem mojej niedoskonałości zdaję się na Ducha Św. w kwestii wykładni nie tylko proroctw, ale też Biblii.
Gdybyś zdawał się na Ducha Św. to słuchał byś przełożonych Kościoła, bo tak nakazuje Apostoł Paweł...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Wt sie 23, 2016 9:13 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Protestantyzm i jego dziwne oblicza
Że też Wam się nie znudzi...

Schemat dyskusji: najpierw prowokacyjny tytuł wątku, potem parę ogólnie znanych tez ze strony katolickiej, schematyczna odpowiedź kolegów protestantów z obowiązkową wrzutą cytatów z Biblii, parę postów "osób dobrej woli" ze strony katolickiej, m.in mamali (w tym zawierających cenne, bo prawdziwe, osobiste świadectwo) nazwanych elegancko przez wuja 44 "babskim gadaniem", następnie typowe forumowe rozmówki między katolikami a protestantami z dużą ilością inwektyw (nawet Barney zdaje się niekiedy zniżać do forumowego poziomu).

Po co te jałowe wymiany postów? Żeby ćwiczyć się w erystyce na zasadzie kto komu celniej dowali?

Wniosek z rozmowy dla mnie jako dla katolika nie jest odkrywczy, ale banalny:
To nie Gregor jest egzaminatorem tylko Biblia, zaś Gregor jest ustami Biblii :D
A jak Gregor będzie się różnił z kolegą wujem 44, który też jest -jak mniemam - ustami Biblii, to pójdę zapytać się zaufanego księdza, kto z nich ma rację w świetle nauczania mojego Kościoła.

A ostatecznym kryterium prawdziwości sola scriptura obwieszczzonych światu przez kolegów Gregora i wuja 44 będą owoce tego nauczania, co sam - nie chwaląc się - wywnioskowałem ze słów Pana Jezusa ( no może ludzie, co mnie Pism nauczali jakoś na to moje wnioskowanie wpłynęli :-)

I nie mogę wykluczyć, że w konkretnej sprawie koledzy protestanci będą mieli rację.


Wt sie 23, 2016 12:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N lut 06, 2005 11:34 pm
Posty: 2308
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Protestantyzm i jego dziwne oblicza
marboj napisał(a):
nazwanych elegancko przez wuja 44 "babskim gadaniem",
Podstawowa rzecz, czytaj dokładnie i ze zrozumiem, bo właśnie takie błędy jak ww. powodują niepotrzebną dyskusję, bo trzeba prostować, wyjaśniać itp.

Użycie ww. sformułowania "babskie gadanie" nie odnosiło się do wszystkiego, co napisała mamali - w szczególności, np. wskazała coś takiego jak "ewangelia sukcesu" pochodząca z piekła rodem.
Użyłem ww. sformułowania w dwóch przypadkach:
viewtopic.php?p=1048398#p1048398
viewtopic.php?p=1050104#p1050104
I na przykładzie tego drugiego lepiej wyjaśnić czym jest tzw. "babskie gadanie". Miałe być EOT
viewtopic.php?p=1049279#p1049279
ale jednak nie było:
viewtopic.php?p=1049977#p1049977
I po co tak pisać ? Jak EOT, to EOT :-D
marboj napisał(a):
Po co te jałowe wymiany postów? Żeby ćwiczyć się w erystyce na zasadzie kto komu celniej dowali?
Po to, żeby pokazać, iż są inne punkty widzenia, i pokazać tego uzasadnienie. Żeby ludzie nie byli skazani na jedynie słuszny pogląd KRK. I z takiego pisania wynika m.in. twój post, i o to chodzi, aby zobaczyć jak się rzeczy mają.
marboj napisał(a):
A jak Gregor będzie się różnił z kolegą wujem 44, który też jest -jak mniemam - ustami Biblii, to pójdę zapytać się zaufanego księdza, kto z nich ma rację w świetle nauczania mojego Kościoła.
Trochę to naiwne, bo jak myślisz, co ci ksiądz powie ? Że on ma rację ( w znaczeniu KRK) :D . Rzecz polega na tym, by samemu sprawdzać, czy tak się rzeczy mają :
Dz 17:11 bw "którzy byli szlachetniejszego usposobienia niż owi w Tesalonice; przyjęli oni Słowo z całą gotowością i codziennie badali Pisma, czy tak się rzeczy mają." Głosił im sam św. Paweł, no komu jak komu ale jemu to chyba powinno się wierzyć ? A widzsz św. Paweł ich za to nie zganił, wręcz mamy świadectwo, że to co oni robili było dobre.

marboj napisał(a):
następnie typowe forumowe rozmówki między katolikami a protestantami z dużą ilością inwektyw (nawet Barney zdaje się niekiedy zniżać do forumowego poziomu).
Musisz odrzucić m.in. humanistyczne myślenie. Chrześcijanie się nie obrażają !! Bo tu chodzi o nasze zbawienie, tu nie ma żartów :!:
Ga 1:8 bw "Ale choćbyśmy nawet my albo anioł z nieba zwiastował wam ewangelię odmienną od tej, którą myśmy wam zwiastowali, niech będzie przeklęty!"
Ga 1:9 bw "Jak powiedzieliśmy przedtem, tak i teraz znowu mówię: Jeśli wam ktoś zwiastuje ewangelię odmienną od tej, którą przyjęliście, niech będzie przeklęty! No jak on mógł tak napisać.

_________________
1 Kor. 8:1 " Wiedza pychą nadyma ... "


Wt sie 23, 2016 5:08 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Protestantyzm i jego dziwne oblicza
Szkoda, wujo, że chociażby głosząc sola scriptura głosisz inną Ewangelię niż ta, która została przekazana przez Apostołów.


Wt sie 23, 2016 5:10 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 145 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 105 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL