Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 11:58 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Polećcie dobre książki budujące wiarę, 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Polećcie dobre książki budujące wiarę,
Barney napisał(a):
Słuchajcie, sam namówiłem mojego Wydawcę, by namówił Jana Lewandowskiego do wydania w postaci drukowanej tych wszystkich polemik z protestantami, które od lat toczy na necie.

Ja nie polecam, miałem nieprzyjemność dyskutować z nim na forum Sfinia

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Pn lip 03, 2017 7:01 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lis 18, 2015 10:14 pm
Posty: 1326
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Polećcie dobre książki budujące wiarę,
Antonio Socci "Wojna przeciwko Jezusowi".


Pn lip 03, 2017 7:33 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lis 18, 2015 10:14 pm
Posty: 1326
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Polećcie dobre książki budujące wiarę,
BREVIARIUM FIDEI. Wybór doktrynalnych wypowiedzi Kościoła.

Widziałem też w necie w pdf.


Pn lip 10, 2017 2:39 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Polećcie dobre książki budujące wiarę,
Czy ktoś może czytał książkę klik, z której najprawdopodobniej pochodzi ten fragment:

Cytuj:
Wszystkiego, co naprawdę powinienem wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu, Robert Fulghum


Wszystkiego, co naprawdę powinienem wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu
- o tym jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat...

Oto rzeczy, których się nauczyłem:

* Dziel się wszystkim.
* Graj fair.
* Nie bij ludzi.
* Odkładaj rzeczy na miejsce.
* Sprzątaj po sobie.
* Nie bierz rzeczy, które nie są twoje.
* Jeśli kogoś skrzywdzisz - przeproś.
* Myj ręce przed jedzeniem.
* Spuszczaj wodę.
* Gorące ciasteczka i zimne mleko są zdrowe.
* Prowadź zrównoważone życie - ucz się, myśl, rysuj, maluj, śpiewaj, tańcz i baw się po trochu każdego dnia.
* Każdego popołudnia utnij sobie drzemkę.
* Kiedy wychodzi się w świat trzeba uważać na samochody, trzymać się za ręce i nie oddalać się.
* Bądź świadomy, że istnieją rzeczy niewyjaśnione. Pomyśl o małym ziarenku w styropianowym kubku: korzenie rosną w dół, liście rosną w górę i nikt naprawdę nie wie dlaczego. Tak dzieje się ze wszystkim.
* Złote rybki, chomiki, białe myszki i nawet małe ziarenka w styropianowym kubku - wszystko przemija. My też.
* Pamiętaj o "Elementarzu" i pamiętaj pierwsze słowo, którego się nauczyłeś - najważniejsze ze wszystkich.
http://wiersze.doktorzy.pl/przedszkole.htm

Czy warto ją mieć w domowej biblioteczce? Czy nadaje się dla dzieci?


Wt lip 18, 2017 5:03 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): So paź 08, 2016 4:13 pm
Posty: 32
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Polećcie dobre książki budujące wiarę,
Joanna Bątkiewicz-Brożek "Jezu,Ty się tym zajmij!" o. Dolindo Ruotolo Życie i Cuda
o. Witko napisał o tej książce: "Jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki. Jej lektura bardzo mocno mnie poruszyła i zapewne poruszy każdego, kto po nią sięgnie. Rozpala serce miłością ku Bogu i do poświęcenia Jemu wszystkiego, bez wyjątku.
Z serca każdemu polecam!"


I ja się z tym zgadzam. Moja wiara jest jeszcze silniejsza, a sama książka bardzo wpłynęła na moje życie. Jestem wdzięczna mojej mamie,że mi ją podsunęła.


Pt lip 21, 2017 6:19 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Polećcie dobre książki budujące wiarę,
Z przyjemnością zawiadamiam, że udało się wreszcie (po długich perypetiach z drukiem) wydać nową, już trzecią (po "Dlaczego Ufam Kościołowi" i "Kościół oskarżony") książkę apologetyczną pod tytułem "Kościół na celowniku". Znajdziecie w niej m.in echa dyskusji na katolik.pl (a niektórzy nawet echo swoich pytań czy argumentów).
Niektóre poruszane w niej zagadnienia:
  • Kto założył Kościół – Jezus Chrystus czy może, jak twierdzą krytycy, cesarz Konstantyn Wielki na Soborze Nicejskim?
  • Czy wczesny Kościół uważał Jezusa za Boga?
  • Czy Kościół pierwszych wieków wierzył w Trójcę świętą?
  • Czy Pismo Święte mówi coś o duchownych?
  • Czy Duch Święty jest osobą?
  • Czy przynależność do Kościoła gwarantuje zbawienie?
  • Skąd się wzięły diecezje i parafie?
  • Czy pierwsi chrześcijanie świętowali sobotę czy niedzielę?
  • Skąd się wzięło Boże Narodzenie?
  • Czy święcenie pokarmów na Wielkanoc to zwyczaj pogański?
  • Czy krzyż to symbol pogański?
  • Czy Konstantyn Wielki był człowiekiem wierzącym?
  • Czemu mówimy, że Jezus był trzy dni w grobie, skoro umarł w piątek, a zmartwychwstał w niedzielę?
Pełen spis treści jest tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne/kncspis.pdf
Książka posiada imprimatur.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr mar 14, 2018 8:19 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr kwi 04, 2018 4:51 pm
Posty: 294
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Nowa, wartościowa książka
Pojawiła się własnie w księgarniach bardzo ciekawa książka:
Rodney Stark "Nie mów fałszywego świadectwa" - Odkłamywanie wieków antykatolickiej narracji. Wyd. Państwowy Instytut Wydawniczy.
Książka nie jest tania ale w Bonito lub Livro są teraz promocyjne ceny.
https://bonito.pl/k-90667292-nie-mow-fa ... swiadectwa
https://livro.pl/nie-mow-falszywego-swi ... 67782.html
Naprawdę warto kupić.
Opis wydawcy:
Cytuj:
Nie mów fałszywego świadectwa. – opis wydawcy

Amerykański historyk, sam baptysta, dla czystości badań historycznych postanowił wreszcie rozprawić się z forsowaną w historiografii, przede wszystkim protestanckiej i lewicowej, antykatolicką narracją nie mającą żadnego pokrycia w przekazie źródłowym, a będącą jedynie odpowiedzią na jakieś polityczne czy wręcz ideologiczne zapotrzebowanie. Nie sposób omawiać wszystkich aspektów tego zjawiska, zatem Rodney Stark wybrał tylko te najbardziej charakterystyczne, dotyczące całego przekroju dziejów od starożytności rzymskiej, przez odkrycia geograficzne, tzw. Oświecenie, aż do czasów II wojny światowej. Wykład swój prowadzi ściśle logicznie, tezy są starannie udokumentowane, a jednocześnie całość wykładu oddana wartkim językiem, co jest zasługą i autora i polskiego przekładu. Książka jest swoistym przełomem w myśleniu o podstawowych zjawiskach w dziejach ostatnich 2 tysięcy lat.


Pn lip 02, 2018 5:57 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Polećcie dobre książki budujące wiarę,
C.S. Lewis buduje wiarę, ale w sposób intelektualny, w taki sposób, że trudno zanegować chrześcijaństwo, Boga, natomiast zrozumienie chrześciajaństwa to nie to samo co wcielenie chrześcijaństwa w swoje życie.


Pn lip 02, 2018 9:39 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr kwi 04, 2018 4:51 pm
Posty: 294
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Polećcie dobre książki budujące wiarę,
Cytuj:
zrozumienie chrześciajaństwa to nie to samo co wcielenie chrześcijaństwa w swoje życie.

Oczywiście że nie to samo, ale zrozumienie bardzo pomaga we wcieleniu w życie.
Krótki fragment dzieła "Recognitiones" (nie wiem dokładnie co to jest) cytowany w książce "Nie mów fałszywego świadectwa" którą wcześniej polecałem:
Cytuj:
...ten, który łatwo wierzy łatwo też się poddaje. Ten jednak, kto posługuje się rozumem w kwestiach, w które uwierzył i które przyjął, niejako związany okowami samego rozumu, nie może być oderwany czy oddzielony od tego, w co uwierzył. A zatem im bardziej ktoś będzie polegał na rozumie, tym mocniej będzie zachowywał swą wiarę.

Gorąco polecam tę książkę, napisana jest językiem prostym, łatwo zrozumiałym, wyjaśnia wiele nieporozumień i wątpliwości.


Wt lip 03, 2018 10:55 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nowa, wartościowa książka
Robert55 napisał(a):
Pojawiła się własnie w księgarniach bardzo ciekawa książka:
Rodney Stark "Nie mów fałszywego świadectwa" -(...)


Fragment z tej pozycji:http://www.rp.pl/Plus-Minus/305049963-Rodney-Stark-Nie-mow-falszywego-swiadectwa-Odklamywanie-wiekow-antykatolickiej-narracji.html

Robert55,
Czy masz może tę książkę i mógłbyś podać, kto jest tłumaczem?


So lip 07, 2018 4:59 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Polećcie dobre książki budujące wiarę,
Już doczytałam - Jan Kabat. :)


So lip 07, 2018 5:26 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Polećcie dobre książki budujące wiarę,
OK. Potrzebuję pomocy!

Fragmenty z angielskiej i polskiej wersji:

Cytuj:
It should be mentioned that sometimes priests engaged in "corrputions" of Church magic, as in the case of a village priest who baptized coins in holy oil in hopes that they would be replaced as soon as they were spent, and many priests who baptized various objects, such as magnets, in hopes of creating love potions, despite love potions being vigorously condemned by the Church.


Cytuj:
Należy wspomnieć, że czasem i duchowni uprawiali zniekształconą formę magii kościelnej, tak jak wiejscy księża, którzy chrzcili monety w świętym oleju w nadziei, że w chwili ich wydania zostaną one natychmiast zastąpione przez inne. Wielu księży święciło przeróżne przedmioty, takie jak magnesy, by stworzyć miłosne eliksiry, mimo że były one stanowczo potępiane przez Kościół. Podobne praktyki, nawet jeśli odbywały się z udziałem duchowieństwa, uchodziły w oczach hierarchii za niekościelną magię.


Naprawdę było coś takiego jak 'magia kościelna' i "corrupted" to tylko "zniekształcona" i czym było chrzczenie w powyższym tekście? Czy nie ma tu problemu ze znajomością słownictwa właściwego dla naszej religii? Roodney Stark to zdaje się agnostyk (R.S. o sobie powiedział " I probably could have been best described as an agnostic." http://www.cesnur.org/2007/mi_stark.htm), więc może dlatego używa języka, który, wydaje mi się, może być niezbyt stosowny?


So lip 07, 2018 11:46 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Polećcie dobre książki budujące wiarę,
Nie słyszałem o takiej praktyce. Ale ludzie mają do głupot wyobraźnię nieograniczoną ;)

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


N lip 08, 2018 12:17 am
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr kwi 04, 2018 4:51 pm
Posty: 294
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Polećcie dobre książki budujące wiarę,
Cytuj:
Ale ludzie mają do głupot wyobraźnię nieograniczoną]

:) Można to chyba rozwinąć w ten sposób. W każdej strukturze organizacyjnej, w fabrykach, biurach projektów, także w Kościele można znaleźć ludzi na różnym poziomie. Są dobrzy fachowcy, źli fachowcy, ludzie prości lub wręcz prostaki. Zapanować nad tym wszystkim jest raczej trudno. Dobry fachowiec może być genialnym konstruktorem, prostak będzie kombinował i wciskał głupoty dla korzyści materialnych lub minimalnej choćby władzy. Mówimy też o czasach bardzo dawnych, kiedy ciemnota była dość powszechna. Zresztą czy teraz jest inaczej? Formy się tylko nieco zmieniły.

Cytuj:
Prawdopodobnie mógłbym najlepiej zostać opisany jako agnostyk

To mniej więcej powiedział R. Stark, czyli "tak mogliby mnie ocenić ludzie z zewnątrz, choć ja wiem że to nieprawda, znam swoje przekonania".
Tak ja to rozumiem.


Ostatnio edytowano N lip 08, 2018 12:30 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

Scalono 2 posty



N lip 08, 2018 9:47 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Polećcie dobre książki budujące wiarę,
Zgodnie z wypowiedzią Dr. Rodney'a Stark udzieloną w wywiadzie dla https://www.premierchristianradio.com/ we wrześniu 2017r., wydaje się, że naukowiec ten nie czuje przynależności do żadnej denominacji chrześcijańskiej. Jest on chrześcijaninem niezależnym, chrześcijaninem kulturowym, czy też prywatnym chrześcijaninem (na podstawie wypowiedzi przytoczonej poniżej). Wychował się w środowisku Kościoła Luterańskiego. Ciekawy ten wywiad. Myślałam, że znajdę informację, że jednak czuje się on baptystą (jak podał poski wydawca). Nie dziwię się jednak takiemu podejściu. Być może wynika to z potrzeby zachowania prywatności, a być może z innych pobudek.

Cytuj:

J.B. = Justin Brierley
R.S. = Dr. Rodney Stark
https://youtu.be/HNa2JuMgwtU?t=335
Czas od 5:35 do 8:22
(także tutaj https://www.premierchristianradio.com/Shows/Saturday/Unbelievable/Episodes/Unbelievable-Rodney-Stark-Q-A-Nabeel-Qureshi-remembered-by-David-Wood )

J.B. What was your view of Christian faith and the history of Christianity when you began your research and has it changed significantly in the decades since?

R.S. Well, I don't know as much that it's changed as much as I've built a knowledge. I mean, I was fairly ignorant of the history of Christianity as a as a young sociologist. I mean, I grew up in a Lutheran Church and every Sunday we sang a "Mighty fortress is our God" and heard about what a terrible church, the Roman Catholics were and that was about the extent of my understanding of religious history and I just kind of... you know... It's once I started working in the area, I started reading and thinking and one thing led to another.

J.B. With this won't be the focus of our conversation, but I am inclined to ask my guests about their own personal religious convictions. I mean, would you say that your religious convictions have changed alongside your study and interest in Christian history as well?

R.S. Certainly! I, like most young sociologists, wasn't a believer. I was never an atheist, but I guess you'd have to call me really a cultural Christian. That is to say I always was committed to Western civilization and its values and my interest in its history, but wasn't really ... I didn't go to church, I wasn't really a believer, and I have slowly written my way to being kind of an independent Christian.

J.B. It's an interesting phrase to use for that and I've had questions along these lines. Actually I'll dig into a couple of them now as we've reached this subject. Christopher asks: "I understand professor Stark was not a Christian when he wrote his earlier work on the history and sociology of religion, but became a believer later" and asks if he could share his faith journey on whether his academic research played a role, and Jordan in similar vein asks "What one book have you written that best explains why you became a Christian?" Now, I'm not aware you have written a book that whose explains why you are a Christian or and perhaps you could explain what you mean be the phrase independent Christian and just how your research has led you on that journey.

R.S. Well, I don't think any of my books really explain anything about how I became a Christian. They are all focused on history and on the impact of faith and how it has changed the world and affected things. Independent Christian, I mean, I think what that means is I'm not committed to a domination, I mean, I think my religion is one that's best described as private.

J.B. Well we will leave it there then (...)


Wt lip 10, 2018 3:49 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 84 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL