Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 09, 2024 5:10 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 jak rozpoznać, która interpretacja Biblii jest prawidłowa 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pn sie 18, 2014 8:38 pm
Posty: 53
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: jak rozpoznać, która interpretacja Biblii jest prawidłow
Yarpen Zirgin napisał(a):
dbx napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Biskupi, bo to oni są powołani przez Ducha Świętego do dbania o to, aby w Kościele nie dochodziło do powstawania i przekazywania herezji.



Piszesz to na poważnie ?

Owszem. Jak nie wierzysz, że taka jest rola biskupów, to zapraszam do lektury 20 rozdziału Dziejów Apostolskich.



Tu nie idzie o kwestię wierzyć nie wierzyć, a o to, czy to, kto teraz jest biskupem, jest tożsame z byciem biskupem w tamtym czasie ?

Dodająć słowa o tym, że:
"29 Wiem, że po moim odejściu wejdą między was wilki drapieżne, nie oszczędzając stada8. 30 Także spośród was samych powstaną ludzie, którzy głosić będą przewrotne nauki, aby pociągnąć za sobą uczniów. "

można powiedzieć, że sprawdza się to co pisze, a jak się sprawdza, to człowiek obecnie może obserwować raczej niż działać. To, jak samosprawdzająca się przepowiednia, na którą nie ma się wpływu. Do tego obarczona tyloma nakazami i groźbami, że w zasadzie odechciewa się żyć.


Cz wrz 04, 2014 2:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 12, 2010 2:56 pm
Posty: 3821
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: jak rozpoznać, która interpretacja Biblii jest prawidłow
Yarpen Zirgin napisał(a):
Bądźmy poważni i odnoś się do tego, co napisałem, a nie do tego, co sobie wymyśliłeś.
Czyli jednak chcesz powiedzieć, że 100% nauki Kościoła to tylko przekazanie informacji pochodzących od Chrystusa i Apostołów?
Cytuj:
Jednak zerknięcie w sam NT, w którym jasno widać, że Apostołowie tak nie podchodzili do Kościoła i tworzyli konkretną organizację, nie pozwala na jej utrzymanie.

Może dlatego, że były to początki i nie było ich bardzo wielu? Na początku jakiegoś nurtu zawsze jest jedna "szkoła". Później wszystko się zmienia. Np. Jigoro Kano wymyślił judo. Na początku była tylko jego szkoła i ewentualnie szkoły jego uczniów. Obecnie jest ich mnóstwo, każda nieco inna. Czy można powiedzieć, że judo uczy się tylko w jednym klubie, tym założonym przez Kano? Jestem przekonany, że istnieje mnóstwo klubów, gdzie uczy się go nawet lepiej.
Cytuj:
Wybacz, ale tak może mówić jedynie laik. Wystarczy porównać chociażby przekonania kalwinistów, katolików i luteran, a przekonasz się, że nie ma jednej wiary w tych trzech wyznaniach.

Owszem, jestem laikiem w tej kwestii. Ale czy w którymś z tych wyznań nie wyznaje się, że Jezus umarł za nasze grzechy a ludzie mogę dostąpić zbawienia dzięki przyjęciu tej ofiary i łasce?
Cytuj:
Wiara Chrystusowi to naiwne myślenie? No to ja chcę pozostać naiwny.

Wiara, że Kościół musi mieć rację, bo Bóg nie pozwoliłby mu zbłądzić, jest naiwna.

_________________
"Biada ludziom religijnym, którzy nie znają innego świata niż ten, w którym żyją..."


Cz wrz 04, 2014 2:58 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: jak rozpoznać, która interpretacja Biblii jest prawidłow
Boro napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Bądźmy poważni i odnoś się do tego, co napisałem, a nie do tego, co sobie wymyśliłeś.
Czyli jednak chcesz powiedzieć, że 100% nauki Kościoła to tylko przekazanie informacji pochodzących od Chrystusa i Apostołów?

Chcę powiedzieć dokładnie to, co napisałem:
Odnoś się do moich słów, a nie do tego, co sobie wymyśliłeś. Ja bowiem napisałem tak:

Cytuj:
Właśnie o to mi chodziło kiedy zakładałem temat. Wszyscy interpretujemy. Nawet Katolicy.

Owszem. Wszyscy interpretują Pismo. Istnieje jednak pewna różnica: Ciągłość interpretacji. Kościół katolicki nie bierze Pisma w poszukiwaniu informacji co też Chrystus lub Apostołowie nauczali na jakiś temat. My to przekazujemy z pokolenia na pokolenie.

Cytuj:
Cytuj:
Jednak zerknięcie w sam NT, w którym jasno widać, że Apostołowie tak nie podchodzili do Kościoła i tworzyli konkretną organizację, nie pozwala na jej utrzymanie.

Może dlatego, że były to początki i nie było ich bardzo wielu? Na początku jakiegoś nurtu zawsze jest jedna "szkoła". Później wszystko się zmienia. Np. Jigoro Kano wymyślił judo. Na początku była tylko jego szkoła i ewentualnie szkoły jego uczniów. Obecnie jest ich mnóstwo, każda nieco inna. Czy można powiedzieć, że judo uczy się tylko w jednym klubie, tym założonym przez Kano? Jestem przekonany, że istnieje mnóstwo klubów, gdzie uczy się go nawet lepiej.

Bardzo chybiona analogia. Chrystus i Apostołowie przekazali jedną naukę i jedną wiarę, a nie 30 tys wersji do wyboru. Nie powiedzieli również, że każdy ma sam dochodzić do tego, jaka wersja jest prawidłowa, a jak "dostępne na rynku" nie pasują, to może stworzyć własną.
Jezus założył jeden Kościół, a apostołowie głosili w nim jedną i tą samą naukę niezależnie od tego, czy była to wspólnota w Jerozolimie, Damaszku, Rzymie czy gdziekolwiek indziej.

Cytuj:
Cytuj:
Wybacz, ale tak może mówić jedynie laik. Wystarczy porównać chociażby przekonania kalwinistów, katolików i luteran, a przekonasz się, że nie ma jednej wiary w tych trzech wyznaniach.

Owszem, jestem laikiem w tej kwestii. Ale czy w którymś z tych wyznań nie wyznaje się, że Jezus umarł za nasze grzechy a ludzie mogę dostąpić zbawienia dzięki przyjęciu tej ofiary i łasce?

Gdyby Ewangelia, a w niej nauczanie Chrystusa, była tak krótka, to miałbyś rację. Jednak nie jest. Nauczanie chrześcijańskie nie ogranicza się do "Jezus umarł za nasze grzechy, więc ludzie mogą osiągnąć zbawienie dzięki przyjęciu tej ofiary i łasce". To jest okrojona wersja Ewangelii, którą pozbawiono większości nauk.

Cytuj:
Cytuj:
Wiara Chrystusowi to naiwne myślenie? No to ja chcę pozostać naiwny.

Wiara, że Kościół musi mieć rację, bo Bóg nie pozwoliłby mu zbłądzić, jest naiwna.

Gdyby Kościół zbłądził w przekazywaniu prawd, które pochodzą od Boga, to oznaczało by, iż szatan zdołał go "przemóc". Chyba zaś nie powiesz mi, że Jezus mógł się tutaj pomylić?


Cz wrz 04, 2014 4:10 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pn sie 18, 2014 8:38 pm
Posty: 53
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: jak rozpoznać, która interpretacja Biblii jest prawidłow
Yarpen Zirgin napisał(a):
Istnieje jednak pewna różnica: Ciągłość interpretacji. Kościół katolicki nie bierze Pisma w poszukiwaniu informacji co też Chrystus lub Apostołowie nauczali na jakiś temat. My to przekazujemy z pokolenia na pokolenie.


Nie ma czegoś takiego jak ciągłość interpretacji. Jest ciągłość przekazu, linii przekazu, tego co oryginalne, od początku do końca. Zawsze to samo i tak samo.
Jeśli jest interpretacja, nie ma oryginału.
Tego co boskie, nie wypada interpretować...


Cz wrz 04, 2014 4:16 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 17, 2012 11:13 pm
Posty: 3007
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: jak rozpoznać, która interpretacja Biblii jest prawidłow
Yarpen Zirgin napisał(a):
Chyba nie zdajesz sobie sprawy z tego, że w czasach Atanazego na samym Wschodzie było ponad 300 biskupów. Zdobycie przez Ariusza posłuchu u 60 rzeczywiście było zagrożeniem dla jedności, ale nie oznaczało, że "większość tkwiła w poglądach heretyckich".

A jednak. Większość biskupów zgromadzonych na synodach w Tyrze i Antiochii tkwiła w herezji..
Cytuj:
Ariusz dzięki poparciu cesarza zdołał w tym czasie pozyskać bardzo wielu biskupów na Wschodzie. Sześćdziesięciu z nich zebrało się na synodzie w Tyrze (335). Atanazy omalże nie został na miejscu zabity. Ratował się ucieczką, ale cesarz skazał Atanazego na banicję do Trewiru w Galii.

Święty Atanazy Wielki
Cytuj:
Niedługo cieszy! się sakrą biskupią, gdyż (opanowany przez heretyków) synod w Tyrze potępił go. Dawniej, tak zresztą jak i dziś, nieszczęścia chodziły parami, więc również cesarz skazał go na wygnanie do Trewiru w Galii (335–337).
Uparty Atanazy przy pierwszej szczęśliwej okazji (śmierć cesarza) powróci! do Aleksandrii i sam zaraz zwołał synod (podobno do uregulowania pewnych spraw kościelnych). Tym jawnym nieposłuszeństwem (kara wygnania nie została odwołana) podpadł nowemu cesarzowi Konstancjuszowi, który pozbawił go z urzędu. Oczywiście w myśl w/w zasady potępił go zaraz najbliższy synod w Antiochii.

Nieposłuszny święty Atanazy


Cz wrz 04, 2014 6:27 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: jak rozpoznać, która interpretacja Biblii jest prawidłow
Jednakże, co musisz jednak przyznać, "straż" biskupów nad innymi biskupami jednak zadziałała i herezja ariańska nie rozlała się po całym Kościele.


Cz wrz 04, 2014 7:00 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: jak rozpoznać, która interpretacja Biblii jest prawidłow
Znowu ta legenda o nieposłuszym Atanazym będąca jednocześnie paszkwilem na świętego Kościoła Katolickiego, papieża Liberiusza - jednemu z nielicznych obrońców Atanazego (a było to w czasach cesarza Konstantiusza II naprawdę niebezpieczne).
A oto jak było:

1.
Na synodzie w Sirmium nie podpisano symbolu heretyckiego, tylko taki, który mógł od biedy zadowolić zarówno arian, jak i katolików -"podobny Ojcu" zamiast "współistotny Ojcu" (nawiasem mówiąc, mało kto wie, że okreslenie "współistotny" przyjęte w Nicei, także było nieostre i właśnie dla tej nieostrości zostało wybrane).
2.
Atanazy został oskarżony (fałszywie, ale o tym innym razem)
Uznanie Atanazego za heretyka i zbrodniarza podpisały trzy synody (a nie sobór). Jednak papież Liberiusz nie chciał podpisać osądu Atanazego ani nowego symbolu wiary i żądał soboru powszechnego.
3
Liberiusz został aresztowany, ale sie nie uginał - ani przed braćmi biskupami, ani przed cesarzem. Liberiusz został wygnany, a cesarz obsadził na tronie piotrowym antypapieża.
4
Liberiusz oczywiście nigdy nie ekskomunikował Anatazego - oskarżenia o to opierają się na listach, sfalszowanych prawdopodobnie przez jego oprawców.
"W Rzymie, dokąd [cesarz] Konstancjusz udał się z wiosną 352 r., nastąpił po papieżu Juliuszu (um. 12 kwietnia) Liberiusz. Temu papieżowi, który, zwłaszcza w pierwszych czterech latach swego pontyfikatu, bronił gorąco sprawy Atanazego i do tego stopnia unikał wszelkiej wspólności z przeciwnikami Soboru Nicejskiego, że odesłał nawet cesarzowej, przesłaną przez nią dla ubogich Rzymu, jałmużnę, odważono się przypisywać list, w którym jakoby odmawiał Atanazemu wspólności z Kościołem, a przyrzekał ją euzebianom (tj. arianom – red. U. m.). Łatwo zrozumieć, że w tej pogłosce, rozpuszczonej przez wrogów Liberiusza, nie było i słowa prawdy." – Józef kard. Hergenröther, Historia powszechna Kościoła Katolickiego. Tom II. Warszawa 1901, s. 174. (BIBLIOTEKA DZIEŁ CHRZEŚCIJAŃSKICH)".

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz wrz 04, 2014 9:57 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 12, 2010 2:56 pm
Posty: 3821
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: jak rozpoznać, która interpretacja Biblii jest prawidłow
Yarpen Zirgin napisał(a):
Ciągłość interpretacji. Kościół katolicki nie bierze Pisma w poszukiwaniu informacji co też Chrystus lub Apostołowie nauczali na jakiś temat. My to przekazujemy z pokolenia na pokolenie.

Widzę co napisałeś, chcę jeszcze ustalić co miałeś na myśli, bo to nie jest do końca jasne.
Chodzi Ci o to, że Kościół jedynie przekazuje informacje, które posiada w prostej linii od Jezusa i apostołów?
Barney napisał(a):
Bardzo chybiona analogia. Chrystus i Apostołowie przekazali jedną naukę i jedną wiarę, a nie 30 tys wersji do wyboru. Nie powiedzieli również, że każdy ma sam dochodzić do tego, jaka wersja jest prawidłowa, a jak "dostępne na rynku" nie pasują, to może stworzyć własną.
Jezus założył jeden Kościół, a apostołowie głosili w nim jedną i tą samą naukę niezależnie od tego, czy była to wspólnota w Jerozolimie, Damaszku, Rzymie czy gdziekolwiek indziej.

I głosili oni np. o istnieniu czyśćca? Jakie masz na to dowody? Albo przesłanki chociaż?
Yarpen Zirgin napisał(a):
Gdyby Ewangelia, a w niej nauczanie Chrystusa, była tak krótka, to miałbyś rację. Jednak nie jest.

Oczywiście, że nie jest. Nie jest też nawet w połowie tak długa jak nauczanie Kościoła. Oznacza to, że Kościół Katolicki to ewangelia + coś jeszcze. Na jakiej podstawie twierdzisz, że wyznania uznające ewangelie ale bez "tego czegoś jeszcze" nie należą do Kościoła Chrystusowego?
Yarpen Zirgin napisał(a):
Nauczanie chrześcijańskie nie ogranicza się do "Jezus umarł za nasze grzechy, więc ludzie mogą osiągnąć zbawienie dzięki przyjęciu tej ofiary i łasce".

Oczywiście, że nie, ale jest to istota chrześcijaństwa.
Tak jak np. sztuka wędkowania nie ogranicza się do wrzucania haczyka z przynętą do wody, ale jest to istota wędkarstwa.
Yarpen Zirgin napisał(a):
Gdyby Kościół zbłądził w przekazywaniu prawd, które pochodzą od Boga, to oznaczało by, iż szatan zdołał go "przemóc". Chyba zaś nie powiesz mi, że Jezus mógł się tutaj pomylić?

To zdanie jest prawdziwe jedynie jeśli:
1) Przez Kościół Chrystusa rozumie się jedynie Kościół Katolicki.
2) Słuszną interpretacją tych słów jest jedynie ta dokonana przez Kościół Katolicki.
Oba punkty wymagają założenia, że Kościół nie zbłądził, czyli mamy klasyczne błędne koło w dowodzeniu.

_________________
"Biada ludziom religijnym, którzy nie znają innego świata niż ten, w którym żyją..."


Pt wrz 05, 2014 7:03 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: jak rozpoznać, która interpretacja Biblii jest prawidłow
Cytuj:
I głosili oni np. o istnieniu czyśćca? Jakie masz na to dowody? Albo przesłanki chociaż?
Napisali o tym w Piśmie. Zapraszam do odpowiedniego wątku, gdzie o tym pisałem.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pt wrz 05, 2014 11:12 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 15, 2009 12:29 pm
Posty: 926
Lokalizacja: pomorskie
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: jak rozpoznać, która interpretacja Biblii jest prawidłow
Boro napisał(a):
Oba punkty wymagają założenia, że Kościół nie zbłądził, czyli mamy klasyczne błędne koło w dowodzeniu.


Kościół nie może "zbłądzić", przynajmniej co do zasady. Gdyby założyć inaczej, to natychmiast powstaje pytanie, czy Apostołowie może też zbłądzili? Czy może już sama Biblia zawiera błędy?


Pn wrz 08, 2014 9:52 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 12, 2010 2:56 pm
Posty: 3821
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: jak rozpoznać, która interpretacja Biblii jest prawidłow
Johnny99 napisał(a):
Kościół nie może "zbłądzić", przynajmniej co do zasady.

Kościół Katolicki nie może zbłądzić, czy ogólnie żaden?
Johnny99 napisał(a):
Gdyby założyć inaczej, to natychmiast powstaje pytanie, czy Apostołowie może też zbłądzili?

Judasz zbłądził z całą pewnością. Pozostali również mieli momenty upadków.
Johnny99 napisał(a):
Czy może już sama Biblia zawiera błędy?

Nawet jeśli zawiera, to nie mamy sposobu aby je zweryfikować. Warunkiem wstępnym do jakichkolwiek rozważań musi być prawdziwość jakiegoś źródła. Lepszego, niż Biblia nie posiadamy.

_________________
"Biada ludziom religijnym, którzy nie znają innego świata niż ten, w którym żyją..."


Pn wrz 08, 2014 11:26 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: jak rozpoznać, która interpretacja Biblii jest prawidłow
Boro napisał(a):
Nawet jeśli zawiera, to nie mamy sposobu aby je zweryfikować. Warunkiem wstępnym do jakichkolwiek rozważań musi być prawdziwość jakiegoś źródła. Lepszego, niż Biblia nie posiadamy.

Nie mając pewności, że Kościół nie popełnił błędów w przekazywaniu objawienia Bożego, nie masz również najmniejszej pewności co do tego, czy Biblia, którą uważasz za "najlepsze" źródło, rzeczywiście nim jest. Skąd masz bowiem mieć pewność, iż w ogóle zawiera jakiekolwiek nauki pochodzące od Boga?


Pn wrz 08, 2014 11:29 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 12, 2010 2:56 pm
Posty: 3821
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: jak rozpoznać, która interpretacja Biblii jest prawidłow
Yarpen Zirgin napisał(a):
Nie mając pewności, że Kościół nie popełnił błędów w przekazywaniu objawienia Bożego, nie masz również najmniejszej pewności co do tego, czy Biblia, którą uważasz za "najlepsze" źródło, rzeczywiście nim jest.

Oczywiście, że nie mam. Jednak z dużym prawdopodobieństwem tak jest. Nie będąc specjalistą w temacie, najlepiej daną opinie zweryfikować słuchając jej przeciwników. Co do kanonu wszystkie strony są w miarę zgodne. Zresztą apokryfy są powszechnie dostępne i każdy może zobaczyć co w nich jest. Niektóre moim skromnym zdaniem powinny dołączyć do kanonu, ale nie są kluczowe dla istoty mojej wiary, więc akceptuję Biblię w takiej postaci, w jakiej "skomponował" ją Kościół.
Yarpen Zirgin napisał(a):
Skąd masz bowiem mieć pewność, iż w ogóle zawiera jakiekolwiek nauki pochodzące od Boga?

Nie mam. A Ty masz? :wink:

_________________
"Biada ludziom religijnym, którzy nie znają innego świata niż ten, w którym żyją..."


Pn wrz 08, 2014 11:35 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: jak rozpoznać, która interpretacja Biblii jest prawidłow
Boro napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Nie mając pewności, że Kościół nie popełnił błędów w przekazywaniu objawienia Bożego, nie masz również najmniejszej pewności co do tego, czy Biblia, którą uważasz za "najlepsze" źródło, rzeczywiście nim jest.

Oczywiście, że nie mam. Jednak z dużym prawdopodobieństwem tak jest.

Nie masz możliwości oceny prawdopodobieństwa, bo opierasz się na źródle, którego prawdziwości nie masz jak zweryfikować.

Cytuj:
Nie będąc specjalistą w temacie, najlepiej daną opinie zweryfikować słuchając jej przeciwników.

Złudny sposób przy braku możliwości weryfikacji, czy przeciwnik mówi prawdę,

Cytuj:
Co do kanonu wszystkie strony są w miarę zgodne.

Co nie daje żaden podstawy do przyjęcia, że są to kanony zawierające księgi spisane z natchnienia Ducha Święte.

Cytuj:
Z resztą apokryfy są powszechnie dostępne i każdy może zobaczyć co w nich jest.

Jednak nie masz możliwości oceny, czy to jest rzeczywiście apokryf, a nie księga spisana z woli Boga.

Cytuj:
Niektóre moim skromnym zdaniem powinny dołączyć do kanonu, ale nie są kluczowe dla istoty mojej wiary, więc akceptuję Biblię w takiej postaci, w jakiej "skomponował" ją Kościół.

I tu leży wampir pogrzebany, bo skąd masz wiedzieć i na czym opierać pewność, że to kanon podany przez Kościół w IV wieku jest prawidłowy, a księgi, które wg. Ciebie powinny w nim znaleźć, są apokryfami?

Cytuj:
Yarpen Zirgin napisał(a):
Skąd masz bowiem mieć pewność, iż w ogóle zawiera jakiekolwiek nauki pochodzące od Boga?

Nie mam. A Ty masz?

Mam. Jestem w 100% pewny, że księgi Pisma Świętego są tymi, które zawierają nauki pochodzące od Boga i zostały spisane z natchnienia Ducha Świętego.


Pn wrz 08, 2014 11:41 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 15, 2009 12:29 pm
Posty: 926
Lokalizacja: pomorskie
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: jak rozpoznać, która interpretacja Biblii jest prawidłow
Boro napisał(a):
Kościół Katolicki nie może zbłądzić, czy ogólnie żaden?


Chrystus założył jeden Kościół, nie kilka. Ten założony przez Chrystusa nie może zbłądzić, te założone przez ludzi (takich jak Luter, Kalwin itp.) mogą.

Cytuj:
Judasz zbłądził z całą pewnością. Pozostali również mieli momenty upadków.


Oczywiście. Ale chodzi o Kościół jako całość, nie o pojedyncze upadki ludzi Kościoła.

Cytuj:
Warunkiem wstępnym do jakichkolwiek rozważań musi być prawdziwość jakiegoś źródła. Lepszego, niż Biblia nie posiadamy.


Tyle, że Biblia nie spadła z nieba (jak np. Koran wg muzułmanów). Autorytet Biblii buduje się na fundamencie Kościoła, w którym powstała, a który istnieje po dziś dzień. Protestanci odrzucili ten fundament, więc im rzeczywiście w rękach pozostała niejako "goła" Biblia - nic dziwnego, że zaczęli ją interpretować po swojemu, co skutkowało powstaniem mnóstwa różnych kościołów i wyznań. Samo to pokazuje, że "goła" Biblia to za mało.


Pn wrz 08, 2014 11:43 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 114 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL