Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt maja 14, 2024 6:04 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 325 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 22  Następna strona
 Kościół Greckokatolicki 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2010 1:41 pm
Posty: 1286
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
@pavle, Grigorije

Dziękuję za sprostowanie. :)


Grigorije napisał(a):
niemniej w pewnym okresie grekokatolicy częściej zaczęli - dla odróżnienia od prawosławia - stosować również krzyż z prostą dolną poprzeczką:


A co oznacza prosta dolna poprzeczka? Przekrzywiona to z jednej strony nawiązanie do "dobrego łotra", a z "drugiej do złego".

Przy prostej jakby nie patrzeć wspomniana symbolika się gubi.

_________________
"Każde słowo Boga w ogniu wypróbowane, tarczą jest dla tych, co Doń się uciekają." [Księga Przysłów 30,5]


Wt wrz 04, 2012 9:29 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Grigorije napisał(a):
Привіт! Добре Tе "бачити" знову :)


Тебе також, тільки велика шкода що тебе не було у Варшаві, мені треба було пити за двох :).

Cytuj:
Szczerze się przyznam, że takich jak kolega opisuje tom nie widział a bywam co roku /może ούζο mnie się na oczy rzuciło ;) / za to takie "normalne", proste:

Obrazek

To na każdym kroku...


Nektariusz napisał(a):
Dokładnie, ja też takowych tam nie widziałem. Ani w Grecji, ani na Cyprze. Typowy grecki krzyż to jednak krzyż równoramienny.


Jeszcze zapytam - w środku w cerkwiach też ich nie widzieliście? Szczerze, bez sarkazmu pytam :).


Wt wrz 04, 2012 10:16 am
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Johann napisał(a):
A co oznacza prosta dolna poprzeczka? Przekrzywiona to z jednej strony nawiązanie do "dobrego łotra", a z "drugiej do złego".

Przy prostej jakby nie patrzeć wspomniana symbolika się gubi.


Prosta poprzeczka w greckim pierwowzorze oznaczała wagę sprawiedliwości, nikt nie jest faworyzowany, wszyscy jesteśmy równi. Według legendy św. Andrzej przekrzywił poprzeczkę by nauczać ludy Ewangelii.


Wt wrz 04, 2012 10:21 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 01, 2010 10:22 pm
Posty: 2268
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Jak już jesteśmy przy krzyżach, to może wiecie czy jakieś znaczenie ma krzyż z belką, która nie jest wycentrowana? Z jednej strony dłuższa, z drugiej krótsza?
Obrazek

_________________
"Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia" Flp (4,13)
„A kimże ja bym bez Boga była?” - Sonia do Raskolnikowa


Wt wrz 04, 2012 10:24 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Tomasz24 napisał(a):
Jak już jesteśmy przy krzyżach, to może wiecie czy jakieś znaczenie ma krzyż z belką, która nie jest wycentrowana? Z jednej strony dłuższa, z drugiej krótsza?


Też mnie to kiedyś zastanawiało, osobiście widuję je tylko na cmentarzach, podejrzewam że to tylko w celach artystycznych (z braku lepszego słowa) dla zsymetryzowania nagrobka, lub by dobrze rozłożyć ciężar marmuru, ale głowy nie dam.


Wt wrz 04, 2012 10:29 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
wittwelsh napisał(a):
Johann napisał(a):
A co oznacza prosta dolna poprzeczka? Przekrzywiona to z jednej strony nawiązanie do "dobrego łotra", a z "drugiej do złego".

Przy prostej jakby nie patrzeć wspomniana symbolika się gubi.


Prosta poprzeczka w greckim pierwowzorze oznaczała wagę sprawiedliwości, nikt nie jest faworyzowany, wszyscy jesteśmy równi. Według legendy św. Andrzej przekrzywił poprzeczkę by nauczać ludy Ewangelii.

No cóż, ja z kolei czytałem, że przekrzywiona poprzeczka pod stopy wynika z bodajże średniowiecznej interpretacji wizerunku Chrystusa na Całunie Turyńskim: Widoczna na nim postać ma pozornie jedną nogę dłuższą. W efekcie powstała legenda, że Jezus miał prawą nogę krótszą od lewej, a skrzywiona poprzeczka miała na celu możliwość podparcia się na krzyżu obiema nogami.


Wt wrz 04, 2012 10:30 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Yarpen Zirgin napisał(a):
No cóż, ja z kolei czytałem, że przekrzywiona poprzeczka pod stopy wynika z bodajże średniowiecznej interpretacji wizerunku Chrystusa na Całunie Turyńskim: Widoczna na nim postać ma pozornie jedną nogę dłuższą. W efekcie powstała legenda, że Jezus miał prawą nogę krótszą od lewej, a skrzywiona poprzeczka miała na celu możliwość podparcia się na krzyżu obiema nogami.


Heh, no tak, jeszcze inna z kolei mówi, że przekrzywiona belka jest symbolem Maryi i św. Jana. Sporo tych interpretacji, można by wymieniać i wymieniać.


Wt wrz 04, 2012 10:34 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2004 11:34 pm
Posty: 3891
Lokalizacja: Poznań
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Yarpen Zirgin napisał(a):
No cóż, ja z kolei czytałem, że przekrzywiona poprzeczka pod stopy wynika z bodajże średniowiecznej interpretacji wizerunku Chrystusa na Całunie Turyńskim: Widoczna na nim postać ma pozornie jedną nogę dłuższą. W efekcie powstała legenda, że Jezus miał prawą nogę krótszą od lewej, a skrzywiona poprzeczka miała na celu możliwość podparcia się na krzyżu obiema nogami.
Jednak interpretacja "wagi sprawiedliwości" wydaje się powszechniejsza i starsza:
Cytuj:
Pośrodku dwóch łotrów znalazł się Twój krzyż jako waga
sprawiedliwości, jednego z nich sprowadzając do otchłani ciężarem
bluźnierstwa, drugiemu zaś lecząc rany w poznaniu teologii, Chryste Boże,
chwała Tobie.
9 godzina kanoniczna, tropariony po Ojcze Nasz w Wielkim Poście

_________________
Użytkownik nieaktywny na skutek nieregulaminowej działalności modów. Szukać na wierze i ateiście.


Wt wrz 04, 2012 10:35 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
zefciu napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
No cóż, ja z kolei czytałem, że przekrzywiona poprzeczka pod stopy wynika z bodajże średniowiecznej interpretacji wizerunku Chrystusa na Całunie Turyńskim: Widoczna na nim postać ma pozornie jedną nogę dłuższą. W efekcie powstała legenda, że Jezus miał prawą nogę krótszą od lewej, a skrzywiona poprzeczka miała na celu możliwość podparcia się na krzyżu obiema nogami.
Jednak interpretacja "wagi sprawiedliwości" wydaje się powszechniejsza i starsza:
Cytuj:
Pośrodku dwóch łotrów znalazł się Twój krzyż jako waga
sprawiedliwości, jednego z nich sprowadzając do otchłani ciężarem
bluźnierstwa, drugiemu zaś lecząc rany w poznaniu teologii, Chryste Boże,
chwała Tobie.
9 godzina kanoniczna, tropariony po Ojcze Nasz w Wielkim Poście

Z którego wieku pochodzi ten troparion?


Wt wrz 04, 2012 10:48 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 07, 2008 12:57 am
Posty: 1674
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Yarpen Zirgin napisał(a):
zefciu napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
No cóż, ja z kolei czytałem, że przekrzywiona poprzeczka pod stopy wynika z bodajże średniowiecznej interpretacji wizerunku Chrystusa na Całunie Turyńskim: Widoczna na nim postać ma pozornie jedną nogę dłuższą. W efekcie powstała legenda, że Jezus miał prawą nogę krótszą od lewej, a skrzywiona poprzeczka miała na celu możliwość podparcia się na krzyżu obiema nogami.
Jednak interpretacja "wagi sprawiedliwości" wydaje się powszechniejsza i starsza:
Cytuj:
Pośrodku dwóch łotrów znalazł się Twój krzyż jako waga
sprawiedliwości, jednego z nich sprowadzając do otchłani ciężarem
bluźnierstwa, drugiemu zaś lecząc rany w poznaniu teologii, Chryste Boże,
chwała Tobie.
9 godzina kanoniczna, tropariony po Ojcze Nasz w Wielkim Poście

Z którego wieku pochodzi ten troparion?


Ten hymn śpiewa się w Wielkim Poście w dni powszednie podczas nony chyba w miejsce kontakionu, troparion to trochę inna forma i funkcja. Tropariony w Wielkim Poście nona chyba ma też własne.

Co do powstania to ok. VI w, przynajmniej w tej formie. Prawdopodobnie ma źródła syryjskie.

_________________
www.reformowani.pl


Wt wrz 04, 2012 6:00 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Chodzi mi o ten konkretny.


Wt wrz 04, 2012 7:28 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 07, 2008 12:57 am
Posty: 1674
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Piszę o trym konkretnym, z którego cytował zefciu. O ile dobrze pamiętam śpiewa się w dni powszednie Wielkiego Postu w miejsce kontaktionu podczas 9 godziny. Pochodzi - w obecnej formie - z VI w.

_________________
www.reformowani.pl


Wt wrz 04, 2012 10:11 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 07, 2008 12:57 am
Posty: 1674
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Zobaczyłem z ciekawości - ten hymn jest także podczas utrieni w środę 8 tonu, po pierwszej stichirze - Ochtoechos. Choć tu w dość okrojonej wersji.

_________________
www.reformowani.pl


Wt wrz 04, 2012 11:06 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 14, 2012 9:54 pm
Posty: 621
Lokalizacja: УГКЦ
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Małgosia napisał(a):
Tu, w Polsce nie ma sprawy, bo adresy wyszukam w internecie w miejscu, gdzie zamierzam być, ale jak odróżnić poza granicami, jeśli nie zna się języka?



Po krzyżach to się raczej nie wyznasz, zbyt to pogmatwane dowolne i co kraj to obyczaj.Przykład tu:

Obrazek

Na kopule krzyż ośmiokończysty z ukośną dolną poprzeczką, na dole osmiokończysty z prostą a po drugiej stronie prosty :lol:

Ale jest metoda żeby się upewnić do jakiej cerkwi wchodzisz.Musisz podpatrzyć jakie szaty liturgiczne ubiera kapłan.Jeśli tandetne to na pewno grekokatolik :lol: ;)

Nektariusz napisał(a):
Czy termin "unici" traktowany jest przez grekokatolików jako mocno obraźliwy, jak na przykład dla prawosławnych termin "pop"? Czy też może uważacie go za neutralny, a wolicie po prostu by was określano grekokatolikami?


Termin unita, unici to może nie jakaś potwarz - wierni z Kostomłotów sami siebie właśnie tak określają - ale każdy ukraiński "unita"zdecydowanie woli być nazywany grekokatolikiem.Z uwagi na pewne zaszłości historyczne ten termin nabrał zabarwienia lekko pejoratywnego - myślę, że dobrą analogią jest tu podany przez Ciebie przykład "popa", okreslenia gdzie indziej stosowanego oficjalnie w odniesieniu do księdza nawet rzymskokatolickiego a na interesujących nas terenach mającego wydźwięk w pewnym sensie pogardliwy -dotyczy to również duchowieństwa greckokatolickiego.

Fakt, Metropolia przemysko - warszawska podlega bezpośrednio Stolicy Apostolskiej.Taki w dużej mierze autonomiczny status nadano jej w celu usprawnienia organizacji struktur odradzającej się w Polsce Cerkwi, niemniej istnieją środowiska grekokatolików krytycznie oceniające taki stan rzeczy głównie z uwagi na - jak twierdzą niektórzy - zbytnie uzależnienie od rzymskokatolickiej większości.
Wszyscy wierni greckokatoliccy w Polsce należą do tego samego Kościoła sui iuris - tu porównanie z autokefalią wydaje się trafniejsze - co ci zza wschodniej granicy czy rozsiani w diasporach na całym świecie.

Co do Bazylianów to wydaje mi się, że istotnie "konstrukcja" tego zakonu w dużej mierze opiera się na tym samym schemacie co w przypadku zgromadzeń rzymskokatolickich.
Istnieje natomiast zakon, który pieczołowicie kultywuje "typowe" wschodnie tradycje życia monastycznego - Studyci.Widać to już na pierwszy rzut oka:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I powiem szczerze, że "formacja duchowa" reprezentowana przez ów ustaw jest mi zdecydowanie bliższa.

wittwelsh napisał(a):
Jeszcze zapytam - w środku w cerkwiach też ich nie widzieliście? Szczerze, bez sarkazmu pytam :).


Odpowiem zgodnie z prawidłami łemkowskiej szkoły filozoficznej:

Może widziałem ale nie pamiętam chociaż gdybym widział to bym zapamiętał :)

Serio, nie kojarzę w ogóle takich krzyży w Grecji.

_________________
Господи Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй мене грішного!


Wt wrz 04, 2012 11:24 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Grigorije napisał(a):
Serio, nie kojarzę w ogóle takich krzyży w Grecji.


W porządku :). To i tak chyba nie jest jakoś szczególnie ważne. Będę niedługo na Miodowej w Warszawie u ojców Bazylianów, znowu. I przy okazji mam pytanie do ciebie, albo do drugiego grekokatolika na forum (przepraszam cię, ale po prostu forum nie podaje mi teraz podpowiedzi :) ) - w cerkwi znajduje się stół z ikoną i jeszcze jakimiś przedmiotami - co to za przedmioty i czy stół z ikoną ma jakąś symbolikę, czy jest po prostu traktowany jak prawosławne "półki", na których stawia się ikonę do całowania?

I poproszę Was, kolegów wschodniego obrządku, o modlitwę za mnie o uspokojenie mmoich nerwów, bo właśnie łachudry ze straży miejskiej wlepiły mi mandat za picie piwa, jako że jestem obrzydliwym bandytą, który swoim spożywaniem browarka prawie że gwałci kobiety, topi noworodki i okrada starych ludzi, więc należało mi się, podłemu kryminaliście...


Wt wrz 04, 2012 11:42 pm
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 325 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 22  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 73 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL