Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 30, 2024 7:15 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 325 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 22  Następna strona
 Kościół Greckokatolicki 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 07, 2008 12:57 am
Posty: 1674
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Grigorije napisał(a):
Ano chodzi o to, że terytorium kanoniczne to nomenklatura prawosławna, jedna z podstawowych kości niezgody w dialogu pomiędzy Kościołem Katolickim a Rosyjską Cerkwią Prawosławną, która oskarża KK o uprawianie prozelityzmu na swoim terytorium kanonicznym.

Terytorium kanoniczne to jedno z pojęć jakich używa kościelne prawo, a do różnic w jego rozumieniu i stosowaniu przez różne Kościoły w ogóle się nie odnosiłem. Pisałem o terytorium, ponieważ jest o nim mowa w CCEO. Używanie tytułu patriarchy jest tak samo kością niezgody i też można wyliczyć różnice (i podobieństwa) między prawosławnym jego rozumieniem a tym zawartym w CCEO, ale to nie powód, żeby go nie używać.

Cytuj:
Cały dowcip polega na tym, że struktury Kościołów katolickich nie można porównywać wprost z tymi prawosławnymi z uwagi na odmienną wizje Kościoła jako takiego.

A w którym miejscu porównuję, chcę porównywać, usiłuję porównywać? Wymieniłem kilka kanonów CCEO, które opisują różnicę miedzy kanonicznym statusem eparchii poza terytorium (nie wiem jakiego słowa użyć?) i wewnątrz terytorium Kościoła sui iuris. Na ile można to porównać i z jaką strukturą prawosławną - takich wniosków w ogóle nie wyciągałem.


Cytuj:
W mojej odpowiedzi na pytanie Nektariusza napisałem, że jakkolwiek UCGK cieszy się w Polsce dużą autonomią to jest wciąż częścią tego samego Kościoła, który działa w Ukrainie i diasporach.

A ja po prostu napisałem w jaki sposób wyraża się owa "autonomia", stosownie do kanonów jakie obowiązują. W czym podlega jurysdykcji Patriarchy i Synodu; a w czym Kongregacji Kościołów Wschodnich. Jeżeli możesz coś do tego dodać, ewentualnie podać normy prawa partykularnego, tam gdzie mają zastosowanie - bardzo chętnie, nie jestem tu na bieżąco.

Cytuj:
Jeśli już szukamy porównań do eklezjalnej organizacji wspólnot prawosławnych to trafniejszym wydawałoby się porównanie do autokefalii statusu całego Kościoła sui iuris.

Tak, jeśli już w ogóle snuć takie porównania to całego Kościoła sui iuris, i to to tylko w przypadku Kościołów patriarchalnych i arcybiskupich większych. Ale to "autokefalia" + "jurysdykcja biskupa Rzymu". Trzeba by to rozpisać na konkretne kanony, inaczej nic to nie mówi.
Jeszcze inaczej ma się to w "Kościołach metropolitarnych sui iuris", jeszcze inaczej w "innych kościołach sui iuris".

Pytanie jednak nie dotyczyło statusu Kościoła sui iuris, lecz statusu eparchii UKGK w Polsce w ramach całego Kościoła.

Cytuj:
Ale takie porównania mają rzecz jasna spory "margines błędu".Kupę tu różnych "plus minus", "mniej więcej", "coś jak"...Jeśli Waść myślisz w sposób zero -jedynkowy i co za tym idzie domagasz się analogii idealnych, bez cienia umowności to ja niniejszym wymiękam.

Waść sam ze sobą dyskutujesz. Ani się nie domagam, ani porównań nie prowadzę. Waszmość każdy swój post szpikujesz porównaniami (a to do prawosławnych koncepcji terytorium Kościoła, a to do autokefalii, albo do Badeni-Wirtembergii) a mi dziecko wmawiasz.... Figa. Nic takiego, nie moje.


Cytuj:
W skali całego świata na czele Kościoła bizantyjsko-ukraińskiego (greckokatolickiego) stoi Arcybiskup Większy, którym jest abp.Światosław Szewczuk, rezydujący w Kijowie.

Stoi na czele całego Kościoła, "wszystkich biskupów, nie wyłączając metropolitów, i innych wiernych chrześcijan Kościoła, któremu przewodzi" - kan 43 CCEO. Ale jego kanoniczna władza i uprawnienia patriarchy są związane z terytorium własnym Kościoła - kan 78 CCEO Nie jest patriarchą "światowym", lecz określonego kanonicznie terytorium - a o to m.in chodziło w pytaniu, a nie kto jest zwierzchnikiem UKGK. Podałem dlaczego tak jest, podałem odnośniki - jeżeli masz jakąkolwiek wiedzę, napisz, chętnie się czegoś nauczę.

Cytuj:
Obie diecezje bizantyjsko-ukraińskie mające siedzibę w Polsce (archidiecezja przemysko-warszawska i diecezja wrocławsko-gdańska) należą do tego Kościoła. Ich biskupi, podobnie jak biskupi greckokatoliccy z USA, Kanady itp., są pełnoprawnymi członkami Synodu Kościoła bizantyjsko-ukraińskiego(...)

Są pełnoprawnymi członkami Synodu, ale - poza wypadkami określonymi w kanonach (np. wybór patriarchy) - zakres ich głosu stanowiącego określa prawo partykularne Kościoła patriarchalnego - podałem odnośnik. Jakie są normy waszego prawa partykularnego? Możesz podać? Chętnie poznam.

Cytuj:
Podlegamy Synodowi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, ale na innych prawach niż diecezje greckokatolickie, które istnieją na terytorium Ukrainy. Polskie diecezje są zrównane w prawach z tymi diecezjami Kościoła greckokatolickiego, które działają "w diasporze", czyli w innych krajach świata. Składają się one głownie z ukraińskich emigrantów.


Tak, podlega Synodowi. Jednak poza terytorium kościoła (a więc w polskich eparchiach)wiążące są jedynie uchwały Synodu dot liturgii. Inne uchwały - stosownie do postanowień kanonów, które przytaczałem. Chętnie poznam aktualne normy waszego prawa partykularnego. Jakbyś mógł przytoczyć.....

Cytuj:
Jeśli chodzi o naszą zależność od Synodu Ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego – dotyczy ona spraw liturgicznych, jak również wyznaczania biskupów.

A to na jakiej podstawie? Biskupów wybiera Synod jedynie na eparchie wewnątrz terytorium Kościoła patriarchalnego. Na eparchie, koadiutorów i biskupów pomocniczych poza terytorium Kościoła Synod wyłania pulę kandydatów, spośród których biskupa mianuje papież - kan 102.

Cytuj:
Natomiast jeśli chodzi o wszystkie inne sprawy to rozstrzygającym czynnikiem jest metropolita abp Jan Martyniak oraz wspomagający go synod miejscowych biskupów.

W ramach kompetencji jakie ma w Kościele katolickim każdy metropolita. W innych sprawach podlega Kongregacji Kościołów Wschodnich, w sprawach liturgii - patriarsze i synodowi.

Cytuj:
Decyzje, jakie tu podejmujemy są zgodne z ogólną linią wyznaczaną przez Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego i głowy tego Kościoła.

W to nie wątpię, ani w ogóle nie wchodzę. Nie mam wątpliwości, ze są zgodne nie tylko z "ogólną linią" ale także "szczegółową linią", są zgodne w wiarą katolicką, z tradycją wschodnia Kościoła z porządkiem prawnym Rzeczpospolitej......... co jeszcze?

Cytuj:
W świetle powyższej wypowiedzi władyki Włodzimierza Juszczaka trzeba być wyjątkowo upartym zawodnikiem by kwestionować zasadność użycia terminu "integralna część".

Jakiej wypowiedzi? Ja nie kwestionuję, że jest częścią, że jest integralna, że to wszystko... napisałem tylko jak wygląda pozycja kanoniczna eparchii polskich w kanonach CCEO, chętnie poznam jak reguluje prawo partykularne UKGK to, co CCEO pozostawia do rozstrzygnięcia prawu własnemu. Tylko nie okolicznościowe laurki z kolorowej prasy czy internetu, konkrety please.

Cytuj:
Patr.Szewczuk jest głową mojego Kościoła i choćbyś panie kolego wił się jak piskorz w gąszczu różnych kanonów nie zmienisz tego faktu.

To do mnie?

Cytuj:
Co do niedoskonałości pewnych porównań pisałem wyżej i nie zamierzam szukać inszych, które rozpisane w działania logiczne zadowolą szanownego kolegę.

Waszmość jest tu specjalistą od porównań - jeżeli IMHO nietrafnych to staram się uzasadnić dlaczego tak uważam - jeżeli zaś nie mam racji to chętnie poznam coś nowego, a nie jedynie personalne przytyki. Jakby Waszmość raczył był przytoczyć zamiast porównań do Wirtembergii jakieś konkrety, kanony, normy aktualnego prawa partykularnego - chętnie poczytam.

_________________
www.reformowani.pl


Pt wrz 07, 2012 10:14 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 07, 2008 12:57 am
Posty: 1674
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
pavle napisał(a):
P524 napisał(a):
Jest jeszcze dwóch patriarchów Antiochii pozostających w pełnej społeczności z Rzymem. Oprócz Grzegorza III Lahama Patriarchy Antiochii i całego Wschodu, Jerozolimy i Aleksandrii Grecko-Melchickiego Kościoła Katolickiego jest jeszcze Ignacy Józef III Yonan, Patriarcha Antiochii i całego Wschodu Syryjczyków, i Bechara Boutros Rahi, Patriarcha Maronicki Patriarcha Antiochii i Całego Lewantu. Żaden z nich nie ma rezydencji w Antiochii.

Owszem. Pytanie początkowe dotyczyło jednak patriarchy greckokatolickiego.

Nie ma czegoś takiego jak ogólny "patriarcha greckokatolicki". Są patriarchowie i zrównani z nimi w wielu sprawach, ale nie do końca - arcybiskupi więksi, którzy stoją na czele własnych "Kościołów sui iuiris". Kościół ukraiński i kościół melchicki - to dwa różne Kościoły sui iuris i zwierzchnik jednego nie ma nic do drugiego, bez względu jaki tytuł noszą.

Cytuj:
Rezydencji w Antiochii nie posiada obecnie żaden patriarcha. Ani katoliccy, ani prawosławny, ani orientalny. Podobnie jak obaj patriarchowie ormiańscy (dochalcedoński i katolicki), którzy rezydują pod Bejrutem, a nie w Cylicji.

Tak, Antiochia to dziś niewielka wioska, choć chyba z największą ilością patriarchów noszących jej miano, jeżeli policzyć wszystkie Kościoły: prawosławne, orientalne i związane z Rzymem.

Cytuj:
P524 napisał(a):
Opprócz tego jest jeszcze Antoni I Naguib, koptyjski Patriarcha Aleksandrii, Emanuel Karim III Delly patriarcha Babilonu chaldejczyków i Nerses Bedros XIX katolikos patriarcha Cylicji Armeńczyków. To chyba kompletna lista patriarchów w pełnej jedności z Rzymem.

Można postulować dołączenie do tej listy zwierzchnika Kościoła syromalabarskiego (K. arcybiskupiego większego). Katolikos to w niektórych kościołach orientalnych taki "nad-patriarcha". Problem w tym, że nie bardzo jest jasny status tego urzędu od strony kanonicznej...


Piszę jedynie o patriarchach Kościołów związanych unią z Rzymem. Jest ich dokładnie tylu, ilu wymieniłem, wystarczy zajrzeć do Annuario Pontificio. Status i pozycja, zasady procedencji są wyłożone w CCEO.
Kościół syromalabarski - podobnie jak syromalankarski, rumuński i ukraiński - są to kościoły "arcybiskupie większe". Ich status jest podobny i większości spraw zrównany z patriarchalnymi - o różnicach pisałem już.
O Kościołach orientalnych i prawosławnych w ogóle nie pisałem.


O terytorium kanonicznym, już pisałem w poście wyżej. Do spraw rozumienia przez prawosławie w ogóle się nie odnosiłem. Pisałem o CCEO.

_________________
www.reformowani.pl


Pt wrz 07, 2012 10:31 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 14, 2012 9:54 pm
Posty: 621
Lokalizacja: УГКЦ
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Da capo

Nektariusz zadał pytanie:

"Drugie pytanie dotyczy struktury organizacyjnej waszego Kościoła. Jak rozumiem metropolia w Polsce jest niezależna administracyjnie od Cerkwi na Ukrainie i podlega bezpośrednio papieżowi? Tak jakby na podobieństwo autokefalii w Cerkwi prawosławnej? Domyślam się, że pomimo tej administracyjnej niezależności, Cerkiew na Ukrainie jest dla polskich grekokatolików bardzo bliska? Odwiedzając strony greckokatolickie w internecie spotykałem się z np. informacjami na temat posiedzeń tamtejszego Soboru Biskupów i generalnie jest sporo odniesień do Cerkwi na Ukrainie."

Ja odpowiedziałem:

"Fakt, Metropolia przemysko - warszawska podlega bezpośrednio Stolicy Apostolskiej.(...)Wszyscy wierni greckokatoliccy w Polsce należą do tego samego Kościoła sui iuris - tu porównanie z autokefalią wydaje się trafniejsze - co ci zza wschodniej granicy czy rozsiani w diasporach na całym świecie.

po czym sprecyzowałem w związku z wątpliwościami jakie zgłosił pavle:

pavle napisał(a):
Prawdę powiedziawszy w statusie Metropolii przemysko-warszawskiej nie dostrzegam analogii z prawosławną autokefalią.


No właśnie ja też nie.
Może zredagowałem swoją odpowiedź na post Nektariusza nie do końca czytelnie...
Nektariusz zapytał czy status Cerkwi greckokatolickiej w Polsce można porównać do prawosławnej autokefalii, ja natomiast odpowiedziałem, że mimo pewnej autonomii jest on integralną częścią UCGK, Kościoła sui iuris i jedynie w przypadku owego Kościoła jako całości możemy szukać analogii z autokefalią.

No i tu żeś się Waść przysadził do terminu "integralny", że niby nie trafiony bo integralności kanonicznej nie ma - mimo, iż wyraźnie pisałem o niezależności, autonomii i bezpośredniemu "raportowaniu" Stolicy Apostolskiej. Ja stwierdziłem, że integralny(nierozerwalnie związany z całością) to on jak najbardziej jest. Wydaje mi się, że skoro terminu tego używają hierarchowie i duchowni to zwykli wierni, jak za nimi powtórzą to faux pas jakiegoś strasznego nie grzmotną.
Pan to widzisz inaczej i dobra nasza...

Niniejszym sugeruję wszystkim zaciekawionym kwestiami związanymi z Cerkwią greckokatolicką, kierować swoje pytania do użytkownika P524 z pewnością odpowiedzi nacechowane znawstwem najwyższej próby i poparte pęczkiem przypisów i odnośników, zadowolą każdego, najbardziej wybrednego zainteresowanego.
Wobec tego, nic tu po mnie, wyłączam się, finał.

Bсього доброго, з Богом.

_________________
Господи Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй мене грішного!


So wrz 08, 2012 9:18 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Grigorije napisał(a):
Niniejszym sugeruję wszystkim zaciekawionym kwestiami związanymi z Cerkwią greckokatolicką, kierować swoje pytania do użytkownika P524 z pewnością odpowiedzi nacechowane znawstwem najwyższej próby i poparte pęczkiem przypisów i odnośników, zadowolą każdego, najbardziej wybrednego zainteresowanego.
Wobec tego, nic tu po mnie, wyłączam się, finał.

Grigorije
Dla mnie to nie nowina, że wszyscy wokół są ekspertami w zakresie wiary i struktur Kościoła Katolickiego od nas samych, więc musisz albo uzbroić się w cierpliwość, albo ignorować takie eksperckie wpisy :). Przecież od początku wmawiają nam modlitwę do zmarłych :D i pomijanie w niej Boga. I co ciekawe, spieszą z autorytatywną odpowiedzią, zanim adresat zdąży się wypowiedzieć.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


So wrz 08, 2012 10:21 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 09, 2011 10:55 pm
Posty: 1740
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Małgosia napisał(a):
Grigorije napisał(a):
Niniejszym sugeruję wszystkim zaciekawionym kwestiami związanymi z Cerkwią greckokatolicką, kierować swoje pytania do użytkownika P524 z pewnością odpowiedzi nacechowane znawstwem najwyższej próby i poparte pęczkiem przypisów i odnośników, zadowolą każdego, najbardziej wybrednego zainteresowanego.
Wobec tego, nic tu po mnie, wyłączam się, finał.

Grigorije
Dla mnie to nie nowina, że wszyscy wokół są ekspertami w zakresie wiary i struktur Kościoła Katolickiego od nas samych, więc musisz albo uzbroić się w cierpliwość, albo ignorować takie eksperckie wpisy :). Przecież od początku wmawiają nam modlitwę do zmarłych :D i pomijanie w niej Boga. I co ciekawe, spieszą z autorytatywną odpowiedzią, zanim adresat zdąży się wypowiedzieć.


Czyli sama widzisz jak daleko jestescie od Pisma Swietego.


So wrz 08, 2012 10:36 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
amadeus35 napisał(a):
Czyli sama widzisz jak daleko jestescie od Pisma Swietego.

Ręce opadają, jak się czyta podobnie bzdurne wnioski wyciągane z moich (i nie tylko) wypowiedzi. Zero umiejętności czytania ze zrozumieniem.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


So wrz 08, 2012 10:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
26 maja o godz. 14.00 w Katedrze Archidiecezjalnej/ Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie będzie sprawowana Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma z okazji 1025. rocznicy Chrztu Rusi Kijowskiej.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Pt maja 03, 2013 2:22 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr maja 02, 2012 7:48 am
Posty: 888
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Dzięki za cynk, może się szarpnę na bilet i pojadę - nie byle jaka rocznica w końcu, nie byle jaka uroczystość :wink: .


So maja 11, 2013 8:36 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Tartaglia napisał(a):
Dzięki za cynk, może się szarpnę na bilet i pojadę - nie byle jaka rocznica w końcu, nie byle jaka uroczystość :wink: .

Co to jest z Poznania? Zaledwie ok. 10 zł i niecała godzina jazdy. Kurczę, ja mam zaledwie 15 km i nie zdążę, bo w tym czasie mam Mszę św. prymicyjna mojego byłego ucznia. Może jednak zdążę?
Może się spotkamy? :D

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


So maja 11, 2013 9:12 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr maja 02, 2012 7:48 am
Posty: 888
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Ja mam do Gniezna circa 50 kilometrów, więc dla mnie to kwestia wsiąść w pociąg i podjechać - powstaje tylko pytanie, czy mi sesja letnia na prawie pozwoli poświęcić niedzielę :wink: . Jeśli tak, i jeśli faktycznie uda mi się dotrzeć, to czemu by nie? Tylko, że pewnie ciężko mi będzie potem dalej być tak zjadliwym i złośliwym :P ...


So maja 11, 2013 9:16 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Tartaglia napisał(a):
Jeśli tak, i jeśli faktycznie uda mi się dotrzeć, to czemu by nie? Tylko, że pewnie ciężko mi będzie potem dalej być tak zjadliwym i złośliwym :P

No właśnie chyba o to chodzi, aby chrześcijanie nie byli złośliwi przynajmniej wobec siebie? :D
A tak w ogóle, to jestem już bardzo zmęczona tymi złośliwościami i oskarżeniami (nie mówię tu konkretnie o Tobie, chociaż swego czasu zalazłeś mi za skórę :D). Zarejestrowałam się na forum z zupełnie innym nastawieniem. Przeżyłam straszne rozczarowanie, jeśli chodzi o prawosławnych, ale nie tylko (co do niektórych katolików także). Udało mi się jakoś dojść do siebie, ale nie do końca. Zadra gdzieś tkwi nadal i nie uciekłam z forum tylko dlatego, bo chcę ją wyjąć zupełnie.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


So maja 11, 2013 9:52 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr maja 02, 2012 7:48 am
Posty: 888
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
@Małgosia

Mam tendencje do zachodzenia ludziom za skórę, ale zawsze usprawiedliwiam się sam przed sobą wiekiem. Kiedy już skończę dwadzieścia lat, to może przestanę, ale też nie jestem pewny :P . Niedawno tylko dotarło do mnie, że to przecież nie ma sensu. To znaczy taki styl prowadzenia rozmowy. Nikt nikogo i tak nie przekona, a można się drażnić w nieco milszej atmosferze.

Cytuj:
Przeżyłam straszne rozczarowanie, jeśli chodzi o prawosławnych, ale nie tylko

Ja przeżywam rozczarowanie, jeśli chodzi o gatunek ludzki i siebie w szczególności, też codziennie, nie martwiłbym się więc zbytnio :wink: . W takich chwilach często pomagają mi pełne mądrości słowa Marka Aureliusza:

    Zamierzam spotkać się dzisiaj z ludźmi, którzy zbyt wiele mówią, z ludźmi samolubnymi, egoistami i niewdzięcznikami. To mnie jednak nie zaskoczy i nie zdziwi, ponieważ nie umiem wyobrazić sobie świata bez ludzi tego rodzaju.


So maja 11, 2013 10:13 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Tartaglia napisał(a):
Mam tendencje do zachodzenia ludziom za skórę, ale zawsze usprawiedliwiam się sam przed sobą wiekiem. Kiedy już skończę dwadzieścia lat, to może przestanę, ale też nie jestem pewny :P

I to duży plus, że widzisz te tendencje. Jesteś na dobrej drodze do poprawności. Ale skoro jesteś tak młodym człowiekiem, to nie wiem, czy zechcesz się spotkać z babcią :D
Tartaglia napisał(a):
Niedawno tylko dotarło do mnie, że to przecież nie ma sensu. To znaczy taki styl prowadzenia rozmowy.

I dobrze, że dotarło. Nareszcie mogłam Cię wywalić z wrogów, bo strasznie podnosiła mi się adrenalina na sam widok Twojego nicka :D
Tartaglia napisał(a):
Nikt nikogo i tak nie przekona, a można się drażnić w nieco milszej atmosferze.

Atmosfera ostatnio nie jest zła. A tam gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą, więc w dyskusji są różne zdania i spory. To naturalne.
Cytuj:
Ja przeżywam rozczarowanie, jeśli chodzi o gatunek ludzki i siebie w szczególności, też codziennie, nie martwiłbym się więc zbytnio :wink:

Niestety, ja sobą też się rozczarowałam. W najśmielszych snach nie przypuszczałam, że dojdzie do takiej sytuacji jak przed moim "urlopem", że będę przezywać tak emocjonalnie i bywać złośliwą. A już najmniej spodziewałam się tego, że postawa prawosławnych na forum spowoduje, że zacznę unikać swoich prawosławnych przyjaciół. Urlop, modlitwa i brak pudlasza :D pomogły, chociaż jeszcze jakaś zadra tkwi. Chcę się jej pozbyć, ale nie jest to proste.
Tartaglia napisał(a):
pełne mądrości słowa Marka Aureliusza:

Zamierzam spotkać się dzisiaj z ludźmi, którzy zbyt wiele mówią, z ludźmi samolubnymi, egoistami i niewdzięcznikami. To mnie jednak nie zaskoczy i nie zdziwi, ponieważ nie umiem wyobrazić sobie świata bez ludzi tego rodzaju.

Niestety, ale mimo tego, że codziennie spotykam takich ludzi, potrafi mnie ktoś zaskoczyć, mimo przeżytego pół wieku :wink:

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


So maja 11, 2013 10:29 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
"W najbliższą niedzielę 26 maja br. w Bazylice prymasowskiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie, z okazji 1025. rocznicy Chrztu Rusi Kijowskiej, zostanie odprawiona Pontyfikalna Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma pod przewodnictwem Władyki Włodzimierza, Ordynariusza wrocławsko - gdańskiego UKGK.

W czasie Liturgii zaśpiewa chór Parafii greckokatolickiej Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Legnicy pod kierunkiem Zofii Tymy. Początek Liturgii o godzinie 13.15.

Serdecznie zapraszamy do udziału we wspólnej modlitwie."
http://www.cerkiew.net.pl/


Data rozpoczęcia: 2013-05-26
Data zakończenia: 2013-05-26
Miejsce: Gniezno – bazylika prymasowska, godz. 14.00
Miasto:
Prymas Polski abp Józef Kowalczyk: Udział w Boskiej Liturgii św. Jana Chryzostoma z okazji 1025. rocznicy Chrztu Rusi Kijowski
http://www.archidiecezja.pl/kalendarium ... skiej.html

i bądź mądry i pisz wiersze. O której godzinie w końcu rozpoczęcie Boskiej Liturgii: o 13,15 czy 14.00?

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Pn maja 20, 2013 11:29 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 07, 2008 12:57 am
Posty: 1674
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Małgosia napisał(a):
"W najbliższą niedzielę 26 maja br. w Bazylice prymasowskiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie, z okazji 1025. rocznicy Chrztu Rusi Kijowskiej, zostanie odprawiona Pontyfikalna Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma pod przewodnictwem Władyki Włodzimierza, Ordynariusza wrocławsko - gdańskiego UKGK.

W czasie Liturgii zaśpiewa chór Parafii greckokatolickiej Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Legnicy pod kierunkiem Zofii Tymy. Początek Liturgii o godzinie 13.15.

Serdecznie zapraszamy do udziału we wspólnej modlitwie."
http://www.cerkiew.net.pl/


Data rozpoczęcia: 2013-05-26
Data zakończenia: 2013-05-26
Miejsce: Gniezno – bazylika prymasowska, godz. 14.00
Miasto:
Prymas Polski abp Józef Kowalczyk: Udział w Boskiej Liturgii św. Jana Chryzostoma z okazji 1025. rocznicy Chrztu Rusi Kijowski
http://www.archidiecezja.pl/kalendarium ... skiej.html

i bądź mądry i pisz wiersze. O której godzinie w końcu rozpoczęcie Boskiej Liturgii: o 13,15 czy 14.00?


Może o 13:15 proskomidia, a o 14:00 Liturgia?

_________________
www.reformowani.pl


Wt maja 21, 2013 1:35 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 325 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 22  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 64 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL