Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 6:32 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 720 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 48  Następna strona
 Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
Ale jak w ogole nie pamieta tego grzechu? Ma go dalej na sumieniu? Jesli jednak poprzednia spowiedz wykasowuje wszystkie grzechy to jaki jest sens powracania do tego jednego?


Śr cze 27, 2012 6:28 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
joannabw napisał(a):
le jak w ogole nie pamieta tego grzechu? Ma go dalej na sumieniu? Jesli jednak poprzednia spowiedz wykasowuje wszystkie grzechy to jaki jest sens powracania do tego jednego?

Jeżeli nie pamięta, to nie wie, że nie wyznał :D. Tylko świadome zatajenie czyni spowiedź nieważną, nic więcej.
joannabw napisał(a):
Jesli jednak poprzednia spowiedz wykasowuje wszystkie grzechy to jaki jest sens powracania do tego jednego?

"Wykasowuje" wyznane grzechy, natomiast zapomniane są jakby w zawieszeniu (nie są odpuszczone, ale można przystąpić do Eucharystii, gdyż spowiedź jest ważna). Trzeba ten grzech wyznać przy następnej spowiedzi, możliwie jak najszybciej i to przykład: odchodząc od konfesjonału przypomnisz, że zapomniałaś jeden grzech - wróć i wyznaj go. Jeśli w tym samym czasie ksiądz kończy udzielanie Eucharystii, ale w kolejce do spowiedzi jest kilka osób, możesz przystąpić do Stołu Pańskiego, ale potem wróć i wyznaj grzech, który sobie przypomniałaś. Jeśli przypomnisz sobie po kilku dniach, przy najbliższej okazji (np. przed Mszą św.) przystąp do sakramentu pokuty i pojednania i wyznaj ten grzech mówiąc o tym, że zapomniałaś.
Czy jasno napisałam?

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Śr cze 27, 2012 6:44 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
Tylko sie nie denerwuj...
Ale jak ma sie ten grzech ,,w zawiasach'', to on jest. Ihm. Co bedzie jak sie z niego pan x nie wyspowiada do konca zycia? A jak tych grzechow jest wiecej??? Zalozmy, ze przez iles lat czynisz samo zlo. Po tych n- latach chcesz sie wyspowiadac. To chyba normalne, ze niektore smiertelne grzechy ,,rozplywaja sie'' po kosciach i po prostu ida w niepamiec.


Śr cze 27, 2012 6:57 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
joannabw napisał(a):
Co bedzie jak sie z niego pan x nie wyspowiada do konca zycia?

Jeśli się nie wyspowiada, chociaż sobie przypomniał, to tak, jakby zataił ten grzech. W każdym razie, jeśli świadomie po przypomnieniu nie przystąpi do sakramentu pokuty i pojednania, nie może przystępować do Eucharystii.
joannabw napisał(a):
A jak tych grzechow jest wiecej???

Nie ma znaczenia ile jest tych grzechów. Zatajony jeden czy pięć, spowiedź nie jest ważna tak samo.
joannabw napisał(a):
Zalozmy, ze przez iles lat czynisz samo zlo. Po tych n- latach chcesz sie wyspowiadac. To chyba normalne, ze niektore smiertelne grzechy ,,rozplywaja sie'' po kosciach i po prostu ida w niepamiec.

Grzechy, których się nie pamięta i nie przypomni nie powodują nieważności sakramentu. Druga sprawa: większość grzechów z całego życia. a może i wszystkie, jesteśmy w stanie sobie przypomnieć, bo rachunek sumienia robiony z całego życia jest bardziej szczegółowy i nie da się go zrobić w kwadrans.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Śr cze 27, 2012 7:06 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
Ech, pisze o grzechach, ktore zostaly totalnie zapomniane, a o ktorych wypowiadasz sie, ze sa w zawieszeniu. Jesli masz 40 czy 50 lat mozesz nie pamietac grzechow z wieku 20 lat. Zakladajac, ze popelniane w zyciu grzechy sa kalibru jeden ciezszy od drugiego.
Co z tym zawieszeniem. Bo one jakby nie patrzec sa.


Śr cze 27, 2012 7:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
joannabw napisał(a):
Ech, pisze o grzechach, ktore zostaly totalnie zapomniane, a o ktorych wypowiadasz sie, ze sa w zawieszeniu.

W zawieszeniu nie są totalnie zapomniane grzechy, ale te zapomniane i przypomniane. Totalnie zapomniane grzechy są odpuszczone mocą odbytej ważnej spowiedzi (o ile sobie nie przypomnisz). Jaśniej już nie potrafię. Cały czas tak piszę i nie wiem czego nie rozumiesz.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Śr cze 27, 2012 7:22 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
Jak zapomniałaś grzechy to nie ma problemu. Mówisz: więcej grzechów nie pamiętam...istotą spowiedzi jest postęp duchowy a nie bilans jak w księgowości, gdzie musisz znaleźć grosz.


Śr cze 27, 2012 7:24 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
No nareszci :roll: . Dzieki wam za odpowiedzi.

Ale... nie mylicie sie.?


Ostatnio edytowano Śr cze 27, 2012 7:37 pm przez joannabw, łącznie edytowano 1 raz



Śr cze 27, 2012 7:35 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
Ufff :-D :D :lol:

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Śr cze 27, 2012 7:37 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
Małgosia napisał(a):
Ale... nie mylicie sie.?

NIE !! !! !!

Barney ratunku !! !! Potwierdź !! !! :D

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Śr cze 27, 2012 7:47 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
joannabw napisał(a):
Mozesz polecic ktoras pozycje na poczatek? Cos o prostej, latwo przyswajalnej wymowie i poukladanej tresci.
Nie mam pomysłu poza Świderkówną...


Co do spowiedzi - mam wrazenie że przesadzacie.
Polecam http://www.rozmawiamy.jezuici.pl/rozmaw ... /81/n/3716
a także obszerny zbiór odpowiedzi na temat spowiedzi na stronie: http://www.spowiedz.pl/sumienie009.htm

Pozwolę sobie zacytować odpowiedź na 2 tematy: spowiedzi generalnej i zapomnianych grzechów (wyróżnienia moje):
"Witam,
Najważniejsza jest intencja spowiadającego się. Jeśli traktował ją Pan jako spowiedź generalną, to była to spowiedź generalna. Świadomość spowiednika czy była to spowiedź generalna czy też nie, nie jest istotna. Nie ma rozgrzeszeń generalnych i mniej generalnych. Jest jedno rozgrzeszenie. Informacja o tym, że ktoś przystępuje do spowiedzi generalnej jest tylko pomocą dla spowiednika, ale nie zmienia natury spowiedzi.

Jeśli chodzi o zapominanie grzechów, to już chyba raz to pisałem – bardzo mądra jest formuła kończąca spowiedź „więcej grzechów nie pamiętam, za WSZYSTKIE serdecznie żałuję”. Jeśli jest ona wypowiedziana szczerze, jeśli spowiedź poprzedził solidny rachunek sumienia, to przecież żal za grzechy obejmuje wszystkie grzechy, czyli również te zapomniane. Podobnie też ma się sprawa z rozgrzeszeniem. Wyznanie przy kolejnych spowiedziach zapomnianych grzechów z poprzedniej spowiedzi jest bardzo delikatne: czasem pomaga uporządkować życie i wówczas jest to słuszne; czasem jest zwykłym, aczkolwiek męczącym skrupułem i wtedy jest szkodliwe. Po to Kościół w swej mądrości wprowadził formułę żalu za grzechy także te zapomniane (podobnie jak w Starym Testamencie była ofiara za grzechy ewentualnie czy bezwiednie popełnione), by nie wpaść w pułapkę skrupułów. One nie mają nic wspólnego z sakramentem pojednania. Proszę, zatem szczerze przed Bogiem rozważyć, czy wracanie do zapomnianych grzechów, może pomóc uporządkować Pana życie. Jeśli tak, to warto o tym powiedzieć przy ostatniej spowiedzi. Jeśli nie, to proszę traktować to jako skrupuł. Tak czy inaczej proszę być pewnym, że rozgrzeszenie, które Pan otrzymał dotyczyło także grzechów zapomnianych. Pozdrawiam serdecznie i życzę spokoju ducha. Tomasz Kot SJ"

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr cze 27, 2012 7:51 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
Barney napisał(a):
Co do spowiedzi - mam wrazenie że przesadzacie.

Starałam się tylko jasno odpowiedzieć na pytania joannabw. Spójrz na moje pierwsze odpowiedzi, ale one jej nie przekonywały i9 drążyła dalej. Dlatego próbowałam zrobić to łopatologicznie.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Śr cze 27, 2012 8:00 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
Dobra! juz sie nie udzielam.
Tylko z przeciwnego zrodla wiem swoje. Wiele z tych ,,wiedzen'' sie sprawdzalo'w realu.

Dziekuje Barney.


Śr cze 27, 2012 8:01 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
Joanno: Świderkówna pisze naprawdę w zrozumiały sposób. Mam jej Biblia a człowiek współczesny. Jeśli ja zrozumiałam to pojmie każdy.


Śr cze 27, 2012 8:04 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
joannabw napisał(a):
Dobra! juz sie nie udzielam.

Nie miałam nic takiego na myśli :(
joannabw napisał(a):
Tylko z przeciwnego zrodla wiem swoje. Wiele z tych ,,wiedzen'' sie sprawdzalo'w realu.

O jakich źródłach mówisz?

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Śr cze 27, 2012 8:05 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 720 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 48  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 53 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL