Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 6:06 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 720 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 48  Następna strona
 Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw 
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
joannabw--odpowiem Tobie na podstawie tego,co sam wiem lub czego się dowiedziałem z różnych lektur itd.itp.
Autor fragmentu, który przedstawiłeś mógł nie wiedzieć o życiu po śmierci o duszy nieśmiertelnej itd.Cały Pięcioksiąg i wiele innych ksiąg biblijnych nic nie mówią o życiu pozagrobowym o duszy itd.
Autor tej perykopy,którą podałaś pokazał,że Bóg człowieka ulepił z gliny a więc uczynił go osobiście,samemu, angażując się w to całym sobą.Z gliny dlatego,że człowiek pochodzi z tych samych składników,które są na Ziemi.Z gliny ponieważ człowiek jest częścią ziemi i po śmierci wraca do niej i staje się prochem.
Człowiek miał otrzymać dostęp do Drzewa Życia wtedy,gdy posłuchałby pierwszego nakazu aby nie jeść z Drzewa Poznania.Skoro nie usłuchał tego nakazu dostęp do Drzewa Życia został jemu odebrany.Stąd autor mówi,że człowiek stał się takim jak Bóg,że zaczął samemu decydować o tym co jest dobre a co złe a więc zgrzeszył pychą.Gdyby po tym grzechu zjadł z Drzewa Życia to żyłby w grzechu już na zawsze i nie byłoby dla niego odkupienia.Dlatego Bóg zagrodził człowiekowi dostęp do tego drzewa i zapowiedział,że kiedyś zostanie zbawiony.To drzewo występuje również w Apokalipsie i jak łatwo zauważyć dostęp do niego będą mieli wszyscy,którzy znajdą się w Raju.
To tak najprościej jak się dało tę sprawę ująć.


N cze 24, 2012 6:14 pm
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr maja 02, 2012 7:48 am
Posty: 888
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
@Aleksander_Grzesznik

Cytuj:
Człowiek miał otrzymać dostęp do Drzewa Życia wtedy,gdy posłuchałby pierwszego nakazu aby nie jeść z Drzewa Poznania


A skąd Ty to wiesz? Nie wprowadzaj proszę nikogo w błąd. W Piśmie Świętym nie jest nigdzie napisane, że człowiek miałby otrzymać owoce drzewa życia. Objawienie Jana to inna księga, inna sytuacje pod każdym względem - eschatologicznym między innymi.


N cze 24, 2012 6:28 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
Tak mówi nam Biblia w pierwszych księgach.Nikogo ja w błąd nie wprowadzam.Cała Biblia nie spadła z nieba jak wiesz.Ona powstawała powoli i przez setki lat.Prawda też został objawiana powoli nie od razu.
Zauważyłem,że upodobało Ci się pisać do mnie i chyba coś masz do mojej osoby.Poczekam jednak bo może za szybko wyciągnąłem jakieś tam wnioski. :|


N cze 24, 2012 6:43 pm
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr maja 02, 2012 7:48 am
Posty: 888
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
Źle Cię zrozumiałem, wybacz. Dokonałem lekkiej nadinterpretacji Twoich słów o drzewie życia, kiedy teraz zajrzałem jeszcze raz do Genesis przekonałem się o czym piszesz - a przynajmniej teraz wydaje mi się, że dobrze to odczytałem.

@Aleksander_Grzesznik

Cytuj:
Poczekam jednak bo może za szybko wyciągnąłem jakieś tam wnioski. :|


Czy to jest jakieś ad personam? Bo nie jestem pewny. Jesteś dyskutantem. Rozmawiam z Tobą. Wypowiadasz się teraz jako jedyny. Jeśli masz jakiś problem z tym, że się z Tobą nie zgadzam, cóż... Przyzwyczaj się do tego, na tym forum wbrew pozorom rzadko ktoś zgadza się z kimkolwiek.


N cze 24, 2012 6:51 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
Nie tam żadne ad personam.Ja raczej rzadko daję się wciągnąć w kłótnie.Ale miewałem już tak,że komuś się nie spodobał jakiś mój wpis--nie na tym forum--i zaraz zaczynał pić do mnie.
Ja jestem raczej otwarty w dyskusji.Masz słuszność co do tego,że na forach to raczej :"rzadko ktoś zgadza się z kimkolwiek."
A wiadomo,że w dyskusji trzeba się liczyć ze zdaniem odmiennym.Ja się z tym liczę.
Wracając do tematu chciałbym wkleić ten werset aby uniknąć kolejnych nieporozumień:

"Po czym Pan Bóg rzekł: Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki. "

"Wygnawszy zaś człowieka, Bóg postawił przed ogrodem Eden cherubów i połyskujące ostrze miecza, aby strzec drogi do drzewa życia. " Ks.Rodzaju 3:22.24.

Pozdrawiam i przepraszam, że się zbytnio uniosłem.


N cze 24, 2012 7:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
Aleksander_Grzesznik napisał(a):
Człowiek miał otrzymać dostęp do Drzewa Życia wtedy,gdy posłuchałby pierwszego nakazu aby nie jeść z Drzewa Poznania.Skoro nie usłuchał tego nakazu dostęp do Drzewa Życia został jemu odebrany.Stąd autor mówi,że człowiek stał się takim jak Bóg,że zaczął samemu decydować o tym co jest dobre a co złe a więc zgrzeszył pychą.Gdyby po tym grzechu zjadł z Drzewa Życia to żyłby w grzechu już na zawsze i nie byłoby dla niego odkupienia.Dlatego Bóg zagrodził człowiekowi dostęp do tego drzewa i zapowiedział,że kiedyś zostanie zbawiony.To drzewo występuje również w Apokalipsie i jak łatwo zauważyć dostęp do niego będą mieli wszyscy,którzy znajdą się w Raju.
To tak najprościej jak się dało tę sprawę ująć.

Cos mi tu nie pasuje.to czlowiek w koncu mial dostep do drzewa zycia, czy mial miec ten dostep? No i ile czasu mialo treac wyprobowanie posluszenstwa czlowieka przed daniem mu w posiadanie tego drugiego drzewa? Zakladam, ze pierwszy czlowiek nie znal smierci. Chyba, ze sie myle.
Czy jesli czlowiek zjadlby owoc z drzewa zycia bedac w grzechu stalby sie jak jeden z diablow/demonow?
Aleksander_Grzesznik napisał(a):
"Wygnawszy zaś człowieka, Bóg postawił przed ogrodem Eden cherubów i połyskujące ostrze miecza, aby strzec drogi do drzewa życia. " Ks.Rodzaju 3:22.24.
Pozdrawiam i przepraszam, że się zbytnio uniosłem.

Po co Bog postawil ,,ochrone'' pod drzewem zycia? Przeciez czlowiek po wygnaniu z raju i tak nie ma tam dostepu.

Mialam nadzieje, ze ten watek bedzie ,,zielona wyspa'' wolna od klotni protestancko- katolickich. Momentami mozna bylo swira dostac jak trafialo na takie targowisko :-(


Pn cze 25, 2012 8:42 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
joannabw napisał(a):
Aleksander_Grzesznik napisał(a):
Człowiek miał otrzymać dostęp do Drzewa Życia wtedy,gdy posłuchałby pierwszego nakazu aby nie jeść z Drzewa Poznania.Skoro nie usłuchał tego nakazu dostęp do Drzewa Życia został jemu odebrany.Stąd autor mówi,że człowiek stał się takim jak Bóg,że zaczął samemu decydować o tym co jest dobre a co złe a więc zgrzeszył pychą.Gdyby po tym grzechu zjadł z Drzewa Życia to żyłby w grzechu już na zawsze i nie byłoby dla niego odkupienia.Dlatego Bóg zagrodził człowiekowi dostęp do tego drzewa i zapowiedział,że kiedyś zostanie zbawiony.To drzewo występuje również w Apokalipsie i jak łatwo zauważyć dostęp do niego będą mieli wszyscy,którzy znajdą się w Raju.
To tak najprościej jak się dało tę sprawę ująć.

Cos mi tu nie pasuje.to czlowiek w koncu mial dostep do drzewa zycia, czy mial miec ten dostep? No i ile czasu mialo treac wyprobowanie posluszenstwa czlowieka przed daniem mu w posiadanie tego drugiego drzewa? Zakladam, ze pierwszy czlowiek nie znal smierci. Chyba, ze sie myle.
Czy jesli czlowiek zjadlby owoc z drzewa zycia bedac w grzechu stalby sie jak jeden z diablow/demonow?
Aleksander_Grzesznik napisał(a):
"Wygnawszy zaś człowieka, Bóg postawił przed ogrodem Eden cherubów i połyskujące ostrze miecza, aby strzec drogi do drzewa życia. " Ks.Rodzaju 3:22.24.
Pozdrawiam i przepraszam, że się zbytnio uniosłem.

Po co Bog postawil ,,ochrone'' pod drzewem zycia? Przeciez czlowiek po wygnaniu z raju i tak nie ma tam dostepu.

Mialam nadzieje, ze ten watek bedzie ,,zielona wyspa'' wolna od klotni protestancko- katolickich. Momentami mozna bylo swira dostac jak trafialo na takie targowisko :-(


Wiesz,jeśli odpowiedź ma być w kontekście całej Biblii to pewnie będzie dużo pełniejsza.Ty jednak na początku zadałaś pytanie odnoszące się tylko do tego fragmentu.
Mógłbym na ten temat dużo napisać tylko ja nie wiem jaki jest cel tego mojego pisania.Czy Ty chcesz się upewnić,że to co napisane jest w Księdze Rodzaju w jej pierwszych rozdziałach to bzdura czy jednak chcesz zrozumieć co autor natchniony chciał przekazać?
Powiem Ci,że jeśli chcesz więcej na ten temat się dowiedzieć to forum jakoś nie bardzo spełnia kryteria do poznania czy zgłębienia tematu.Ale w internecie dość dużo na ten temat pewnie by się znalazło.
Zatem sama zdecyduj co chcesz z tą kwestią zrobić. :)


Pn cze 25, 2012 9:09 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
Ja nie chce dlugich odpowiedzi. Chce tylko wiedziec. Nie rozumiem i to wszystko. Z gory zalozylam, ze czlowiek mial na poczatku niesmiertelne cialo, ale mozna je bylo usmiertelnic. Tu sie gubie, ze to moze wcale nie o cialo chodzilo, ale o niesmiertelna dusze. To czym bylby wtedy raj gdyby zniszczalne ciala ulegaly zranieniom, bolowi, gdyby jedno z ludzi zmarlo, a drugie pozostalo same.


Pn cze 25, 2012 9:58 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
Joanno, im dłużej śledzę ten wątek tym bardziej sądzę że powinnaś poszukać porządnego wykładu wiary - a nie internetowego dopytywania.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn cze 25, 2012 11:11 am
Zobacz profil WWW
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
joannabw napisał(a):
Ja nie chce dlugich odpowiedzi. Chce tylko wiedziec. Nie rozumiem i to wszystko. Z gory zalozylam, ze czlowiek mial na poczatku niesmiertelne cialo, ale mozna je bylo usmiertelnic. Tu sie gubie, ze to moze wcale nie o cialo chodzilo, ale o niesmiertelna dusze. To czym bylby wtedy raj gdyby zniszczalne ciala ulegaly zranieniom, bolowi, gdyby jedno z ludzi zmarlo, a drugie pozostalo same.

Z tego co czytamy w Księdze Rodzaju w pierwszych rozdziałach można zauważyć,że Bóg stworzył człowieka do tego by żył w Raju.Autor najprawdopodobniej nie zna terminu nieśmiertelności duszy a człowiek jest dla niego `nefesz haja ` czyli duszą żyjącą.
W Raju jak widzimy były dwa drzewa,jedno `Poznania Dobra i Zła` a drugie `Drzewo Życia`Nie wiemy czy człowiek spożywał z tego drzewa wcześniej niczym zgrzeszył czy nie.Na ten temat nie ma nic powiedziane.Ale wiemy,że po tym jak pierwsza para ludzka zgrzeszyła to dostęp do Drzewa Życia oraz do Raju został zamknięty.Czy to traktować metaforycznie,alegorycznie czy dosłownie to inna kwestia.Możne powiedzieć,że po upadku człowiek zburzył harmonię jaka łączyła go z Bogiem i ta relacja jaka istniała przed upadkiem została zburzona.Ale można przyjąć,że człowiek żyłby w harmonii z Bogiem będąc nieśmiertelnym.Nie wiemy,czy żyłby zawsze na ziemi czy po jakimś czasie powołany by był do niebieskiej chwały ale bez śmierci ciała.Paweł nam mówi,że ci,którzy nie doznają śmierci w chwili przyjścia Chrystusa na końcu czasów nie umrą ale zostaną przemienieni.
Zatem w planie Boga mogło być tak,że człowiek od samego początku został powołany do życia w niebie a ziemia miała być początkiem.Ale autor tej perykopy czy tego rozdziału w Biblii nie wie o tym.Taka prawda mogła mu nie zostać ujawniona.Pisze on więc o tym,że człowiek na samym początku żył w jedności z Bogiem aż do czasu gdy popełnił grzech.
Grzech ten polegał przede wszystkim na tym,że to człowiek zaczął stanowić o tym co jest dobre a co złe.
Gdyby przyjąć wykładnię dosłowną jak to czyni wiele wspólnot religijnych to wtedy sprawa wyglądała by inaczej.
Człowiek został stworzony do życia na ziemi i tylko na ziemi.Jest istotą cielesną bo z prochu powstał i w proch się obróci.Gdy zgrzeszył utracił dostęp do Drzewa Życia i tym samym pozbawił się wiecznego życia w Raju.Grzech,który popełnił przekazany został wszystkim ludziom stąd wszyscy umierają.Nadzieją dla nas jest zmartwychwstanie,które nastąpi na końcu czasów.
Wiele wspólnot wierzy,że tylko sprawiedliwi dostąpią zbawienia a więc zmartwychwstaną.Grzesznicy zostali unicestwieni i nie zmartwychwstaną.
To chyba tak najprościej jak się dało.


Pn cze 25, 2012 11:18 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
Barney napisał(a):
Joanno, im dłużej śledzę ten wątek tym bardziej sądzę że powinnaś poszukać porządnego wykładu wiary - a nie internetowego dopytywania.

Mozesz jasniej? Tego typu problemy wyskakuja mi przy czytaniu Biblii. Wlasciwie to analizowanie, nie czytanie.
Biore udzial w internetowym kursie, ale kontakt z e-trenerem jest dla mnie niewystarczajacy.

A_ G. Dzieki za odpowiedz. Mysle, ze jest wyczerpujaca, bo chwilowo nie mam pytan.


Pn cze 25, 2012 7:38 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
Po prostu potrzebne Ci jest coś solidnego, omawiającego po kolei, bo widzę że chcesz się tym zająć poważnie. Może Świderkówna?
A kursów internetowych nie polecam - chyba że jakiś zakon prowadzi. Te z różnych organizacji ewangelizacyjnych są d-e-n-n-e, konsultanci niekompetentni i wygadują straszne głupoty.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt cze 26, 2012 1:01 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
Mozesz polecic ktoras pozycje na poczatek? Cos o prostej, latwo przyswajalnej wymowie i poukladanej tresci.


Wt cze 26, 2012 5:43 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
Jakis czas temu przeczytalam o problemie pewnego czlowieka, ktory odbyl spowiedz generalna. Zapomnial powiedziec o jakims grzechu ciezkim i pytal czy spowiedz jest wazna. Z komentarzy i po doczytaniu w innych materialach zrozumialam, ze musza byc wymienione wszystkie grzechy ciezkie i we wlasciwej kolejnosci. To co ma zrobic czlowiek, ktory ma ich tyle, ze polowy nie pamieta, nie wspominajac o kolejnosci? Taka spowiedz jest juz niewazna? Jesli tak, to gdzie tu miejsce na grzechow odpuszczenie?


Śr cze 27, 2012 5:03 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
joannabw napisał(a):
akis czas temu przeczytalam o problemie pewnego czlowieka, ktory odbyl spowiedz generalna. Zapomnial powiedziec o jakims grzechu ciezkim i pytal czy spowiedz jest wazna. Z komentarzy i po doczytaniu w innych materialach zrozumialam, ze musza byc wymienione wszystkie grzechy ciezkie i we wlasciwej kolejnosci.

Jeżeli zapomniał - spowiedź jest ważna (nieważna jest, gdy zataił). Ten zapomniany grzech trzeba wyznać przy następnej spowiedzi, możliwie jak najszybciej.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Śr cze 27, 2012 5:59 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 720 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 48  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 57 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL