Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 01, 2024 6:35 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 217 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna strona
 Modlitwa za Polskę 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 09, 2011 10:55 pm
Posty: 1740
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa za Polskę
pudlasz napisał(a):
Prawosławni modlą się za wszystkich i wszystko, aczkolwiek nie zmieniają swoich przyzwyczajeń modlitewnych tylko dlatego, że ktoś sobie wymyślił, że przez 3 tygodnie będzie się modlił za np. kolegów z pracy. Modlitwa tak nie działa. Nie musisz modlić się za coś, modlitwa nawet nie musi być świadoma.



To znaczy ze nie mozemy sie modlic kiedy chcemy ?
A jak modlitwa dziala drogi pudlaszu i skad takie informacje ?


Pn sty 23, 2012 4:19 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 8:50 pm
Posty: 1777
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa za Polskę
Można modlić kiedy się chce. Nie można jednak traktować modlitwy jak środka zapłaty za określone korzyści. Modlitwa to nie pieniądze, za które się kupuje bułki, ubrania, czy porządek w państwie.

_________________
OrthodoxChurch is evangelical but not Protestant. It is orthodox but not Jewish. It is catholic but not papal.


Pn sty 23, 2012 4:28 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 09, 2011 10:55 pm
Posty: 1740
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa za Polskę
pudlasz napisał(a):
Można modlić kiedy się chce. Nie można jednak traktować modlitwy jak środka zapłaty za określone korzyści. Modlitwa to nie pieniądze, za które się kupuje bułki, ubrania, czy porządek w państwie.


Ale modlitwa podziekowania moze byc ?
A wjaki sposob mozna modlitwa zaplacic? Pomoz mi prosze zrozumiec poniewaz nie spotkalem jeszcze takiego okreslenia.


Pn sty 23, 2012 4:49 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lis 22, 2004 11:10 pm
Posty: 1218
Lokalizacja: Białystok
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, prawosławie
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa za Polskę
Johann napisał(a):
prawosławni indywidualnie nie modlą się co do zasady "w czyjejś intencji", tylko za siebie samych "o dar ujrzenie własnych grzechów i pokajanie za nie, o pomoc od Boga dla wyzwolenia się z własnych namiętności, itd.".

Modlitwy za rządzących państwem są natomiast zawsze zanoszone do Boga w trakcie Świętej Liturgii.


Dokładnie Johannie, to właśnie miałem na myśli! Święci nie pisali nigdy modlitw o to by ktoś inny ujrzał swoje własne grzechy i się za nie pokajał. Takie myślenie niebezpiecznie by zbliżało człowieka do pychy, do modlitwy faryzeusza - "dziękuję Ci Boże, że nie jestem taki jak ten celnik". Nie powinno się osądzać innych, lecz patrzeć na swoje własne grzechy. Takie właśnie modlitwy pisali święci. Były to zawsze modlitwy, w których albo wychwalali Boga albo prosili, by Ten pozwolił im ujrzeć ich własne grzechy. Możemy się modlić swoimi własnymi słowami, lecz wzorem takich modlitw powinny być modlitwy, które pisali święci, a były to zawsze modlitwy, które budowane były na fundamencie głębokiej pokory.

Nie zrozumcie mnie źle, nie piszę tego wszystkiego, by kogokolwiek krytykować. Chcę tylko wytłumaczyć jak "ta" sprawa wygląda w przypadku prawosławia, chociaż zdaję sobie sprawę, że trochę trudno to pojąć dla kogoś kto jest wychowany w innej tradycji duchowej.

_________________
http://www.ksiega-starcow.blogspot.com
http://www.orthphoto.net


Pn sty 23, 2012 4:49 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 09, 2011 10:55 pm
Posty: 1740
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa za Polskę
Cytuj:
Nie zrozumcie mnie źle, nie piszę tego wszystkiego, by kogokolwiek krytykować. Chcę tylko wytłumaczyć jak "ta" sprawa wygląda w przypadku prawosławia, chociaż zdaję sobie sprawę, że trochę trudno to pojąć dla kogoś kto jest wychowany w innej tradycji duchowej.


Nektariuszu czy Wiara w Jezusa Chrystusa jest inna tradycja duchowa o ktorej wspominasz ?


Pn sty 23, 2012 4:54 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 8:50 pm
Posty: 1777
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa za Polskę
amadeus35 napisał(a):
Ale modlitwa podziekowania moze byc ?


Każda modlitwa może być, ale nie każdy sposób modlitwy nie jest wg Kościoła dobry. Modlitewny maraton / flasz mob, czy jak to zwać do prawosławnej tradycji nie pasuje.

Cytuj:
A wjaki sposob mozna modlitwa zaplacic? Pomoz mi prosze zrozumiec poniewaz nie spotkalem jeszcze takiego okreslenia.


Nie spotykałeś, a używasz. No chodzi o popularne u Was modlitwy, których intencją nie jest ich treść, a coś innego. Np. odmawianie modlitw, w których treści modli się za siebie (na przykład) w jakiejś intencji.

Prawosławny nie odmówi "Ojcze nasz" (albo 15) za nowy samochód albo kolegę, bo w treści tej modlitwy nie ma o tym słowa. Ksiądz nie odprawi specjalnej Mszy za wyzdrowienie, bo Msza jest za wszystkich i wszystko.

A dla Was to normalne.

Cytuj:
Nektariuszu czy Wiara w Jezusa Chrystusa jest inna tradycja duchowa o ktorej wspominasz ?


Chodziło mu w wiarę w solascripturę i inne herezje.

_________________
OrthodoxChurch is evangelical but not Protestant. It is orthodox but not Jewish. It is catholic but not papal.


Pn sty 23, 2012 4:59 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 19, 2010 11:26 pm
Posty: 3715
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa za Polskę
Ostatnio w dosyć luźnej rozmowie w tym temacie
viewtopic.php?f=8&t=20255&p=734121#p734121
doszliśmy ,do wniosku że Polska przypomina kraj przypominający niewolę Egipską.Nie chodzi mi teraz o zasadność tego stwierdzenia ,lub o wyszczególnienie charakteru tej niewoli.W/w temacie co człowiek ,to zapewne inna pojawi się opinia.Natomiat chciałbym posłużyć się Bibliijnym przykładem "zniewolonego kraju" ,aby uzyskac odpowiedź na inne pytanie.

Johann napisał(a):
Wydaje mi się, że Maria - Magdalena nie zrozumiała tego, o czym pisał Nektariusz.

Parafrazując jego słowa prawosławni indywidualnie nie modlą się co do zasady "w czyjejś intencji", tylko za siebie samych "o dar ujrzenie własnych grzechów i pokajanie za nie, o pomoc od Boga dla wyzwolenia się z własnych namiętności, itd.".

Modlitwy za rządzących państwem są natomiast zawsze zanoszone do Boga w trakcie Świętej Liturgii.

Jeżeli się mylę to poprawcie.


Pan mówił: Dosyć napatrzyłem się na udrękę ludu mego w Egipcie i nasłuchałem się narzekań jego na ciemiężców, znam więc jego uciemiężenie. (8) Zstąpiłem, aby go wyrwać z ręki Egiptu i wyprowadzić z tej ziemi do ziemi żyznej i przestronnej, do ziemi, która opływa w mleko i miód, na miejsce Kananejczyka, Chetyty, Amoryty, Peryzzyty, Chiwwity i Jebusyty. (9) Teraz oto doszło wołanie Izraelitów do Mnie, bo też naocznie przekonałem się o cierpieniach, jakie im zadają Egipcjanie. Ex 3.

Pomijając więc argumentacje Johana, czy naprawdę bracia prawoslawni nie możecie ,zanosić modlitw błagalnych (w innej formie) ,za Ojczyznę (nas wszystkich) ?

_________________
Panie, nie wywyższa się serce moje, oczy moje nie chcą patrzeć z góry. Ps 131


Pn sty 23, 2012 5:25 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 8:50 pm
Posty: 1777
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa za Polskę
Prawosławni modlą się za ojczyznę, ale nie w takiej formie, w jakiej chcecie to robić wy.

_________________
OrthodoxChurch is evangelical but not Protestant. It is orthodox but not Jewish. It is catholic but not papal.


Pn sty 23, 2012 5:30 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 09, 2011 10:55 pm
Posty: 1740
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa za Polskę
Cytuj:
A dla Was to normalne.


Dla was normalne ? Nie rozumiem kogo masz pudlasz na mysli ?


Pn sty 23, 2012 5:43 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 8:50 pm
Posty: 1777
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa za Polskę
Wszystkich, skażonych jurydycznym podejściem Akwinaty i całego odłączonego od Kościoła zachodniego chrześcijaństwa do spraw duchowych.

_________________
OrthodoxChurch is evangelical but not Protestant. It is orthodox but not Jewish. It is catholic but not papal.


Pn sty 23, 2012 5:49 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Cz gru 16, 2010 11:12 am
Posty: 232
Lokalizacja: Puławy
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa za Polskę
ojczyzna chrześcijan to NOWE JERUZALEM które kiedys zstapi na ziemi , obecnie wszystkie kraje w tym Polska za podległe szatanowi - bogu tego swiata - list do Filipian 3:20-21 , 2 LIST DO KORYNTIAN 4:3-4 , list do Hebrajczyków rozdział 11

, http://zbawieni.com/showthread.php?tid=139

_________________
Google : JAK ANTYCHRYST OSZUKA WIELU CHRZEŚCIJAN

, Youtube : jedyny lek na wszelką depresję

, YT : MŁODY WIEK ZIEMI


Pn sty 23, 2012 6:56 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 01, 2010 10:22 pm
Posty: 2268
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa za Polskę
Proszę o konkretną odpowiedź:
W czym tkwi problem prawosławia?
a) Nie chcecie się modlić z heretykami;
b) Nie modlicie się tak (to jak?)
c)
----
Jeśli chodzi o rodzaj modlitwy, to Nektariusz pisał, że prawosławni nie proszą o rzeczy materialne. Pytam po raz setny: w Ojcze nasz jest: "chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj". To jak to jest? Nie modlicie się za ojczyznę? Jeśli tak, to w jaki sposób?! Nektariuszu, wytłumacz mi to w końcu - ignorujesz te pytanie?
KONKRETY...
Ja jestem prosty człowiek. Taki prostaczek, który chce żeby mu całą teologię wyłożyli "jak krowie na rowie". To możliwe jest: "Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom." (Mt. 11, 25) rzekł Jezus.

_________________
"Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia" Flp (4,13)
„A kimże ja bym bez Boga była?” - Sonia do Raskolnikowa


Pn sty 23, 2012 8:10 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 8:50 pm
Posty: 1777
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa za Polskę
Zakaz modlitwy z heretykami to jedno. Niemniej nie ma to znaczenia w tym przypadku, gdyż w jednym miejscu modlić się wspólnie nie planujecie.

Drugie, to popularne w waszej tradycji (i przypuszczam, że o to chodzi tutaj) wielokrotne odmawianie modlitw, pacierzy, czy Mszy w intencji, która nie jest tożsama z tą wynikającą z ich treści (10 zdrowasiek za zdany egzamin, Msza za uzdrowienie itd.).

Jeżeli prawosławny chce się modlić o zdrowie kogoś, to się modli o zdrowie kogoś ("Panie Boże, uzdrów X"), a nie odmawia "Ojcze nasz" 20 razy w intencji chorej osoby.

_________________
OrthodoxChurch is evangelical but not Protestant. It is orthodox but not Jewish. It is catholic but not papal.


Pn sty 23, 2012 8:19 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 01, 2010 10:22 pm
Posty: 2268
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa za Polskę
pudlasz napisał(a):
Zakaz modlitwy z heretykami to jedno. Niemniej nie ma to znaczenia w tym przypadku, gdyż w jednym miejscu modlić się wspólnie nie planujecie.

Drugie, to popularne w waszej tradycji (i przypuszczam, że o to chodzi tutaj) wielokrotne odmawianie modlitw, pacierzy, czy Mszy w intencji, która nie jest tożsama z tą wynikającą z ich treści (10 zdrowasiek za zdany egzamin, Msza za uzdrowienie itd.).

Jeżeli prawosławny chce się modlić o zdrowie kogoś, to się modli o zdrowie kogoś ("Panie Boże, uzdrów X"), a nie odmawia "Ojcze nasz" 20 razy w intencji chorej osoby.

Ależ o tym mówię! Każdy niech się modli jak chce! (np. "Panie Boże daj nam mądrych parlamentarzystów"). A co do heretyków... przytoczyłem Ci różne akcje ekumeniczne. Prawosławni się z katolikami modlą. To jak to jest? Podziały w Cerkwi?

PS. Pozwolę sobie przypomnieć czotki...

_________________
"Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia" Flp (4,13)
„A kimże ja bym bez Boga była?” - Sonia do Raskolnikowa


Pn sty 23, 2012 8:34 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 8:50 pm
Posty: 1777
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa za Polskę
Tomasz24 napisał(a):
Ależ o tym mówię! Każdy niech się modli jak chce! (np. "Panie Boże daj nam mądrych parlamentarzystów").


To ja może jeszcze poinformuję, że podczas każdego nabożeństwa oraz w najpopularniejszej regule modlitewnej są oddzielne modlitwy za ojczyznę.

Cytuj:
A co do heretyków... przytoczyłem Ci różne akcje ekumeniczne. Prawosławni się z katolikami modlą. To jak to jest? Podziały w Cerkwi?


Generalnie taka praktyka powstała w latach 60., po fali hurraoptymistycznych opinii nt. ekumenizmu i dopiero od niedawna są one korygowane i pozbawiane nadużyć.

Cytuj:
PS. Pozwolę sobie przypomnieć czotki...


Modlitwa Jezusowa ma jedną intencję: "zmiłuj się nade mną grzesznym". Nie można jej odmawiać za kupno nowego samochodu, czy ojczyznę

_________________
OrthodoxChurch is evangelical but not Protestant. It is orthodox but not Jewish. It is catholic but not papal.


Pn sty 23, 2012 8:43 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 217 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 53 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL