Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 12:03 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 658 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 44  Następna strona
 Świadkowie Jehowy 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 01, 2010 10:22 pm
Posty: 2268
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Świadkowie Jehowy
Witajcie!
Właśnie z mojego domu wyszli ŚJ. Długo z nimi rozmawiałem. Nie udało mi się niczego dowieść. Mało tego! Na argumenty, które miałem przygotowane nie odpowiadali do końca, wykręcali się. Czy macie jakąś stronkę, albo rzeczowe argumenty, które na 100% da się pokazać (najlepiej w biblii, albo ich publikacjach) i udowodnić, że się mylą?

_________________
"Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia" Flp (4,13)
„A kimże ja bym bez Boga była?” - Sonia do Raskolnikowa


Pn sie 01, 2011 8:56 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2010 1:41 pm
Posty: 1286
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Świadkowie Jehowy
Tomasz24 napisał(a):
Właśnie z mojego domu wyszli ŚJ. Długo z nimi rozmawiałem. Nie udało mi się niczego dowieść. Mało tego! Na argumenty, które miałem przygotowane nie odpowiadali do końca, wykręcali się. Czy macie jakąś stronkę, albo rzeczowe argumenty, które na 100% da się pokazać (najlepiej w biblii, albo ich publikacjach) i udowodnić, że się mylą?


Szkoda czasu na argumenty doktrynalne.

Najlepszym sposobem na rozmowę z nimi jest świadectwo - Twoje, Twoich bliskich, np. opowiedzieć o darze uzdrowienia (nie wierzą w niego, jak i w inne charyzmaty). Warto też poruszyć kwestię egzorcyzmów. Zapytać się co by zrobili gdyby na ich zebranie przyszedł człowiek opętany.

Ewentualnie nawiązać do historii Towarzystwa Strażnica, wyszukać niespełnione proroctwa głoszone przez nich. Działa jak płachta na byka.

_________________
"Każde słowo Boga w ogniu wypróbowane, tarczą jest dla tych, co Doń się uciekają." [Księga Przysłów 30,5]


Pn sie 01, 2011 9:18 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14115
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Świadkowie Jehowy
Wystarczy pomodlić się z nimi o Ducha Świętego aby rozmowa nie była jałowym przerzucaniem się a była studium biblii. Uciekną bo nie wierzą w Ducha Świętego.
Oni nie przychodzą rozmawiać a nawracać. Nie są otwarci na dyskusję i nie słuchają żadnych argumentów.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Pn sie 01, 2011 9:34 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Świadkowie Jehowy
Tomasz24 napisał(a):
Nie udało mi się niczego dowieść. Mało tego! Na argumenty, które miałem przygotowane nie odpowiadali do końca, wykręcali się.


Ta książka jest całkiem całkiem http://watchtower.org.pl/bednarski.php Polecam również: Jacek Salij - Ukryte sensy w doktrynie świadków jehowy, oraz artykuły ze strony naszego forumowicza siloama: http://www.slideshare.net/siloam

W rozmowie z ŚJ warto powołać się na pisma Ojców Kościoła, rozbijają one w drobny mak ich doktrynę. Świadkowie to często dobrzy ludzie, ale mocno ogłupieni przez ideologię towarzystwa Strażnica. Niestety ŚJ są przykładem wiary szkodliwej.


Pn sie 01, 2011 10:27 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt maja 10, 2011 9:11 pm
Posty: 384
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Świadkowie Jehowy
Dyskutowałem z nimi ok 2 lata i do tej pory nie wiem jaką strategię przyjąć.
Na pewno żądne nawet najlepsze argumenty nie pomogą jeżeli są to tz. betony. Z młodymi warto rozmawiać gdyż większa szansa na samodzielne myślenie.
Być może zejść na tematy życia co może być trudne ale lepiej przedstawi naszą duchowość. Ja np. mam kolegę SJ do którego chodzę pograć na konsoli i takie tam ale ani ja ani on nie odważyliśmy się zacząć tematu.
Może tylko Duch Sw wie czy i kiedy warto z nim podejmować dyskusję.
Moim zdaniem antyświadectwem jest nie otwieranie drzwi, gdyż kolega powiedział mi (-pracuję ze SJ) iż często słyszy jak ktoś szeptem mówi za drzwiami "nie otwieraj".
Lepiej już grzecznie otworzyć i jeżeli nie ma się ochoty lub wiedzy by podyskutować to grzecznie uzasadnić niechęć do dyskusji.

Ja zazwyczaj zapraszam, choć często żona mnie za to karci, wiec czasem po prostu powiem iż dla mnie SJ są jak każda inna religia- również się mylili więc niech zachęcą mnie życiem, niech pokazą owoce swojej wiary które ja dostrzegam w KrK w postaci zwłaszcza opieki nad samarytaninem jak czynią to choćby zakonnice opiekując się trędowatymi, chorymi itd.
SJ tego raczej nie czynią bo nauczajądla samego nauczania.


Pn sie 01, 2011 11:11 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 13, 2008 12:39 pm
Posty: 5002
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Świadkowie Jehowy
Tomasz24 napisał(a):
Witajcie!
Właśnie z mojego domu wyszli ŚJ. Długo z nimi rozmawiałem. Nie udało mi się niczego dowieść. Mało tego! Na argumenty, które miałem przygotowane nie odpowiadali do końca, wykręcali się. Czy macie jakąś stronkę, albo rzeczowe argumenty, które na 100% da się pokazać (najlepiej w biblii, albo ich publikacjach) i udowodnić, że się mylą?

Dyskusją daleko nie zajedziesz, choć warto na pewno się "obkuć". Ale oni ćwiczą prowadzenie dyskusji na swoich "warsztatach". Jak chcesz, to zajrzyj TUTAJ, chyba najlepiej scedowana nauka o Trójcy właśnie w polemice z SJ. Jak nie starczy to w dziale "Linki" są kolejne witryny.

Ale też myślę, że lepszą "kontrą" jest modlitwa.

_________________
Jer 32:15 To bowiem mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Będą jeszcze w tym kraju kupować domy, pola i winnice".


Pn sie 01, 2011 11:28 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Wt lip 06, 2010 2:11 pm
Posty: 521
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Świadkowie Jehowy
Mam książkę, ale jest z 1991 roku. Pismo Święte przeczy nauce Świadków Jehowy. Autorami są: H.A.Szczepańscy i T. Kunda. Ma imprimatur.
Tylko raz z nimi rozmawiałam. Ja swoje, oni swoje. Jakby nie słyszeli o czym mówię.


Pn sie 01, 2011 11:47 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 09, 2010 5:54 pm
Posty: 1063
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Świadkowie Jehowy
Przyłączam się do głosów przedmówców (może nie wszystkich), że dyskusja doktrynalna rzadko daje rezultaty. Dużo materiałów zamieszczają autorzy stron http://www.piotrandryszczak.pl/index.html, http://www.brooklyn.org.pl/. Oczywiście nie wszystkie zamieszczone tam artykuły są obiektywne, ale wiele może być pomocnych.
Jest ważna sprawa: nastawienie. Spora liczba ŚJ rzeczywiście nastawia się, żeby "nawracać, bo to my mamy rację", ale z drugiej strony sytuacja może być identyczna. Wtedy cierpliwość, wyrozumiałość, wzajemne słuchanie siebie nawzajem, przykład może zdziałać o wiele więcej.
Zawsze zresztą wartą pamiętać po czym poznać prawdziwych Chrześcijan (Jn 13:34, 35) Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali".


Wt sie 02, 2011 9:59 am
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Cz kwi 18, 2002 2:40 pm
Posty: 117
Lokalizacja: Wrocław
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Świadkowie Jehowy
Świadkowie gdy przychodzą do naszych domów to nie po to aby dyskutować, ale aby ewangelizować. Ich jedynym celem jest pozyskanie rozmówcy. Formy rozmowy są z góry przećwiczone i bez wzgledu co powiecie oni i tak będa przekazywać swoje argumenty.
zauważyłem jeszcze jedną ważną rzecz. Na początek przychodzi swiadek nazwijmy 1 i 2, gdy z nimi rozmawiamy 1 mówi 2 słucha, gdy dojdzie do mozliwosci drugiego spotkania wtedy przychodzi 1 z 3 i tym razem ten 3 mówi, za trzecim razem przychodzi 3 i 4 i ten ostatni mówi. Myśle, że pierwsza grupa jest sondażowa, składa się z lidera i praktykanta, potem przychodzi trochę lepszy lider a na końcu "super lider". Gdy po trzecim spotkaniu nie dojdą do momentu, że rozmówca wykazuje zainteresowanie ich teoriami, a upiera się przy swoich teoriach rezygnują z dalszych spotkań na jakiś czas. Po kilku takich próbach zaczynają unikać twoich drzwi przez kilka lat.
Moja metoda, to świadectwo wiary przy pierwszej wizycie, aby przekonać tego paktykanta a nie lidera. Potem na drugim lub trzecim spotkaniu mówią o zbawieniu i istotcie krzyża Jezusa dla nas i naszej wieczności, czwartego razu nigdy nie było.

_________________
Zapraszam na moją stronę http://tysnicki.republika.pl


Wt sie 02, 2011 12:36 pm
Zobacz profil WWW
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Świadkowie Jehowy
Ryszard T. napisał(a):
Potem na drugim lub trzecim spotkaniu mówią o zbawieniu i istotcie krzyża Jezusa dla nas i naszej wieczności, czwartego razu nigdy nie było.
Cóż, kiedy oni twierdzili, że Jezus jest Michałem Archaniołem.


Wt sie 02, 2011 1:00 pm
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt maja 10, 2011 9:11 pm
Posty: 384
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Świadkowie Jehowy
mam podobne obserwacje Ryszard, i dodam iż warto (jak ktoś zna swoją wiarę i SJ i podejście cierpliwe i z miłością) dzyskutować dla tej pierwszej grupy, w której często jest osoba młodsza której można jeszcze pomóc poprzez logiczne dyskusje gdyż ona być moze jeszcze potrafi sama logicznie myśleć.

Ostatnio mam nowy problem gdyż się przeprowadziłem i zakładam iż przyjdzie dzień kiedy zastukają do mych drzwi, a ja nie wiem jak tym razem zozpocząć a nowo by nie mieć pokusy ich nie zagiąć i ośmieszyć a wysłuchać i dać dobry przykład. Pokusa wykazania kto tu rządzi jest duża i wszystko psuje.


Wt sie 02, 2011 7:06 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Śr maja 25, 2011 5:27 pm
Posty: 8
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Świadkowie Jehowy
Nie zaprzątajcie sobie nimi głowy .


Śr sie 03, 2011 2:49 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Cz sty 28, 2010 6:01 pm
Posty: 132
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Świadkowie Jehowy
Z potyczki ze SJ cieżko wyjść zwyciezko nawet jeżeli masz bardzo dobre przygotowanie teologiczne. I tu nie chodzi o to, że są lepiej oczytani w Biblii, po prostu maja przewage wykorzystując sztuczki z zakresu psychologii społecznej, marketingu, techniki sprzedaży, itd. Wszystko to co w jednym palcu musi miec dobry domokrążca, akwizytor, handlowiec. Polecam tutaj najbardziej popularna ksiazke w tym temacie autorstwa Roberta B. Cialdiniego ''Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka" zeby sie przekonac jak latwo za pomoca niewinnych sztuczek przejac cala inicjatywe w rozmowie.

Jezeli juz chcesz sie z nimi staczac potyczki to dobrym rozwiazaniem jest zaopatrzenie sie w ksiazke wydana przez SJ do wewnetrznego uzytku "Prowadzenie rozmów na podstawie Pism" zawierająca wiele wskazówek, jak pokierować rozmową, w zależności od sytuacji i rozmówcy, np: "Czy mógłbym pana o coś zapytać? Gdyby pan był w stanie rozwiązać któryś z licznych problemów nękających dzisiejszy świat, od czego by pan zaczął? (Po zorientowaniu się, co najbardziej niepokoi rozmówcę, potraktuj jego słowa jako punkt wyjścia do dalszej rozmowy)" (s.10) Ze znalezieniem tej ksiazki w PDF nie bedzie problemu http://chomikuj.pl/WTLibrary/Franz+Era+ ... 175943.pdf Niestety nie jest to najnowsza publikacja.
Każdy SJ zanim wyruszy w teren przechodzi trening, po każdym obchodzie zdaje relacje, ktora jest pozniej skrupulatnie analizowana "co zrobiłem źle, jak powinienem odpowiedzieć, zachować sie, jak gestykulować, patrzeć na rozmówcę..." Jezeli nie spławiłes SJ od razu ale z nimi choc przez chwile rozmawiales, to na 100% zapukaja ponownie tyle ze lepiej przygotowani. Wszystko jest skrupulatnie odnotowywane.

Wg tych samych zasad działają handlowcy... szkolenia, szkolenia, i jeszcze raz szkolenia.

Ponad to bez dobrego poznania doktryny SJ ciezko przejsc do kontrataku. Pomoca będzie np Świadkowie Jehowy głosiciele Królestwa Bożego

A jako odtrutke, gdyby ktos sie za mocno wczytal w wynuzenia SJ ksiażke:
Kryzys sumienia Raymonda Franza

_________________
Luteranin.


Cz sie 04, 2011 5:36 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Cz sty 28, 2010 6:01 pm
Posty: 132
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Świadkowie Jehowy
Fragment z "Prowadzenie rozmów na podstawie Pism" jak rozpocząć rozmowe. Przytoczę kilka tematow:

GDY LUDZIE MAWIAJĄ: „JESTEM ZAJĘTY”
• „Dzień dobry. Odwiedzamy wszystkie rodziny w tym domu (albo: przy tej ulicy), żeby przekazać ważną wiadomość. Na pewno jest pan bardzo zajęty, więc powiem króciutko, o co chodzi”.
• „Witam pana. Nazywam się ... Przyszedłem, żeby z panem porozmawiać o wielkich dobrodziejstwach Królestwa Bożego oraz o tym, jak można ich dostąpić. Widzę jednak, że jest pan bardzo zajęty (albo: szykuje się pan do wyjścia). Czy mógłbym króciutko coś powiedzieć?”

GDY LUDZIE MAWIAJĄ: „MAM SWOJĄ RELIGIĘ”
• „Dzień dobry. Odwiedzamy wszystkie rodziny w tym bloku (w tej okolicy) i stwierdzamy, że większość ma swoją religię. Prawdopodobnie pan też ... Ale chyba przyzna pan, że bez względu na to, jakiego jesteśmy wyznania, dają się nam we znaki takie same
kłopoty: wysokie koszty utrzymania, przestępczość, choroby, czy nie tak? ... Czy ma pan nadzieję, że uda się to jakoś pomyślnie rozwiązać? ... (2 Piotra 3:13; itp.)”

DNI OSTATNIE
• „Przyszliśmy do pana, żeby porozmawiać o znaczeniu dzisiejszych wydarzeń światowych. Wiele ludzi przestaje się interesować Bogiem i Jego zasadami przedstawionymi w Biblii. Bardzo źle wpływa to na ich wzajemne stosunki. Proszę zobaczyć, co jest napisane w 2 Tymoteusza 3:1-5, i powiedzieć, czy to nie pasuje do dzisiejszego świata. (Odczytaj). Czy można mieć nadzieję, że kiedyś będzie lepiej? (2 Piotra
3:13)”.
• „Wiele ludzi obawia się, że niedługo nastanie koniec świata, a o naszych czasach mówią, że to już ‚dni ostatnie’. Czy słyszał pan, że w Piśmie Świętym jest napisane, jak można przeżyć koniec dzisiejszego świata i dostąpić życia na ziemi, która ma się stać rajem?
(Sof. 2:2, 3)”. (Zobacz też „Dni ostatnie”, strony 73-82).

WOJNA/POKÓJ
• „W naszych czasach prawie każdy obawia się wojny nuklearnej. Jak pan myśli, czy kiedyś doczekamy się prawdziwego pokoju na ziemi? ... (Ps. 46:9, 10; Izaj. 9:5, 6)”.


itd...

Fragment "Jak reagować na wypowiedzi mające na celu przerwanie rozmowy":

„MNIE TO NIE INTERESUJE”

• „Przepraszam, czy to znaczy, że nie interesuje pana Biblia, czy w ogóle nie jest pan zainteresowany religią? Pytam, ponieważ często spotykamy ludzi, którzy kiedyś byli religijni, a potem przestali chodzić do kościoła, bo widzą tam wiele obłudy (albo: doszli do wniosku, że religia to tylko jeszcze jeden niezły interes; albo: razi ich wtrącanie się religii do polityki; itp.). Biblia nie pochwala takich praktyk, daje za to jedyną podstawę do ufnego patrzenia w przyszłość”.
• „Czy zawsze tak pan reaguje na wizyty Świadków Jehowy? ... A czy nie zastanawiał się pan nad tym, dlaczego tyle razy zachodzimy do Ludzi albo co mamy im do powiedzenia? ... Krótko mówiąc, przyszedłem dlatego, że się dowiedziałem o czymś, o czym i pan powinien wiedzieć. Może tym razem zechce pan chwilę posłuchać?”
itd

„NIE INTERESUJĄ MNIE ŚWIADKOWIE JEHOWY”
• „Wiele ludzi nam to mówi. Czy zastanawiał się pan kiedy, dlaczego jesteśmy gotowi odwiedzać ludzi, chociaż wiemy, że większość odnosi się do nas z niechęcią? (Omów krótko Mateusza 25:31-33, wyjaśniając, że obecnie jest w toku rozdzielanie ludzi ze wszystkich narodów, a decydujące znaczenie ma ich stosunek do głoszonego orędzia o Królestwie. Mógłbyś też omówić Ezechiela 9:1-11 i wyjaśnić, że wszyscy są obecnie ‚naznaczani’ albo do przeżycia ‚wielkiego ucisku’, albo do zgładzenia przez Boga, w zależności od tego, jak reagują na dobrą nowinę o Królestwie)”.
• „Nie tak dawno powiedziałem to samo Świadkowi Jehowy, który złożył mi wizytę. Ale zanim odszedł, zadałem mu jeszcze pytanie i byłem przekonany, że nie będzie umiał na nie odpowiedzieć. Czy chciałby pan wiedzieć, jakie to było pytanie? ... (Na przykład: Skąd Kain wziął sobie żonę?)” (Do wykorzystania przez tych, u których naprawdę tak było).
itd
„MAM WŁASNĄ RELIGIĘ”
• „To może zechce mi pan powiedzieć, czy pańska religia uczy, że ludzie miłujący sprawiedliwość będą mogli żyć wiecznie na ziemi? ... Czyż nie są to zachwycające widoki? ... Opisano je tu, w Biblii (Ps. 37:29; Mat. 5:5; Obj. 21:4)”.
• „Bardzo chciałem spotkać kogoś, kto tak jak pan interesuje się sprawami duchowymi. Dzisiaj mało kto się tym zajmuje. Czy mogę zapytać, jak się pan zapatruje na biblijną obietnicę, że Bóg oczyści ziemię z wszelkiego zła i da ją na mieszkanie ludziom miłującym sprawiedliwość? Czy to się panu podoba?” itd

„MY JUŻ JESTEŚMY CHRZEŚCIJANAMI”
• „Cieszę się, że to słyszę. W takim razie państwo chyba wiedzą, że również Jezus chodził do ludzi, aby z nimi rozmawiać, i to samo kazał robić swoim uczniom. A co oni głosili? ... Właśnie na ten temat chcielibyśmy dziś porozmawiać (Luk. 8:1; Dan. 2:44)”.
• „W takim razie jestem przekonany, że państwo pojmują znaczenie tego, co Jezus powiedział w Kazaniu na Górze. Całkiem otwarcie, a zarazem życzliwie oświadczył ... (Mat. 7:21-23). Powinniśmy więc zadać sobie pytanie: Jak dalece znamy wolę naszego Ojca niebiańskiego? (Jana 17:3)”.

„DLACZEGO PRZYCHODZICIE TAK CZĘSTO?”
• „Ponieważ wierzymy, że żyjemy w ‚dniach ostatnich’, o których mówi Biblia. Uważamy, że każdy powinien się zastanowić, do czego doprowadzi dzisiejsza sytuacja. (Wspomnij krótko o jednym lub dwóch wydarzeniach, które miały miejsce niedawno lub akurat się rozgrywają). Nasuwa się pytanie, co zrobić, żeby przeżyć koniec tego systemu
rzeczy?”
• „Ponieważ kochamy Boga oraz bliźnich. Czy każdy z nas nie powinien do tego dążyć?”

„JA JUŻ DOBRZE ZNAM WASZĄ DZIAŁALNOŚĆ”
• „Miło mi to słyszeć. Może ktoś z pańskich krewnych lub znajomych jest Świadkiem Jehowy? ... Pozwoli pan jednak, że zapytam: Czy wierzy pan w to, co głosimy na podstawie Biblii, to znaczy, że żyjemy w ‚dniach ostatnich’ i że już wkrótce Bóg usunie zło, a ziemia stanie się rajem, w którym ludzie będą żyć wiecznie, ciesząc się dobrym zdrowiem i wzajemnie się miłując?”


Zwróccie uwage jaka jest odpowiedz gdy mówi się

GDY KTOŚ MÓWI: „JESTEM ŻYDEM”
• Upewnij się najpierw, co twój rozmówca ma na myśli, kiedy mówi, że jest Żydem. Tylko nieliczni Żydzi są religijni. Wielu z nich ma na myśli po prostu narodowość. Kilka szczegółów, o których warto pamiętać: 1) Religijni Żydzi uważają, że nie wolno
wymawiać imienia Bożego. 2) Wielu Żydów jest zdania, że „Biblia” to księga chrześcijańska, kiedy jednak powołasz się na „Pisma Hebrajskie”, „Pismo Święte” lub „Torę”, unikniesz takich trudności. 3) Podstawą ich wiary jest głównie tradycja, którą wielu
religijnych Żydów stawia na równi z Pismem Świętym. 4) Jezusa Chrystusa mogą kojarzyć z brutalnymi prześladowaniami, których w jego imię doznali od chrześcijaństwa. 5) Często wierzą, że Bóg wymaga od Żydów przestrzegania sabatu, co oznacza między innymi powstrzymywanie się w tym dniu od wydawania pieniędzy.
W celu znalezienia wspólnej płaszczyzny można by powiedzieć: 1) ”Chyba zgodzi się pan ze mną, że bez względu na to, w jakiej religii zostaliśmy wychowani, w dzisiejszym świecie wszystkim dają się we znaki te same kłopoty. Czy pańskim zdaniem poważne
problemy, które trapią dzisiejsze pokolenie, zostaną kiedyś ostatecznie rozwiązane? (Ps. 37:10, 11, 29; Ps. 146:3-5; Dan. 2:44)”. 2) „Nie należymy do chrześcijaństwa i nie wierzymy w Trójcę, tylko oddajemy cześć Bogu Abrahama. Interesuje nas przede wszystkim prawda religijna. Czy mogę zapytać, na jakiej podstawie ocenia pan, co jest prawdziwe, zwłaszcza że wśród Żydów istnieją tak ogromne różnice poglądów? ... (5 Mojż. 4:2; Izaj. 29:13, 14; Ps. 119:160)”. 3) „Bardzo nas interesuje obietnica, którą Bóg dał Abrahamowi, że dzięki jego nasieniu dostąpią błogosławieństwa ludzie ze wszystkich narodów (Rodz. 22:18, NW)”.
Jeżeli twój rozmówca daje do zrozumienia, że nie wierzy w Boga, zapytaj, czy zawsze tak było. Możesz wtedy wyjaśnić, dlaczego Bóg dopuszcza zło i cierpienia. Pamięć o hitlerowskim holocauście skłania wielu Żydów do zastanawiania się nad tym zagadnieniem. Gdybyś chciał omówić znaczenie używania imienia Bożego, zorientuj się najpierw, jak się na to zapatruje twój rozmówca. Zwróć uwagę na to, że Wyjścia 20:7 (BT) nie pozwala używać imienia Bożego w sposób niegodny, ale nie zakasuje posługiwania się nim z szacunkiem. Następnie możesz przytoczyć (według BT) takie wersety, jak Wyjścia 3:15 (lub Psalm 135:13); l Królewska 8:41-43; Izajasza 12:4; Jeremiasza 10:25; Malachiasza 3:16. Gdy rozmowa zejdzie na Mesjasza: 1) Mów najpierw o przyszłych błogosławieństwach pod jego panowaniem, a nie o tym, kim on jest. 2) Następnie przytocz wersety, które wskazują na Mesjasza jako osobę (l Mojż. 22:17, 18; Zach. 9:9,10; Dan. 7:13, 14). 3) Może trzeba będzie poruszyć kwestię dwukrotnego przyjścia Mesjasza. (Przedstaw różnicę pomiędzy Daniela 7:13, 14 a 9:24-26). 4) Mów o Jezusie tylko w związku z wersetami,
które podkreślają stopniowe urzeczywistnianie się zamierzenia Bożego. Zaznacz, że w czasie, kiedy nauczał Jezus, zbliżało się dopuszczone przez Boga zburzenie drugiej świątyni, która już nigdy nie miała być odbudowana. Tymczasem Jezus wyraźnie zwracał uwagę na spełnianie się Prawa i Proroków, jak również na wspaniałą przyszłość, do której miało to doprowadzić ludzi wierzących.




To oczywiscie fragmenty, kombinacji, tematów jest mulltum. Z racji tego, że nie wszyscy SJ to jakieś bystrzaki, w szczególności starsze babcie, idą na łatwizne, niewiele improwizująą powielając schematy z ksiązeczki.

_________________
Luteranin.


Cz sie 04, 2011 6:56 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 09, 2010 5:54 pm
Posty: 1063
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Świadkowie Jehowy
westerly napisał(a):
I tu nie chodzi o to, że są lepiej oczytani w Biblii, po prostu maja przewage wykorzystując sztuczki z zakresu psychologii społecznej, marketingu, techniki sprzedaży, itd.

Myślę, że trochę "przeginasz". Rzeczywiście są dosyć dobrze przygotowani do głoszenia, ale tylko dla tego, że to jest priorytet ich działalności. Zwyczajnie praktyka robi swoje. Niestety większość Chrześcijan głoszenie zostawia innym (pastorom, księżom, ewangelistom), do tego jeszcze czasami zostawia też innym Biblię i praktycznie nie wie w co, a tak naprawdę komu wierzy.


N sie 07, 2011 7:37 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 658 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 44  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 84 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL