Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 30, 2024 12:14 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Amen - pytanie 
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Post Amen - pytanie
Witam,
czy przed przyjęciem Ciała Chrystusa należy powiedzieć amen czy nie ? Kiedyś słyszałem, że tak.
Pozdrawiam


Wt mar 22, 2016 6:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 16, 2015 4:02 pm
Posty: 2655
Lokalizacja: Północ
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Amen - pytanie
To dobrze słyszałeś :)


Wt mar 22, 2016 6:54 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Amen - pytanie
A ostatnio czytałem ( w kontekście Mszy Trydenckiej ) że nie. Tylko nie wiem gdzie to czytałem.


Wt mar 22, 2016 7:08 pm
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 25, 2015 6:13 pm
Posty: 536
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Amen - pytanie
Mówisz Amen i nie kombinuj :idea:

_________________
"Pan mój i Bóg mój"


Wt mar 22, 2016 7:17 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr sie 31, 2011 12:45 pm
Posty: 1261
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Amen - pytanie
MPK2 napisał(a):
A ostatnio czytałem ( w kontekście Mszy Trydenckiej ) że nie. Tylko nie wiem gdzie to czytałem.


Nie odpowiada się Amen na Mszy Trydenckiej. Kapłan czyni Hostią znak krzyża i mówi:

Corpus Domini nostri Iesu Christi custodiat animam tuam in vitam aeternam. Amen.

czyli

Ciało Pana naszego Jezusa Chrystusa niechaj strzeże duszy Twojej na żywot wieczny. Amen.


Wt mar 22, 2016 7:30 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Amen - pytanie
Dziękuję


Wt mar 22, 2016 8:16 pm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Amen - pytanie
Zainteresowałem się czynnościami liturgicznymi i z pojawia się pytanie czy przed przyjęciem Komunii Świętej należy przyklęknąć ( wtedy gdy stoimy w procesji ). Czytałem że należy przyklęknąć albo pokłonić się ( gdy nie da się przyklęknąć ). Czy to prawda ? U mnie w parafii rzadko z tym spotkałem i w ogóle podczas Mszy Świętych.

Tak w ogóle czytałem że podczas Wyznania Wiary należy uczynić pokłon na słowa "I za sprawą Ducha Świętego...". Też nie zauważyłem by wierni to czynili. W ogóle to człowiek nie wyedukowany trochę jest.

Dla moderatorów - może warto by zmienić tytuł tematu na "Liturgia" ? bo może pytań być więcej.


Cz mar 24, 2016 7:35 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Śr lut 12, 2014 10:04 pm
Posty: 104
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Amen - pytanie
MPK2 napisał(a):
czy przed przyjęciem Komunii Świętej należy przyklęknąć

Ja przyklękam jeżeli nie stanowi to zagrożenia dla innych, czasem "taśma" tak leci że nie zdążę odpowiedzieć amen. Takie czasy, wszystko szybko.

MPK2 napisał(a):
W ogóle to człowiek nie wyedukowany trochę jest.

To już wina człowieka.
http://www.kkbids.episkopat.pl/?id=201

_________________
Próżne dociekania zostaw mędrcom tego świata. Ja cię zawsze chce wiedzieć małym dzieckiem.
Dzienniczek s.Faustyny


Cz mar 24, 2016 8:04 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr sie 31, 2011 12:45 pm
Posty: 1261
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Amen - pytanie
MPK2 napisał(a):
Zainteresowałem się czynnościami liturgicznymi i z pojawia się pytanie czy przed przyjęciem Komunii Świętej należy przyklęknąć ( wtedy gdy stoimy w procesji ). Czytałem że należy przyklęknąć albo pokłonić się ( gdy nie da się przyklęknąć ). Czy to prawda ? U mnie w parafii rzadko z tym spotkałem i w ogóle podczas Mszy Świętych.

Tak w ogóle czytałem że podczas Wyznania Wiary należy uczynić pokłon na słowa "I za sprawą Ducha Świętego...". Też nie zauważyłem by wierni to czynili. W ogóle to człowiek nie wyedukowany trochę jest.

Dla moderatorów - może warto by zmienić tytuł tematu na "Liturgia" ? bo może pytań być więcej.


Jeśli chodzi o Mszę w starym rycie to:

- Komunia Święta tylko w pozycji klęczącej
- Na słowa "I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem" się przyklęka.
- Wierni robią ukłon na imię Pana Jezusa.


Cz mar 24, 2016 9:21 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Amen - pytanie
Dzięki.

Cytuj:
29. Gdy w Kościele czyta się Pismo święte, sam Bóg przemawia do swego ludu, a Chrystus, obecny w swoim słowie, zwiastuje Ewangelię.
Dlatego wszyscy winni z szacunkiem słuchać czytań słowa Bożego, które są najważniejszym elementem liturgii. Chociaż bowiem słowo Boże zawarte w czytaniach Pisma świętego zwraca się do wszystkich ludzi każdego czasu i jest dla nich zrozumiałe, jego pełniejsze rozumienie i skuteczność pogłębiają się dzięki żywemu wykładowi, czyli homilii, która jest częścią czynności liturgicznej42.


Cytuj:
...czytań słowa Bożego, które są najważniejszym elementem liturgii.


Przeistoczenie jest mniej ważnym elementem liturgii ? Przeistoczenie nie jest elementem liturgii ?


Cz mar 24, 2016 10:15 pm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Amen - pytanie
est, dzięki za link.

Cytuj:
160. Następnie kapłan bierze patenę lub puszkę i podchodzi do przyjmujących Komunię, którzy zazwyczaj zbliżają się procesjonalnie.

Nie wolno samym wiernym brać konsekrowanego Chleba ani kielicha Krwi Pańskiej, ani tym bardziej przekazywać między sobą z rąk do rąk. Wierni przyjmują Komunię świętą w postawie klęczącej lub stojącej, zgodnie z postanowieniem Konferencji Episkopatu. Jeśli przystępują do niej stojąc, zaleca się, aby przed przyjęciem Najświętszego Sakramentu wykonali należny gest czci, który winien być określony tym samym postanowieniem.


Cytuj:
Jeśli przystępują do niej stojąc, zaleca się, aby przed przyjęciem Najświętszego Sakramentu wykonali należny gest czci, który winien być określony tym samym postanowieniem.

Nie rozumiem tej ostatniej części
Cytuj:
który winien być określony tym samym postanowieniem.


Cz mar 24, 2016 10:28 pm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Amen - pytanie
MPK2 napisał(a):
est, dzięki za link.

Cytuj:
160. Następnie kapłan bierze patenę lub puszkę i podchodzi do przyjmujących Komunię, którzy zazwyczaj zbliżają się procesjonalnie.

Nie wolno samym wiernym brać konsekrowanego Chleba ani kielicha Krwi Pańskiej, ani tym bardziej przekazywać między sobą z rąk do rąk. Wierni przyjmują Komunię świętą w postawie klęczącej lub stojącej, zgodnie z postanowieniem Konferencji Episkopatu. Jeśli przystępują do niej stojąc, zaleca się, aby przed przyjęciem Najświętszego Sakramentu wykonali należny gest czci, który winien być określony tym samym postanowieniem.


Cytuj:
Jeśli przystępują do niej stojąc, zaleca się, aby przed przyjęciem Najświętszego Sakramentu wykonali należny gest czci, który winien być określony tym samym postanowieniem.

Nie rozumiem tej ostatniej części
Cytuj:
który winien być określony tym samym postanowieniem.


EDIT. Przeczytałem kolejny raz i teraz rozumiem. Wie ktoś może jakie jest postanowienie Episkopatu ? W sensie jaki jest określony w postanowieniu należny gest czci, który się zaleca.


Pt mar 25, 2016 4:02 pm
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt mar 12, 2013 6:55 pm
Posty: 372
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Amen - pytanie
MPK2 napisał(a):
Zainteresowałem się czynnościami liturgicznymi i z pojawia się pytanie czy przed przyjęciem Komunii Świętej należy przyklęknąć ( wtedy gdy stoimy w procesji ). Czytałem że należy przyklęknąć albo pokłonić się ( gdy nie da się przyklęknąć ). Czy to prawda ?

Dokładnie tak, te gesty czci u nas obowiązują.

MPK2 napisał(a):
Tak w ogóle czytałem że podczas Wyznania Wiary należy uczynić pokłon na słowa "I za sprawą Ducha Świętego...". Też nie zauważyłem by wierni to czynili.

W niektórych parafiach zdarzają się duże zaniedbania. I jeszcze: obowiązuje przyklęknięcie na te słowa w Boże Narodzenie i Zwiastowanie Pańskie.


Wt mar 29, 2016 7:47 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Amen - pytanie
http://www.archpoznan.org.pl/serwis/kom ... /1320.html

Hmm, panie i panowie - czy śpiew i uczestnictwo we Mszy św "nie jak widz" jest wymagane by móc przyjąć Ciało Chrystusa ? ( chodzi mi o Mszę niedzielną ). Bo ja trochę "milczek" jestem, ale to się zmienia : ) Naczy o śpiewie to jeszcze nie ma mowy ale modlitwy na głos już zaczynam mówić ( gdy koło mnie nie ma familii to odważniejszy jestem i chyba tym tropem pójdę ). Poza tym ostatnio zacząłem uczestniczyć w Mszy św. w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego i muszę się nauczyć po łacinie wymawiać.

Ale wiecie o co pytam ? http://www.kkbids.episkopat.pl/?id=201 trochę przestudiowałem ( podkreślam że tylko trochę ) i wymogu "na głos" uczestnictwa we Mszy św. by móc przyjąć Komunię Świętą jednoznacznie nie znalazłem.


Wt mar 29, 2016 6:20 pm
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt mar 12, 2013 6:55 pm
Posty: 372
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Amen - pytanie
Ciało Pańskie mogą przyjąć wierni będący w stanie łaski uświęcającej czyli bez grzechu ciężkiego. Czynny udział zewnętrzny nie obowiązuje pod grzechem ciężkim. "Nie jak widz" - czyli nie tylko obserwując co się dzieje przy ołtarzu, ale również angażując serce i - w miarę możliwości - ciało.

Ja mam problem odwrotny, bo lubię śpiewać i czasem za bardzo angażuję się zewnętrznie, podczas gdy czasem dusza potrzebuje kontemplacji, wsłuchania się w to co śpiewają inni.


Śr mar 30, 2016 7:38 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL