Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 6:59 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 959 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 64  Następna strona
 Grupa modlitewna - Żywy Różaniec Katolika 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grupa modlitewna - Żywy Różaniec Katolika
Brandeisbluesky napisał(a):
Na str. watykańskiej, w jednym tekście jest użyty zwrot "minor" exorcism/egzorcyzm mniejszy.)klik

W tym miejcu jest mowa o obrzędach chrztu. To jest najpewniej zatem to o czym mowi Katechizm " W prostej formie egzorcyzmy występują podczas celebracji chrztu." I to są egzorcyzmy w pelnym tego słowa znaczeniu.
Brandeisbluesky napisał(a):
Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam - czy obecnie nie należy używać określenia 'egzorcyzm prosty' w przypadku modlitwy indywidualnej z petycją o ochronę przed złym duchem, tylko np. terminu 'modlitwa o ochronę przed złym duchem'

Wydaje mi się że to zależy od świadomości osoby która używa tego określenia. Zauważ że w tych cytatach ze świętych o różańcu jest mowa o walce z szatanem ale nie o egzorcyzmowaniu/egzorcyzmach. I to jest czytelniejsze. Mówienie o modlitwie nie pozostawia złudzeń o co chodzi. Te tzw. egzorcyzmy proste - z tego co mi wychodzi - to żadne egzorcyzmy. Bo Katechizm jasno przedstawia rzecz - o egzorcyzmach mówimy "gdy Kościół publicznie i na mocy swojej władzy prosi w imię Jezusa Chrystusa, by jakaś osoba lub przedmiot były strzeżone od napaści Złego i wolne od jego panowania". Jakoś to mi się wpisuje w caly ten nurt zainteresowania demonicznymi wpływami, egzorcyzmami u świeckich którzy w pierwszej kolejności powinni zając się tym co do nich należy czyli życiem sakramentalnym i modlitwą a niby egzorcyzmują. Ale jak zaznaczyłam na wstępie jestem sceptyczna.
Brandeisbluesky napisał(a):
Byłam przekonana, ze np. medal św. Benedykta jest tzw. małym egozrcyzmem. Czy jest to błędne przekonanie, czy raczej błędna terminologia w świetle dokumentów Kościoła?

Znowu chyba dużo zależy od swiadomosci danej osoby. Ściśle rzecz ujmując "egzorcyzmy mniejsze" - te związane z obrzędem chrztu - to cos innego niż "mały egzorcyzm". Czym zatem jest mały egzorcyzm? I czy jest tożsamy z tymi prostymi egzorcyzmam? Dla mnie to określenia które nazywają egzorcyzmem cos co nim nie jest - bo Katechizm jasno wyjaśnia kiedy jest mowa o egzorcyzmach a wobec braku innych dokumentów które używałyby tych określeń, on jest dla mnie własnie miarodajny - tym samym wprowadzają co najmniej pojęciowy zamęt.
Katechizm o medalikach mówi "Poza liturgią sakramentów i sakramentaliów katecheza powinna brać pod uwagę formy pobożności wiernych i religijności ludowej. Zmysł religijny ludu chrześcijańskiego zawsze znajdował wyraz w różnorodnych formach pobożności, które otaczały życie sakramentalne Kościoła. Są to: cześć oddawana relikwiom, nawiedzanie sanktuariów, pielgrzymki, procesje, droga krzyżowa, tańce religijne, różaniec, medaliki". Mówienie o medaliku jako egzorcyzmie jest wg mnie nieprawidłowe. Egzorcyzmy to sakramentalia, a te tzw. egzorcyzmy proste to modlitwy. Medalik co najwyżej mógłby być tym widzialnym znakiem który przy sakramentaliach wyobraża Moc Bożą. Raczej to skrót myślowy, bo z tym medalikiem to chodzi chyba o to że jest na nim wybita modlitwa św. Bernarda - i to ona jest tym tzw. egzorcyzmem prostym, więc jeśli noszenie tego medalika pobudza kogoś do czestszej modlitwy to jest z tego noszenia pożytek. Ewentualnie można go poświęcić i nosić tak jak każdy inny medalik. Tak to widzę. Są też medaliki związane z objawieniami i różnymi obietnicami, także bractwami, może ten św. Bernarda jest taki - ja w tym się nie orientuje bo i jakoś to do mnie nie trafia.


Cz gru 29, 2016 7:48 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grupa modlitewna - Żywy Różaniec Katolika
Zobacz to: http://www.vatican.va/roman_curia/congregations/cfaith/documents/rc_con_cfaith_doc_19850924_exorcism_en.html

Chyba najlepiej nazywac takie modlitwy modlitwami prosby o ochrone przed zlym duchem i unikac slowa egozrcyzm mimo tego, ze slowo to jest dosc powszechne w roznych tekstach. Tutaj dalej mowi sie o "Minor, private, simple "exorcism"" http://www.ewtn.com/library/NEWAGE/EXORDEV.htm


Cz gru 29, 2016 8:49 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grupa modlitewna - Żywy Różaniec Katolika
Prawdę mówiąc to nie miałam pojęcia o istnieniu określenia "egzorcyzm prosty". Wydedukowałam sobie o co chodzi z poszczególnych postów :). Dla mnie nie stanowi problemu czy ktoś nazywa modlitwę egzorcyzmem prostym czy też modlitwą prośby o ochronę. No, ale faktycznie bezpieczniejsza jest ta druga nazwa, gdyż pojęcie egzorcyzmu wiąże się z wypędzanie złego ducha i ktoś niedoinformowany mógłby źle rozumieć ów prosty egzorcyzm, a już całkowita katastrofa, gdyby zaczął się czuć egzorcystą :wink: .

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Cz gru 29, 2016 8:58 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grupa modlitewna - Żywy Różaniec Katolika
Jeszcze odnosnie medalika sw. Benedykta z http://www.osb.org/gen/medal.html

Cytuj:
The medal is a prayer of exorcism against Satan, a prayer for strength in time of temptation, a prayer for peace among ourselves and among the nations of the world, a prayer that the Cross of Christ be our light and guide, a prayer of firm rejection of all that is evil, a prayer of petition that we may with Christian courage "walk in God's ways, with the Gospel as our guide," as St. Benedict urges us.


Mam taki medalik. Slowa modlitwy z medalika mozna latwo znalezc w internecie

Cytuj:
Crux sacra sit mihi lux / Non draco sit mihi dux
Vade retro satana / Numquam suade mihi vana
Sunt mala quae libas / Ipse venena bibas


i zobaczyc, ze one sa kierowane bezposrednio do zlego ducha. Czy mozna te slowa modlitwy wypowiadac, ale chyba nie, prawda? Czytalam, ze samo noszenie go stanowi ochrone przed zlym duchem, ale moze cos zle zrozumialam.


Dalszy opis:
Cytuj:
Two Special Uses of the Medal

(...)
By a decree of the Sacred Congregation of Rites (6 March 1959), the Blessing of St. Maur over the sick is permitted to be given with a Medal of St. Benedict instead of with a relic of the True Cross, since the latter is difficult to obtain.
- to bardzo ciekawe.


Cz gru 29, 2016 9:08 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grupa modlitewna - Żywy Różaniec Katolika
Cytuj:
Czym są sakramentalia
Ustanowione przez Kościół sakramentalia to znaki święte dla określonej posługi. Oznaczają one skutki duchowe, działające nie na wzór magiczny, ale pomocniczy, uzdatniając nas do przyjęcia łaski. To szeroka gama „narzędzi duchowych”: należy do nich i egzorcyzm, i pokropienie wodą święconą; noszenie medalików oraz błogosławienie miejsc, posiłków, osób.

Sakramentalia w Katechizmie Kościoła Katolickiego

KKK 1667 „Święta Matka Kościół ustanowił sakramentalia. Są to znaki święte, które z pewnym podobieństwem do sakramentów oznaczają skutki, przede wszystkim duchowe, a osiągają je przez modlitwę Kościoła. Przygotowują one ludzi do przyjęcia głównego skutku sakramentów i uświęcają różne okoliczności życia” (Sobór Watykański II, konst. Sacrosanctum Concilium, 60; por. KPK, kan. 1166; KKKW, kan. 867).

Cechy charakterystyczne sakramentaliów

KKK 1668 Sakramentalia zostały ustanowione przez Kościół dla uświęcenia pewnych posług w Kościele, pewnych stanów życia, najrozmaitszych okoliczności życia chrześcijańskiego, a także użytkowania rzeczy potrzebnych człowiekowi. Według decyzji duszpasterskich biskupów sakramentalia mogą dotyczyć potrzeb, kultury i historii ludu chrześcijańskiego określonego regionu i epoki. Zawierają one zawsze modlitwę, której często towarzyszy jakiś określony znak, jak włożenie ręki, znak krzyża, pokropienie wodą święconą (znak przypominający chrzest).

KKK 1669 Sakramentalia wynikają z kapłaństwa chrzcielnego; każdy ochrzczony jest powołany do tego, by być „błogosławieństwem” (Por. Rdz 12, 2) i by błogosławić (Por. Łk 6, 28; Rz 12, 14; 1 P 3, 9). Dlatego świeccy mogą przewodniczyć pewnym błogosławieństwom (Por. Sobór Watykański II, konst. Sacrosanctum Concilium, 79; KPK, kan. 1168). Im bardziej jakieś błogosławieństwo dotyczy życia eklezjalnego i sakramentalnego, tym bardziej jego udzielanie jest zastrzeżone dla wyświęconych do posługi (biskupów, prezbiterów lub diakonów) (Por. De Benedictionibus, 16; 18).

KKK 1670 Sakramentalia nie udzielają łaski Ducha Świętego na sposób sakramentów, lecz przez modlitwę Kościoła uzdalniają do przyjęcia łaski i dysponują do współpracy z nią. „Prawie każde wydarzenie życia odpowiednio usposobionych wiernych zostaje uświęcone przez łaskę wypływającą z Paschalnego Misterium Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, z którego czerpią swoją moc wszystkie sakramenty i sakramentalia; w ten sposób niemal każde godziwe użycie rzeczy materialnych może zostać skierowane do uświęcenia człowieka i uwielbienia Boga” (Sobór Watykański II, konst. Sacrosanctum Concilium, 61).

KKK 1671 Wśród sakramentaliów znajdują się najpierw błogosławieństwa (osób, posiłków, przedmiotów, miejsc). Każde błogosławieństwo jest uwielbieniem Boga i modlitwą o Jego dary. W Chrystusie chrześcijanie są błogosławieni przez Boga Ojca „wszelkim błogosławieństwem duchowym” (Ef 1, 3). Dlatego Kościół udziela błogosławieństwa, wzywają imienia Jezusa i czyniąc zazwyczaj święty znak krzyża Chrystusa.
http://egzorcyzmy.katolik.pl/katechizm-sakramentalia/

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Cz gru 29, 2016 9:22 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grupa modlitewna - Żywy Różaniec Katolika
No i tutaj sa slowa "egzorcyzm prosty" zalecone do prywatnego odmawiania:

http://www.fronda.pl/a/chcesz-doswiadczyc-prawdziwego-cudu-odmow-te-modlitwe,73665.html

Musze sobie to wszystko na nowo poukladac w glowie. :/


Cz gru 29, 2016 9:31 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grupa modlitewna - Żywy Różaniec Katolika
Brandeisbluesky napisał(a):
Musze sobie to wszystko na nowo poukladac w glowie. :/

Gdy zaczynałam swoją pierwszą pracę przez pewien czas moim przełożonym i jednocześnie mentorem była osoba surowa i wymagająca. Zaraz na samym początku zwrócił mi uwagę że popelniłam błąd. Rzecz nie dotyczyla meritum ale sprowadzała się do swoistego błędu językowego i zaczęłam się usprawiedliwiać że wszyscy tak robią - bo w istocie to była w tym miejscu dość powszechna praktyka, a ja ją podłapałam. Wtedy dostałam zrypę że fakt iż wszyscy tak robią nie oznacza że tak można, a okoliczność iż czegoś nikt nie robi nie oznacza że tego czegoś nie wolno. Miał absolutną rację, miał ją jeszcze parę razy w efekcie czego gdy zakonczyliśmy współpracę byłam pewna że skoro z nim dałam radę jestem w stanie pracować z każdym:-)
Co tak naprawdę zmienialby fakt gdyby zgoda Kurii Diec. Warszawsko -Praskiej, z dnia 08.04.1998 r. nr 401/K/98 dotyczyła nie samej treści modlitwy ale i nagłówka, zwlaszcza w tym kształcie podanym na Frondzie? Niezaprzeczalnie w praktyce funkcjonuje to okreslenie, kwestią budzącą wątpliwości jest istnienie rzeczywistych podstaw dla takiej praktyki.


Cz gru 29, 2016 11:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grupa modlitewna - Żywy Różaniec Katolika
Na str. internetowej The United States Conference of Catholic Bishops (USCCB) http://www.usccb.org/prayer-and-worship/sacraments-and-sacramentals/sacramentals-blessings/exorcism.cfm znajduje podzial egzorcyzmow i widze, ze modlitwy wiernych zaliczaja sie tutaj do "simple or minor forms of exorcisms".

Cytuj:
Are there different kinds of exorcisms?

Exorcisms are divided into two kinds (or forms). Simple or minor forms of exorcism are found in two places: first, for those preparing for Baptism, the Rite of Christian Initiation of Adults (RCIA) and the Rite of Baptism for Children both call for minor exorcisms; secondly, the appendix of Exorcisms and Related Supplications includes a series of prayers which may be used by the faithful.

The second kind is the solemn or "major exorcism," which is a rite that can only be performed by a bishop or a by priest, with the special and express permission of the local ordinary (cf. Code of Canon Law, can. 1172. . . ). This form is directed "at the expulsion of demons or to the liberation [of a person] from demonic possession" (Catechism of the Catholic Church, no. 1673).


Pt gru 30, 2016 2:55 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grupa modlitewna - Żywy Różaniec Katolika
Brandeisbluesky napisał(a):
ze modlitwy wiernych zaliczaja sie tutaj do "simple or minor forms of exorcisms".

Mi wychodzi że do "simple or minor forms of exorcisms" zalicza się "appendix of Exorcisms and Related Supplications" które zawierają modlitwy wiernych. Czyli egzorcyzmy/pokrewne błagania znajdują się modlitwie tak jak w obrzedu chrztu znajdują są mniejsze egzorcyzmy ale przecież chrztu nie nazywa się mniejszym egzorcyzmem. Ale kończę zajmowanie się tym problemem bo możliwe że u mnie się już działają zawodowe nawyki i te moje dociekania frapują tylko mnie a dla innych są męczące i odbierane jako nadmierny krytycyzm lub dzielenie włosa na czworo.


Pt gru 30, 2016 10:57 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grupa modlitewna - Żywy Różaniec Katolika
Intencje pobłogosławione:
Benedicat vos omnipotens Deus: Pater + et Filius, et Spiritus Sanctus.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


So gru 31, 2016 12:08 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 16, 2015 4:02 pm
Posty: 2655
Lokalizacja: Północ
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grupa modlitewna - Żywy Różaniec Katolika
Dziekujemy za Błogosławieństwo, Do zobaczenia na moście modlitewnym, zachęcam do skorzystania http://rozaniec.meteorapp.com/ Szczęśliwego Nowego roku, wielu łask Bożych dla wszystkich członków różańca i odwiedzających forum :))


So gru 31, 2016 8:22 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grupa modlitewna - Żywy Różaniec Katolika
Dziękuję za życzenia i również życzę wszystkim członkom różańca wielu łask Bozych w Nowym Roku.
Niestety, dzisiaj spóźniłam się na most :(.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


N sty 01, 2017 12:57 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grupa modlitewna - Żywy Różaniec Katolika
Pomyślałyśmy z Brandeisbluesky, że warto byłoby dodać do intencji ogólnych intencję
- za poczęte dzieci, a w szczególności dotknięte problemami rozwojowymi, by były chronione przed aborcją,
- o łaskę Bożą dla matek, by nigdy na aborcję się nie zdecydowały.

Proszę o Wasze opinie w tym temacie i oczywiście o włączenie tych intencji już w tym miesiącu mimo braku ich na meteorze.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


So sty 07, 2017 6:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt gru 18, 2012 3:33 pm
Posty: 1682
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grupa modlitewna - Żywy Różaniec Katolika
Małgosia napisał(a):
Pomyślałyśmy z Brandeisbluesky, że warto byłoby dodać do intencji ogólnych intencję
- za poczęte dzieci, a w szczególności dotknięte problemami rozwojowymi, by były chronione przed aborcją,
- o łaskę Bożą dla matek, by nigdy na aborcję się nie zdecydowały.

Proszę o Wasze opinie w tym temacie i oczywiście o włączenie tych intencji już w tym miesiącu mimo braku ich na meteorze.


Super pomysł, jestem za. Właśnie mi się skończyła moja duchowa adopcja. Stale modlę się w tym temacie.

Moja sugestia: to jeszcze otoczenie modlitwą tych istot, które są przechowywane w wyniku procedur invitro w kriokomorach i zamrożone, skazane na niebyt, o Bożą opatrzność nad nimi i łaskę powołania ich do życia. Co myślicie?

_________________
Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra.


So sty 07, 2017 6:23 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grupa modlitewna - Żywy Różaniec Katolika
Jestem za :).

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


So sty 07, 2017 6:24 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 959 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 64  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 54 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL