Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 02, 2024 4:24 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 124 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Następna strona
 Wolna wola nie może istnieć 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 9:57 pm
Posty: 2541
Lokalizacja: jestem z lasu
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
Rozumiem :) Nie bierz tego do siebie. To po prostu była autopromocja, powiedzmy, że staram się poprawić wizerunek :D


Śr sty 18, 2017 9:33 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
domgo napisał(a):
Rozumiem :) Nie bierz tego do siebie. To po prostu była autopromocja, powiedzmy, że staram się poprawić wizerunek :D

Sam wizerunek jaki by nie byl, na nic ci sie nie przyda. :-)


Śr sty 18, 2017 10:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 9:57 pm
Posty: 2541
Lokalizacja: jestem z lasu
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
No więc wracam do tematu. Domgo ma zamiar przemieścić się z punktu A do punktu B. Przecież nie będzie analizował każdego kroku, więc pilotuje go jakiś prosty program. A drugiej strony razem z systemem uruchamia się mnóstwo innych prostych programów. Jeden z nich warunkuje domgo do wycofania się w chwili kursu kolizyjnego z obiektem kilka razy większym, kilkanaście razy cięższym i poruszającym się z większą prędkością. Na skrzyżowaniu wypada punkt kolizyjny. Jeden program pcha domgo do przodu, drugi do tył. No i by było po domgo gdyby nie budowa anatomiczna ludzkiego mózgu, która powoduje, że inicjatywę przejmuje program o większych uprawnieniach, mający dostęp do większej mocy obliczeniowej, przy okazji - konfigurowalny, z dostępnym kodem źródłowym (w tym dostępnym, a może przede wszystkim, a może wyłącznie dla konkretnego podmiotu). Tutaj jesteśmy u źródła wolnej woli, która jest władna zawetować decyzje płynące z podświadomości, takich czy innych bodźców zewnętrznych lub wewnętrznych, właściwości układu nerwowego, czy jakiś innych i wydać polecenie wykonania własnej decyzji, obejmującej szerszą perspektywę niż ta dostępna podświadomości.

Wydaje się skomplikowane? No to spójrzmy na wolę jako coś pierwotnego, nie wytłumaczalnego poprzez inne fenomeny, nie dającego się rozłożyć na czynniki pierwsze. Mowa o dobrej woli, wolnym sercu, czy czymś takim. Woli podniesionej do poziomu woli Boga, ale nie poprzez zatracenie siebie lecz odnalezienie prawdziwego siebie poprzez wyzbycie się siebie, w tym własnej woli! No i co sapper? Czułbym się pewniej gdybym miał jakiś bufor zbudowany na wizerunku :D


Śr sty 18, 2017 11:39 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 02, 2011 11:09 pm
Posty: 2331
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
Cytuj:
domgo napisał(a):
Poza tym kolega (tutaj w sensie współdzielący nasze zainteresowania :D) Adrian Rain popełnił zasadniczy błąd, a nawet dwa błędy. Po pierwsze wnioskowanie z części nie musi dotyczyć całości. Po drugie podchodząc do zagadnienia w sposób przedstawiony przez kolegę Raina, tj. anomalie fizjologiczne potencjalnie mogą uczynić z nas przestępców, więc nie mamy wolnej woli, niektórych jak gdyby popychamy w stan zniewolenia i zła, a sobie samym stwarzamy zagrożenie. Bez sensu. Przy czym zakładam lidko, że dokładnie przedstawiłaś stanowisko Adriana.

Postawię tezę, że wolna wola ma istotne znaczenie przystosowawcze (również istotne ewolucyjnie dla całego gatunku). Np. praprapra myśliwy zaczaił się u wodopoju z zamiarem upolowania Antylopy. Jest! Myśliwy rusza do ataku, ale dostrzega wyłaniające się zza pobliskiego wzgórza stadko lwów!, więc myśliwy zmienia zdanie i daje dyla. Albo domgo chce przejść przez jezdnię po pasach w dodatku na zielonym świetle, zaczyna wkraczać na jezdnię, ale zbliżający samochód wcale nie zwalnia. Domgo - bardzo ekspresyjnie, drąc się i wymachując dłońmi z wyeksponowanymi środkowymi palcami, oraz rozglądając się za kamieniami - jednak rezygnuje ostatecznie z wkroczenia na jezdnię. Inaczej mówiąc decyzje powstają w mózgu najpierw nieświadomie, ale następnie muszą zostać „zatwierdzone” na poziomie świadomości. Ta teza "dobija" prace Raina.


Proponuje Ci Domgo przeczytaj caly artykul w magazynie "World of Knowledge" nie wiem czyten magazyn jest wydawany w Polsce ale byc moze mozna znalezc ten artykul na Internecie tytul art. "How to spot a Serial Killers"- Magazyn wydany 2015 r. wrzesien... jest tam duzo wiecej wiadomosci na temat "Wolnej Woli" i podejscia nauki do tego pomyslu - mam nadzieje ze znasz angielski - zreszta w tej chwili mozna skorzystac z tlumaczenia na google - co prawda tlumaczenie nie zawsze jest dokladne - ale mozna sobie poradzic... a Merss jak to Merss nie pierwsza i nie ostatnia ktorej sie wydaje ze wie wszystko .... religie potworzyly wiele mitow - ktore niestety wielu ludzi do tej pory uznaje za prawde i tylko prawde.... a prawdy jak wszyscy wiedza sa trzy Moja, Twoja i mowiac kulturalnie "Guzik prawda" :lol:


Cz sty 19, 2017 12:23 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 9:57 pm
Posty: 2541
Lokalizacja: jestem z lasu
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
Dzięki lidko, ale nie skorzystam z propozycji. Mnie też "nie podoba się pomysł, że coś rządzi moim życiem", więc sięgam tylko po czerwone pigułki ;)


Cz sty 19, 2017 12:48 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 02, 2011 11:09 pm
Posty: 2331
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
Jak juz wczesniej pisalam, ze cos takiego jak wolna wola nie istnieje. Zamieszczam jednoczesnie informacje ktora byc moze niektorym moze sie przydac... "Niedobor seretoniny powoduje ze dana osoba staje sie bardzo agresywna... Osoby ktore maja tendencje do agresji i trudno im to kontrolowac powinny zwrocic uwage na swoja diete... Jak stwierdzono na podstawie badan najlepsze na poprawe tego problemu sa banany i ciemna czekolada.. Zycze powodzenia tym co maja z tym problem i chca sobie w jakis sposob pomoc...


Pn sty 23, 2017 6:58 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
Nie można być dobrym (bezinteresownie) z przymusu. Człowiek może nie musi. Chce być dobrym. Decyduje więc w pełnej wolności.


Pn sty 23, 2017 10:57 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 02, 2011 11:09 pm
Posty: 2331
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
Interesujace Merss. Moze podasz nam na jakiej podstawie tak sadzisz... badania jakies przprowadzalas... czy bazujesz na przekazach religijnych....(poprosze o konkretne i przekonywujace dowody) Jak zycie pokazuje ta wymyslona "wolna wola" nie wiele ma to wspolnego z prawda.... jest wielu ludzi ktorzy z roznych powodow nie potrafia podjac decyzji w tzw. "pelnej wolnosci" ze nie wspomne o ludziach z powaznymi.. defektami natury psychicznej.. jakos Bog zapomnial podarowac im "wolna wole'....


Pn sty 23, 2017 11:41 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 9:57 pm
Posty: 2541
Lokalizacja: jestem z lasu
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
Wszyscy lidko mamy jakiś defekt psychiczny. Ci co twierdzą, że nie mają sygnalizują, że mają podniesiony do kwadratu. Należy więc zacząć od akceptacji owego defektu. To jest wolność. Później można sobie sięgać po te banany czy czekoladę. Świat nie ma sensu i trzeba mu go nadać samemu. To jest wolność, tu jest sens świata. Szepce o tym strumień, pluska woda, głosi wiatr, transmituje księżyc, mówią ludzie ;)


Pn sty 23, 2017 12:02 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
@lidka
Jeśli zakładasz, że ludzie są z natury źli, musiałaś wcześniej dokonać takiego wyboru. Jeśli stajesz wobec wartości niższych: chleba, napoju - musisz. Gdy stajesz wobec wyboru Boga lub Jego odrzucenia, niczego nie musisz. Mozesz to uczynić.
A jeśli widzisz tylko patologię ludzką i na jej podstawie oglądasz cały świat - patrzysz chorą wyobraźnią a nie rozumem.


Pn sty 23, 2017 12:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 02, 2011 11:09 pm
Posty: 2331
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
Oczywiscie ze wszyscy mamy jakies defekt psychiczny - czysta chemia... a nie wolna wola... Jedni maja w wiekszym stopniu tego typu problemy inni w mniejszym, wplyw na to ma nasz mozg czysta chemia - u jednych mniej problemow u innych wiecej - rozne sa tego powody.. Merss ja nigdzie nie napisalam i nie zakladam ze wszyscy ludzie sa zli ... nie pisz takich bzdur... Twierdze tylko ze to nie wymyslona przez czlowieka "wolna wola" tylko mowiac krotko chemia ...... Czlowiek to maszyna sterowana procesami chemicznymi - u jednych pracuje to dobrze... niestety u innych nie... A na tym swiecie sa ludzie wspaniali, madrzy, pelni empatii jak i ludzie od ktorych lepiej trzymac sie z daleka... To na tyle.


Pn sty 23, 2017 12:35 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 9:57 pm
Posty: 2541
Lokalizacja: jestem z lasu
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
Nie lidko nie na tyle, bo tak jak funkcja regulacyjna w stosunku do OUN neuroprzekaźników może działać przwidłowo lub nie. Tak samo środowisko zewnętrzne (w tym społeczne) człowieka może działać na całego człowieka korzystnie lub nie. W końcu, jak sama pisałaś, człowiek może oddziałowywać na neuroprzekaźniki w banalny i przyjemny sposób konsumując czekoladę i banany. I na tym należałoby się koncentrować. Znaczy się banany i gorzka czek. to tylko obraz, chodzi o podmiotowość i władzę sprawczą, twórczą człowieka.


Pn sty 23, 2017 1:18 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 02, 2011 11:09 pm
Posty: 2331
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
No wiec pozostanimy przy bananach i czekoladzie - ewentualnie kieliszek szmpana :lol:


Pn sty 23, 2017 1:46 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
Już tu pisałem że mówimy o wolnej woli tej z nauczania Kościoła.
Nie o dowolnej woli, a tak to wygląda z twego zaprzeczenia.
Bądź czemuś co sobie sama -lidko wyobrażasz.
Określ problem wolnej woli tak jak go widzisz, nie lawiruj że nie ma wolnej woli.

Sama wolna wola to możliwość wyboru z pośród wielu czynników.
Brak wolnej woli, to albo brak wyboru, albo przymus wybierania tak a nie inaczej.

Jeśli widzisz problem w złym postrzeganiu wolnej woli, co skutkuje fałszywym jej obrazem, to tak określ to.
A nie zaprzeczaj że określenie wolnej woli nie istnieje.
Zakładam że posługujemy się Polskim językiem.

Ja dostrzegam mnóstwo problemów wokół słowa wolna wola, lecz dotąd nie wiem o którym problemie piszesz.
Jeśli sprecyzujesz, no to więcej głów będzie mogło się przyjrzeć problemowi.


Pn sty 23, 2017 1:54 pm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
lidka napisał(a):
Jak juz wczesniej pisalam, ze cos takiego jak wolna wola nie istnieje. Zamieszczam jednoczesnie informacje ktora byc moze niektorym moze sie przydac... "Niedobor seretoniny powoduje ze dana osoba staje sie bardzo agresywna... Osoby ktore maja tendencje do agresji i trudno im to kontrolowac powinny zwrocic uwage na swoja diete... Jak stwierdzono na podstawie badan najlepsze na poprawe tego problemu sa banany i ciemna czekolada.. Zycze powodzenia tym co maja z tym problem i chca sobie w jakis sposob pomoc...


Czy nie sadzisz ze decyzja o jedzeniu bananow i ciemnej czekolady jest wolna wola?
Jesli nie chcesz byc nerwowa to jesz-robisz to co cie uspokoi, a jesli ci to obojetne, lub chcesz byc nerwowa, to nie jesz. :-)

Przyznam ze mam pewien wypracowany system, ktory pozwala mi na pewien rodzaj dezorientowania innych co do mojej osoby.
Po prostu inni nie moga przewidziec mojej reakcji czy dzialania.
Juz jako dziecko zauwazylem ze niektorzy poza rodzina probuja mna manipulowac.
Gdy zauwaze przejaw manipulacji celowo reaguje innaczej niz powinienem i manipulant sie spodziewa.
Zabezpieczalo mnie to zawsze przed planowanymi przez kogos dlugofalowymi jak i prostymi manipulacjami i wykozystywaniem przez innych.
Mam tez swiadomosc ze wlasnie manipulanci po prostu boja sie takich jak ja, bo nawet jak ja sam nie zauwaze manipulacji to moje reakcje zapobiegawcze pokaza czyjas manipulacje innym.
Cekawym efektem jest to ze w czasach komuny nawet ludzie na stanowiskach ktorzy latwo mogli by zrobic mi krzywde, bali sie.
Daje to tez latwy obraz w znalezieniu prawdy w plataninie roznych sprzecznych informacji jak w typowych plotkach i mozna latwo znalesc zrodlo plotek porownujac wersje roznych osob.
Czy sadzisz ze takie moje dzialania byly i sa impulsami, czy wolna wola?


Pn sty 23, 2017 2:16 pm
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 124 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 220 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL